Odpowiedź prof. Markowi Osińskiemu

Szanowny Panie Profesorze

Szanowny Panie Profesorze

Kierownictwo Komitetu Badań Naukowych poprosiło mnie abym odpowiedział na szereg Pana pytań, związanych z działałnością Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej NASK. Postaram się odpowiedzieć na wszystkie pytania, jakie do mnie dotarły. Otrzymałem kopie części korespondencji jaką Pan prowadził z Komitetem Badań Naukowych, więc proszę wybaczyć, jeżeli jakąś kwestię pominąłem, która mogła być zawarta w nie znanej mi korespondencji. Wiem również, że otrzymał Pan materiały z konferencji krakowskiej "Informatyka dla Nauki Polskiej Kraków 3-4 grudnia 1993", a więc szereg problemów tam poruszanych nie jest Panu obca.

1. Związek między Zespołem Koordynacyjnym Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej NASK i prywatną spółką NASK-Service. (stan do 31 grudnia 1993)

Zespół Koordynacyjny NASK został utworzony zarządzeniem Rektora Uniwersytetu Warszawskiego. Ponieważ zespół ten pełnił rolę ogólnopolską, nominacja członków Zespołu została potwierdzona decyzją Ministra Edukacji Narodowej. W skład zespołu wchodzili:

prof. dr hab. Daniel Józef Bem (Politechnika Wrocławska) prof. dr hab. Tomasz Hofmokl - przewodniczący (Uniwersytet Warszawski) dr Maciej Kozłowski (Polska Akademia Nauk) prof. dr hab. Antoni Kreczmar (Uniwersytet Warszawski)

Z chwilą wyznaczenia przez środowisko warszawskie Uniwersytetu Warszawskiego jako jednostki koordynującej projekt budowy miejskiej sieci komputerowej MAN-u do zespołu został dokooptowany dyrektor Centrum Informatycznego Uniwersytetu Warszawskiego mgr inż. Tadeusz Węgrzynowski. Nikt z członków Zespołu Koordynacyjnego nie był, ani nie jest, pracownikiem, ani udziałowcem spółki NASK-Service. Zespół był zespołem decyzyjnym a nie doradczym. Posiedzenia jego odbywały się co tydzień i na nich podejmowano wszystkie ważniejsze decyzje. Na posiedzenia zespołu stale był zapraszany i brał udział w obradach dyrektor techniczny NASK-u mgr inż. Andrzej Zienkiewicz oraz NCC EARN-u mgr inż. Andrzej Smereczyński - jednak bez prawa głosu w głosowaniach. Decyzje zespołu były protokołowane.

NASK-Service powstał w 1991 r. jako próba znalezienia możliwie efektywnego sposobu wykonania zadań, jakie pojawiały się przed gwałtownie rozwijającą się strukturą sieci w Polsce. Poprzednio próbowano znaleźć rozwiązanie wramach Uniwersytetu Warszawskiego (joint venture, jednoosobowa spółka Uniwersytetu Warszawskiego). Jedną z podstawowych trudności, którą bardzo trudno było rozwiązać w uczelni (ulegnie to wkrótce zmianie), jest sprawa etatów oraz sztywnego systemu płac. Przyjęcie nowego pracownika wiązało się z koniecznością stworzenia nowego etatu. W spółce, o liczbie zatrudnionych, decyduje tylko zakres zadań jakie spółka ma do wykonania i posiadane środki. Ogólnie rzecz ujmując spółka, jako twór o wiele mniejszy od uniwersytetu i mający jedno określone zadanie, jest organizmem znacznie sprawniejszym w działaniu niż wyższa uczelnia z całą swoją bezwładnością. Spółkę założyli pracownicy związani z obsługą NASK-u przy pełnej świadomości Zespołu Koordynacyjnego. Jednym z założycieli spółki i udziałowcem był mgr inż. Andrzej Zienkiewicz, pracujący od wielu lat w zakresie budowy sieci rozległych, jeden z realizatorów, od chwili powstania w 1987 r., programu badawczego CPBR 8.13 pod nazwą Budowa Akademickiej Sieci Komputerowej KASK (kierował programem prof. D. J. Bem) oraz kierownik Jednostkowego problemu badawczego JPBR 8.29, uruchomionego w 1990 r. i mającego za zadanie umożliwienie podłączenia Polski do EARN-u. Szukając optymalnych rozwiązań organizacyjnych była rozważana koncepcja aby zawrzeć z kimś (osobą fizyczną lub spółką) umowę menedżerską, która jest dopuszczona przez polskie prawodawstwo. Okazało się jednak, że nie jest jasny stan prawny majątku zakupywanego na potrzeby sieci. Nie był on przejmowany na stan uczelni, bowiem nie znajdował się w uczelni, był przecież zainstalowany w wielu miastach Polski.

Z chwilą powołania spółki NASK-Service Zespół Koordynacyjny ogłosił przetarg na usługi sieciowe, aby zorientować się czy na rynku nie działa jakaś inna firma, która mogłaby się podjąć podobnych zadań. Komisja pod przewodnictwem prof. Antoniego Kreczmara stwierdziła, że takich usług a precyzyjnie w zakresie rozległych sieci komputerowych, nie ma na rynku. Uzyskaliśmy wtedy szereg cennych informacji o działalności firm w zakresie budowy LAN-ów. Zespół podjął wówczas decyzję o współpracy ze spółką NASK-Service. Nie była to jedyna spółka prywatna, zajmująca się obsługą sieci NASK-u w Polsce. W obrębie Krakowa obsługą regionu zajmowała się spółka Cyfronet Convex Network Service. Z chwilą, gdy inż. Zienkiewicz został wybrany na prezesa spółki NASK-Service, zgłosił swoją rezygnację z pełnionej funkcji dyrektora technicznego uzasadniając i słusznie, że nie może prowadzić spraw finansowych Zespołu Koordynacyjnego i spółki, która jest zleceniobiorcą. W tej sytuacji, mając na uwadze rozwój sieci w Polsce i zapowiadane zmiany organizacyjne, po konsultacji z Zespołem Koordynacyjnym podjąłem decyzję, aby do czasu spodziewanych zmian powierzyć inż. Zienkiewiczowi prowadzenie strony technicznej, pozbawiając go wpływu na decyzje finansowe. Pismem z dnia 2 września 1992 r. zwróciłem się do Rektora Uniwersytetu Warszawskiego, prosząc o akceptacje (NASK podlegał Rektorowi) decyzji upoważniającej członka Zespołu Koordynacyjnego dr. Macieja Kozłowskiego do prowadzenia spraw finansowych zespołu. Poinformowałem przy tym Rektora, że "Komitet Badań Naukowych prowadzi prace zmierzające do sformalizowania działalności sieciowej w Polsce przez nadanie NASK-owi odpowiedniego statutu, w związku z tym na okres przejściowy począwszy od 8 września br. utrzymuje mgr inż. Andrzeja Zienkiewicza w roli dyrektora technicznego NASK-u bez prawa podejmowania decyzji finansowych". Okazało się, że "okres przejściowy" trwał do 14 grudnia 1993 r., czyli do dnia powołania Jednostki Badawczo-Rozwojowej Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa.

Stan obecny (od 1 stycznia 1994 r.) Zarządzeniem Nr 5/93 Przewodniczącego Komitetu Badań Naukowych z dnia 14 grudnia 1993 r. w sprawie utworzenia jednostki badawczo-rozwojowej pod nazwą Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa została ta jednostka utworzona. 21 grudnia zostałem powołany kierownikiem tej jednostki na okres nie dłuższy niż pół roku, do czasu powołania dyrektora tej jednostki w drodze konkursu.

W związku z tym zgodnie z ustawą o jednostkach badawczo- rozwojowych rozpocząłem działania formalne w celu jej utworzenia. Do dnia dzisiejszego zostali przyjęci za porozumieniem stron na etaty JBR NASK-u pracownicy Centrum Informatycznego Uniwersytetu Warszawskiego, którzy byli związani z działalnością sieciową (poza działalnością głównego węzła EARN-u) oraz wszyscy pracownicy spółki NASK-Service, którzy pracowali dla NASK-u (w trakcie zatrudniania są pracownicy regionów). Od 1 stycznia 1994 r. NASK-Service jako firma zaprzestał jakiejkolwiek działalności na rzecz NASKu jako szkieletowej sieci komputerowej w Polsce. Prezes Spółki mgr inż. Andrzej Zienkiewicz złożył rezygnację z kierowania spółką, rezygnacja została przyjęta. Inż. Zienkiewicz poinformował mnie, że swoje udziały w spółce sprzedaje.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200