Ofensywa SAP - dla dużych i małych

Jak co roku jedno z największych stoisk na hanowerskich targach miała firma SAP AG i jej partnerzy, dostarczający zintegrowany pakiet aplikacji do obsługi przedsiębiorstw SAP R/3.

Jak co roku jedno z największych stoisk na hanowerskich targach miała firma SAP AG i jej partnerzy, dostarczający zintegrowany pakiet aplikacji do obsługi przedsiębiorstw SAP R/3.

Do zainstalowania i uruchomienia pakiet SAP R/3 wymaga znakomicie przygotowanego zespołu konsultantów, ściśle współpracujących z klientem w celu wprowadzenia niezbędnych zmian organizacyjnych w firmie. Aby skrócić ten czas, SAP zaprezentował na CeBIT '96 nowy moduł Business Engineering Workbench (BEW), ułatwiający konfigurowanie systemu i skracający czas przystosowania go do zmieniających się uwarunkowań gospodarczych, już w trakcie pracy. Nie zlikwiduje on całkowicie potrzeby korzystania z konsultantów, ale bardzo ją ograniczy. BEW pojawił się jako odpowiedź firmy na zapotrzebowanie klientów żądających "mniejszej" wersji systemu R/3. SAP zdecydował, że korzystniej będzie dostarczyć BEW niż opracowywać skalowaną w dół wersję systemu.

BEW pozwala na opracowanie modeli procesów w przedsiębiorstwie i "podpowiada" jakie funkcje systemu będą niezbędne do ich realizacji, automatycznie generuje właściwe menu aplikacji oraz raporty, pozwalając na koncentrowaniu się raczej na biznesie niż na systemie do jego obsługi. BEW jest dostępny razem z SAP R/3 rel. 3.0, którego dostawy właśnie się rozpoczęły.

SAP i Microsoft

SAP i Microsoft zawarły porozumienie w celu opracowania międzynarodowych standardów aplikacji. Opracowywany wspólnie zestaw funkcji programistycznych BAPI (Business Application Programming Interface) pozwoli na bezpieczne korzystanie z danych w SAP R/3 i wykonywanie transakcji za pośrednictwem Internetu. BAPI będą przekazane do zatwierdzenia przez Internet Engineering Task Force (IETF) i Open Application Group (OEG) w celu utworzenia z nich standardu międzynarodowego. W tej dziedzinie firmy konkurują bezpośrednio z IBM, który także zamierza stworzyć bezpieczną metodę obsługi transakcji przez Internet.

Ponadto SAP zamierza zmodularyzować R/3 na elementy o wielkości mniejszej niż 1 MB, co pozwoli wgrywać je przez Internet.

"Aby można było dokonywać operacji gospodarczych przez Internet, ważne jest opracowanie wielu otwartych standardów do obsługi transakcji w biznesie" - powiedział H. Plattner, wiceprezes zarządu SAP AG. "Microsoft rozumie, że należy powiązać technologie sieciowe z Internetem. Dlatego będziemy ściśle współpracować z Microsoftem i dopasowywać nasz system do ich standardu, aby zaoferować naszym wspólnym klientom otwarte rozwiązania".

SAP i IBM

SAP i IBM ogłosiły, że opracują wspólnie serwer bazy danych i serwer aplikacji dla SAP R/3, pracujące w dużym systemie komputerowym S/390. Pozwoli to na przeniesienie kompletnego zestawu aplikacji klient/serwer SAP R/3 na platformę dużych komputerów IBM, na której do tej pory można było korzystać jedynie z innego pakietu SAP R/2. Porozumienie zostało poprzedzone udanym przeniesieniem serwera aplikacji SAP na platformę RS/6000, przy wykorzystaniu serwera bazy danych DB2 pod systemem MVS/ESA na komputerze z rodziny S/390.

IBM zamierza kooperować z SAP i innymi producentami w celu rozszerzenia serwera bazy danych z S/390 w kierunku współpracy z serwerami aplikacji na systemach unixowych i na Windows NT.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200