Okiem praktyka - co nowego

Niedawno firma Quark z Denver wprowadziła nową wersję programu QuarkXPress 3.2 dla komputerów Macintosh. Ostatnia wersja dla Windows nosi numer 3.12. W nowym programie poprawiono obróbkę kolorów, usprawniono backup oraz wprowadzono kilka innych nowości. Wpłyną one na zwiększenie wydajności i poprawią komfort pracy. Największe znaczenie dla profesjonalistów ma jednak niewątpliwie nowy sposób generowania barw na różnego rodzaju urządzeniach.

Niedawno firma Quark z Denver wprowadziła nową wersję programu QuarkXPress 3.2 dla komputerów Macintosh. Ostatnia wersja dla Windows nosi numer 3.12. W nowym programie poprawiono obróbkę kolorów, usprawniono backup oraz wprowadzono kilka innych nowości. Wpłyną one na zwiększenie wydajności i poprawią komfort pracy. Największe znaczenie dla profesjonalistów ma jednak niewątpliwie nowy sposób generowania barw na różnego rodzaju urządzeniach.

Odwzorowanie kolorów było piętą achillesową technik DTP od początku ich powstania. Z reguły to, co zostało zeskanowane, to co pokazywał ekran oraz efekt końcowy w wydrukowanej publikacji istotnie się różniły. Dziś sytuacja wydaje się opanowana, ale efekt końcowy w dużej mierze zależy od doświadczenia operatora. Aby jeszcze bardziej ułatwić pracę z kolorami do programu QuarkXPress 3.2 włączono EfiColor XTension (firmy Electronics for Imaging). Rozszerzenie to korzysta z własnego modelu barw, używanego również w programie Photoshop, dla zapewnienia maksymalnej wierności między skanowanymi i drukowanymi ilustracjami. Jest to warunek konieczny dla użytkowników profesjonalnych. Wersja 3.2 dla pracujących z dokumentami czarno-białymi oferuje inne, nie mniej ciekawe opcje.

Choć EfiColor pracuje w sposób niezauważalny dla użytkownika, trudno przecenić jego wartość. Jego obecność widoczna jest dopiero podczas importu plików (otwiera się wtedy odpowiednie okno dialogowe) i w momencie definiowania kolorów.

Praca EfiColor polega na zastosowaniu filtrów elektronicznych, które działają dwuetapowo: najpierw w trakcie importu, a następnie podczas druku. W oknie dialogowym EfiColor Preferences można zadeklarować np. rodzaj użytego skanera oraz karty graficznej i monitora. Jeśli nie zostaną użyte inne urządzenia, jako wartość domyślna ustawiane są: skaner Hewlett-Packard ScanJet IIc i karta graficzna pracująca w trybie SuperMac Technology z monitorem SuperMatch 20 T. W tym samym oknie dialogowym specyfikuje się urządzenie wyjściowe, które może pracować zarówno w standardzie RGB i CMYK.

EfiColor najlepiej pracuje z paletą kolorów w standardzie RGB (w tym trybie wyświetlane są obrazy na ekranie monitora). Kolory ze standardu CMYK muszą być kalibrowane, co nie daje najlepszej jakości. W dodatku EfiColor nie pracuje ze wszystkimi plikami EPS w standardzie CMYK lub RGB.

W trybie czarno-białym nowa wersja QuarkXPress 3.2 jest kolejnym etapem w rozwoju tego programu. Można już ustawić opcję powodującą zapamiętanie poprzedniej wersji opracowywanego dokumentu (backup copy). Użytkownik może także ustalić własne numery kopii, aby w prosty sposób wywołać pośrednie etapy swojej pracy.

Nową ciekawą opcją QuarkXPressa 3.2 jest możliwość zamiany prostych cudzysłowów (") na typograficzne (otwierający i zamykający). Zamiana ta następuje automatycznie.

Również automatycznie następuje przeliczanie wartości dzięki wprowadzaniu operacji matematycznych w pola liczbowe. Jeśli np. wielkość ramki wynosi 22p7 dla dwukrotnego zwiększenia jej szerokości wystarczy napisać 22p7*2, a dla zmniejszenia 22p7/2.

W nowej wersji programu można także pochylać ramki tekstowe i ilustracyjne razem z ich zawartością. Wielkość tekstu może być zmieniana myszą, a wiele okien dokumentów może być umieszczonych obok siebie lub jedno na drugim. Wbudowany Font Creator XTension pozwala na przeróbki fontów PostScriptowych.

Nie wszystkie zmiany poszły w dobrym kierunku. Wybierając opcję New z menu File wyświetla się teraz podmenu z wyborem Document lub Library. Quark w ten sposób podniósł status biblioteki, która otwierana jest przez standardowe okno dialogowe, ale w ten sposób dodatkowo pojawił się jeden krok przy tworzeniu nowego dokumentu.

Zmienione zostało także menu Document Layout w taki sposób, aby ułatwić ten niezbyt wygodny dotąd proces, jednakże zmiana ta została przyjęta z mieszanymi uczuciami przez redakcję Macworlda.

Użytkownicy nowego QuarkXPressa zapewne znajdą więcej zmian w wersji 3.2. Lepszy nadzór nad opracowywanym materiałem nawet w warstwie kontrolnej programu oraz większe możliwości typograficzne będą sprzyjały zdobywaniu coraz większej liczby zwolenników.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200