Od redaktora:

Numer, który dziś oddajemy naszym Czytelnikom, ma nieco inną, niż dotychczas, formułę. Myślę, że dojrzał czas aby tę dotychczasową, luźną i magazynową, nieco uporządkować.

Numer, który dziś oddajemy naszym Czytelnikom, ma nieco inną, niż dotychczas, formułę. Myślę, że dojrzał czas aby tę dotychczasową, luźną i magazynową, nieco uporządkować.

Po długich redakcyjnych debatach postanowiliśmy poszczególnym odbiorcom naszego pisma stworzyć interesujące ich działy. I tak, od tej chwili każdy numer otwierać będą kolumny poświęcone najbardziej aktualnym wydarzeniom, jakie miały miejsce w poprzedzającym wydanie tygodniu. W ostatnim okresie do najważniejszych należą niewątpliwie batalie wokół kontyngentów i prawa autorskiego. W obu przypadkach mamy do czynienia z próbami naruszenia interesów firm komputerowych, a przynajmniej ich części. Tylko jednak w odniesieniu do kontyngentów decydenci nie zasięgają opinii środowiska. W dyskusji nad ochroną oprogramowania uczestniczą, jak się wydaje, wszyscy zainteresowani, a więc i kontrowersji nie brakuje. Ujawniły się one podczas posiedzeń sejmowych komisji i spotkania środowiskowego w warszawskim hotelu Mercure.

Osobny dział "Biznes, Rynek, Gospodarka" postanowiliśmy adresować do uczestników rynku komputerowego po obu stronach przysłowiowej lady. Tu znajdziecie państwo informacje o aliansach, porozumieniach, budowie sieci dystrybucyjnych, kondycji finansowej firm komputerowych, o zjawiskach na rynku pracy. Tu zamieszczać też będziemy omówienia i komentarze dotyczące tych elementów polityki gospodarczej, które rzutują bezpośrednio na prowadzenie interesów w firmach komputerowych. Publikacje tego działu to również prezentacja koncepcji biznesowych, kreowanych przez firmy komputerowe. W tym numerze przedstawia ją jeden z największych koncernów software'owych świata, producent systemu zarządzania relacyjną bazą danych "Ingres" - ASK Group. Do tego działu przenosimy również cennik oraz informacje o nowych produktach na polskim i światowym rynku.

Ożywione dyskusje wywołała w redakcji kwestia proporcji między publikacjami typu technicznego, dotyczącymi świata PC-tów, a ściślej mówiąc, komputera traktowanego jako indywidualne nrzędzie pracy, a materiałami na temat systemów komputerowych, połączonych siecią, a więc traktowanych jako narzędzia pracy grupowej. Uznaliśmy, że nie pora jeszcze na kreowanie pisma, adresowanego wyłącznie do tzw. zbiorowego użytkownika. Nasze dotychczasowe publikacje zwłaszcza w cyklu "Z okienkowego świata", "Program po polsku" cieszyły się sporą poczytnością, podobnie zresztą jak testy i porównania PC, drukarek, innych peryferiów, a także oprogramowania z "półki". Wszystko to czeka na naszego czytelnika w dziale " Komputer na biurku", a w tym numerze m.in. artykuł dotyczący opóźnień w przygotowaniu oprogramowania do pentopów, omówienie technik pozwalających na archiwizowanie zdjęć (również rodzinnych) na CD-ROM oraz "Aplikacja z półki" - tym razem pomocnik dla menedżerów - program ON TARGET.

Praca grupowa zajmie jednak w naszym piśmie znacznie większą niż dotąd powierzchnię. Minie zapewne trochę czasu, zanim dopracujemy się bardziej klarownej struktury tego działu. Zatytuowaliśmy go w miarę pojemnie:" Narzędzia, systemy, sieci, bazy danych". Sądzimy jednak, że już niebawem będziemy w stanie każdemu z tych tematów poświęcić co najmniej jedną kolumnę. Otwieramy ten dział pierwszą publikacją z cyklu "ABC sieciowego ochroniarza", a w grupie narzędzi prezentujemy nowe produkty, jakie pojawiły się wraz z MS DOS 6.0

Użytkownika systemów komputerowych chcemy nadal widzieć jako jednego z dwóch naszych najważniejszych czytelników (obok dostawcy), a głównym celem jest budowanie między nimi mostów. Nie aspirując w żadnym przypadku do roli mentora, a zarazem udostępniając nasze łamy specjalistom, kreujemy dział, który nazwaliśmy "Vademecum CW". Myślą przewodnią wszystkich zamieszczanych tu publikacji będzie z jednej strony uchronienie użytkownika przed smutnym stwierdzeniem "Mądry Polak po szkodzie", z drugiej zaś - porady praktyczne, pozwalające lepiej wykorzystywać sprzęt i oprogramowanie. Oprócz tego tradycjne już glossarium i recenzje książek. W tym numerze kontynuacja cyklu o metodologii testowania oprogramowania oraz nowe i ulepszone polecenia w MS DOS 6.0.

Taka jest nasza ramówka, którą uzupełnia podjęty niedawno cykl "Informatyka Bankowa". Myślę, że w przyszłości uda nam się go kontynuować, poświecając sukcesywnie część łamów na prezentację zastosowań informatyki w innych, konkretnych dziedzinach.

Nie traktujemy podziału sztywno, zdając sobie sprawę, z problemów, jakie nastręczać będzie niekiedy zapewnienie dychotomiczności. Zostawiliśmy więc sobie już teraz rezerwę w postaci pojawiającego się, w miarę napływu interesujących materiałów, działu: "Okolice informatyki". Nie samym komputerem bowiem człowiek żyje.

Czekamy na Państwa opinie i uwagi

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200