O superkomputerach w Internecie

Z zainteresowaniem przeczytałem artykuł pt. ''Superkomputery nad Wisłą'', który ukazał się w CW kilka numerów temu. Lektura tegoż artykułu oraz moje zainteresowania naukowe związane z przetwarzaniem rozproszonym i równoległym, skłoniły mnie do stworzenia indeksu polskich zasobów superkomputerowych w formie dokumentu WWW.

Z zainteresowaniem przeczytałem artykuł pt. ''Superkomputery nad Wisłą'', który ukazał się w CW kilka numerów temu. Lektura tegoż artykułu oraz moje zainteresowania naukowe związane z przetwarzaniem rozproszonym i równoległym, skłoniły mnie do stworzenia indeksu polskich zasobów superkomputerowych w formie dokumentu !WWW.

Mój, jak sądzę pierwszy w naszym kraju, spis komputerów dużej mocy dostępny jest jako URL: http:/ogg.ii.pw.edu.pl/~gjb/parallel .

Być może autora cytowanego przeze mnie artykułu CW zainteresuje fakt, że dane, które przytaczał są z jednej strony nieco niedokładne (część maszyn przeszła upgrade), z drugiej zaś nieco "na wyrost" (dostawcy sprzętu poinformowali o systemach zakupionych, ale nie zainstalowanych). Nie jest to z mojej strony krytyka - uważam, że zestawienie CW było świetnym pomysłem, a drobne pomyłki nieuniknione.

Spis WWW, który stworzyłem dla każdej maszyny podaje informację o lokalizacji, nazwę producenta oraz typ komputera, liczbę procesorów, wielkość RAM i HDD. Tam gdzie było to możliwe umieściłem odwołanie (link) do odpowiedniego serwera WWW. Podaję też (na razie nie dla każdej maszyny) wartości indeksu Mflops.

Do tej pory otrzymałem już szereg informacji korygujących i rozszerzających listę. Mam nadzieję, że spływać będą one nadal. Najczęściej poruszanym problemem była kwestia: co jest, a co nie jest superkomputerem, ale to już zupełnie inna historia...

<div align="right">Pozdrowienia

Grzegorz J. Blinowski

Instytut Informatyki PW</div>

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200