Od SMS do MMS (część 2)

Usługi SMS migrują w kierunku aplikacji opartych na przekazach multimedialnych, zawierających oprócz tekstu także dźwięki i ruchome obrazy.

Usługi SMS migrują w kierunku aplikacji opartych na przekazach multimedialnych, zawierających oprócz tekstu także dźwięki i ruchome obrazy.

Wiadomości rozsiewcze CB

Rozsiewczy przekaz wiadomości w systemach SMS-CB (Short Message Service - Cell Broadcast) stał się najbardziej popularną formą rozsyłania wspólnych informacji za pomocą telefonów komórkowych. Zbliżony do niego przekaz informacji typu multicast pozwala na jednoczesne powiadamianie wielu abonentów znajdujących się na konkretnym obszarze bądź ograniczonym do ustalonej liczby komórek bazowych. Wiadomość przesyłana przez wyróżniony kanał sieci jest rozsyłana do wszystkich użytkowników tego kanału.

Transmisja rozsiewcza (inaczej rozgłoszeniowa) typu SMS-CB umożliwia używanie telefonu nie tylko jako odbiornika informacji osobistej, ale także publicznej - dostępnej dla wszystkich lub wybranych grup abonentów. Zwykle są to informacje giełdowe, prognoza pogody, reklama czy też różnego rodzaju wiadomości, ostrzeżenia i alarmy o charakterze lokalnym. Stacja ruchoma MS uprawniona do takiej usługi śledzi na bieżąco pojawianie się w kanale radiowym wiadomości wspólnych i wyświetla je użytkownikowi, gdy nie prowadzi rozmowy telefonicznej. W Polsce krótkie wiadomości tekstowe (SMS-y) nie są jeszcze adresowane ani utajniane, ale w przyszłości po zaszyfrowaniu będzie je można odbierać tylko przez uprawnione (również dodatkowo taryfikowane) terminale komórkowe.

Migracja do EMS

Kolejny standard EMS (Enhanced Messaging Service) rozszerza wiadomości tekstowe o uprzednio ustalone obrazy graficzne, animacje i melodie. Są dostępne nawet na niewielkim ekranie telefonu komórkowego. Raster ekranu wynosi od 28x72 do 128x96 pikseli, zależnie od typu używanego aparatu komórkowego. Rozszerzona funkcja EMS pozwala na ściąganie, odbieranie i rozsyłanie wiadomości z dołączonymi załącznikami wideo i niewielkim ruchem obrazu, uzyskiwanym za pomocą inteligencji telefonu. Można też przesyłać wiadomości pod adres e-mail oraz automatycznie wysyłać w wyznaczonym terminie (urodziny, spotkania, rocznice) wcześniej przygotowane SMS-y.

EMS umożliwia przesyłanie sformatowanych wiadomości tekstowych połączonych z dźwiękami i animowaną grafiką. Wykorzystując ten sam protokół łączeniowy co tradycyjny SMS - dzięki integracji od trzech do pięciu dotychczasowych wiadomości tekstowych, czyli około 450-460 znaków (choć teoretycznie nawet aż 255 tradycyjnych SMS-ów) - można uzyskać jeden komunikat EMS. Funkcja ta przydaje się do ściągania z Internetu melodii, które zwykle wymagają pojemności kilku standardowych wiadomości SMS. Instalacja usługi EMS nie zwiększa kosztów inwestycyjnych infrastruktury, a wymaga jedynie nowszych telefonów komórkowych, wyposażonych w tę funkcję. Oczywiście koszt przesłania wiadomości tego typu jest odpowiednio większy niż tradycyjnych SMS-ów.

Aparaty z usługą EMS to m.in. Ericsson (R600, T65), Sony (CMD-J70), Sony Ericsson (T100, T200, T300, T600), Alcatel OneTouch (511, 311, 512, 715), Siemens (S45, ME45, C45, M50, MT50), Motorola (V60i, V66i, Accompli 008 oraz najnowszy model T720, dostępny od listopada ub.r. w Polsce). Nokia nie instaluje klasycznej usługi EMS w swoich telefonach, chociaż w wielu z nich (np. 8310, 6510) są możliwe przekazy i prezentacje graficzne.

Nadal problemem większości rozwiązań EMS są rozbieżności w kodowaniu grafiki w telefonach różnych producentów. W rezultacie zwykle nie można przesyłać załączników graficznych między aparatami różnych firm, ale nie jest to regułą. Na razie przed wysłaniem wiadomości EMS należy sprawdzić, czy aparat mobilny, do którego ma być wysłany komunikat, odbiera wiadomości multimedialne, a nie tylko tekstowe.

Teraz aplikacje MMS

Rozszerzania komunikacji SMS oczekuje się od multimedialnej usługi MMS (Multimedia Messaging Service), umożliwiającej bezprzewodową transmisję między ruchomymi terminalami kolorowych fotografii i krótkich obrazów wideo o wysokiej rozdzielczości, jak również muzyki o jakości porównywalnej z jakością nagrania na płycie kompaktowej. Przesyłane obrazy można łączyć z indywidualnie tworzonymi tekstami o praktycznie dowolnej długości. Istotnym wyróżnikiem usługi MMS jest korzystanie z szybkiej transmisji pakietowej GPRS (General Packet Radio Services), a więc inaczej niż w tradycyjnych rozwiązaniach SMS czy EMS. Także wielkość przesyłanych wiadomości multimedialnych znacznie wzrasta, podobnie rosną wymagania dotyczące rozmiarów i rozdzielczości ekranu (np. ekran Nokii 7650 ma już 176x208 pikseli).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200