Okienkowa wizja przyszłości

Mimo ubiegłorocznych zapewnień o zaprzestaniu rozwoju Windows 9x, Microsoft zamierza wprowadzić na rynek dwie nowe wersje systemów opartych na jądrze tego systemu.

Mimo ubiegłorocznych zapewnień o zaprzestaniu rozwoju Windows 9x, Microsoft zamierza wprowadzić na rynek dwie nowe wersje systemów opartych na jądrze tego systemu.

Poprzednią wizją Microsoftu, wyrażoną przez Billa Gatesa, było "Komputer na każdym biurku i w każdym domu". Na tegorocznej konferencji WinHEC wizja ta została zmieniona na "Połączenie z Internetem - zaw-sze, wszędzie i z każdego urządzenia". Podczas konferencji WinHEC Microsoft poinformował o najnowszych planach związanych z rozwojem firmy, w tym terminach wprowadzania kolejnych wersji Windows, inicjatywie Easy PC i Windows Server Appliance.

Windows 98 i pół?

Przed rokiem Bill Gates zapowiedział upadek systemu operacyjnego, opartego na jądrze Windows 9x. Steve Ballmer, nowy prezes Microsoftu, ogłosił jednak na tegorocznym WinHEC, że Windows 98 będzie miał swojego następcę. Jest to wyraźna zmiana w polityce firmy, która utrzymywała dotychczas, że od chwili premiery Windows 2000 będzie to jedyny system przeznaczony zarówno dla użytkowników korporacyjnych, jak i indywidualnych. Microsoft zapowiada, że nawet po premierze Windows 2000 dostarczy nową wersję systemu z rodziny Windows 9x.

Pierwsza z nich, Windows 98 Second Edition (SE), trafi do sprzedaży już w czerwcu. Zastąpi aktualną wersję systemu. Jej cena detaliczna ma wynosić ok. 89 USD, a użytkownicy dotychczasowej wersji Windows 98 będą mogli kupić uaktualnienie za ok. 20 USD. Windows 98 SE będzie zawierać m.in. zestaw poprawek Service Pack 1, funkcje współdzielenia dostępu do Internetu, uaktualnione sterowniki sprzętowe i Internet Explorer 5.0. Polska wersja pojawi się w sierpniu br.

Następca Windows 98 SE ma wejść na rynek w przyszłym roku. Będzie wykorzystywać jądro Windows 9x, a jej odbiorcami mają być głównie klienci indywidualni. Microsoft, według zapewnień Stevea Ballmera, zamierza także, w nieokreślonej przyszłości, zbudować system dla użytkowników indywidualnych opartych na jądrze NT.

Premiera Windows 2000 Professional przesunie się na ostatni kwartał br. (najprawdopodobniej na początek października br.). Wersja beta 3 tego systemu trafi na rynek 21 kwietnia br. Będzie ona już preinstalowana na komputerach i serwerach kilku producentów (m.in. Dell Computera i Hewlett-Packarda).

Podczas konferencji WinHEC Microsoft po raz pierwszy publicznie zaprezentował 64-bitową wersję Windows 2000, przeznaczoną dla intelowskiego procesora Merced. Termin jej premiery jest uzależniony od wejścia na rynek procesora (aktualnie poł. 2000 r.). Odbędzie się ona jednak później niż premiera Windows 2000 dla procesora Alpha. Takie oświadczenie złożyli wspólnie przedstawiciele firm Microsoft i Compaq Computer, którzy pracują nad jej stworzeniem. Ma być ona lepiej skalowalna i odporna na awarie (fault-tolerant) od wersji intelowskiej.

Wszystko w jednym

Hitem konferencji był nowy pomysł Microsoftu - Windows Server Appliance. Jest to serwer Windows z wbudowanym hubem, dzięki któremu można połączyć kilka komputerów w niewielką sieć umożliwiającą współdzielenie plików, drukarek czy dostępu do Internetu. Steve Ballmer poinformował, że urządzenie to pojawi się w sprzedaży w II połowie br. Jego cena wyniesie 1-2 tys. USD.

Prezes Microsoftu przedstawił również nową inicjatywę Microsoftu - Easy PC. Podjęta została wspólnie z producentami sprzętu komputerowego, takimi jak Compaq, Dell czy Hewlett-Packard. Microsoft dostosowuje system operacyjny do wymogów komputera przyszłości, który miałby być prostszy w obsłudze. W następnej wersji Windows 98 Microsoft "ukryje" DOS przed użytkownikiem. Wykorzysta także w pełni technologię Universal Serial Bus.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200