O projektach CPI ciąg dalszy

Jednakże, w ramach rozbudowy Katalogu Usług ePUAP, podejmowane są działania zmierzające do uatrakcyjnienia platformy i udostępnienia za jej pośrednictwem coraz to nowych usług. Stąd - w porozumieniu z urzędami wojewódzkimi i jednostkami samorządu terytorialnego - przeprowadzone zostały przez MSWiA analizy, służące wskazaniu usług najbardziej pożądanych do realizacji drogą elektroniczną, zarówno przez społeczeństwo, jak i urzędników. Na tej podstawie została stworzona lista ponad 100 usług, które zostaną zaimplementowane na portalu rządowym w początkach 2010 r.

Czy CPI będzie przejmować z innych urzędów projekty IT finansowane w ramach 7 osi Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka? Jeśli tak to w jakich przypadkach?

Centrum Projektów Informatycznych MSWiA - zgodnie ze statutem - realizuje zadania powierzone lub przekazane decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Obecnie są to następujące projekty:

* pl.ID - polska ID karta

* ePUAP2

* Ogólnopolska sieć teleinformatyczna na potrzeby obsługi numeru alarmowego 112

* Zintegrowana, wielousługowa platforma komunikacyjna Policji z funkcją e-Usług dla obywateli i przedsiębiorców

* System informatyczny powiadamiania ratunkowego

* Ogólnokrajowy Cyfrowy System Łączności Radiowej - etap I (OCSŁR-1)

* Elektroniczny Moduł Procesowy (EMP)

* Zapewnienie infrastruktury teleinformatycznej do przygotowania o obsługi przewodnictwa Polski w Radzie Unii Europejskiej w II połowie 2011 r.

Czy prawdą jest, że CPI będzie odpowiadać za jakość kadr informatycznych w urzędach administracji centralnej?

Jest mało prawdopodobne, aby CPI MSWiA odpowiadało za jakość kadr informatycznych w urzędach administracji centralnej, choć niewątpliwie projekty realizowane przez CPI, w tym projekty szkoleniowe, wpłyną na podniesienie jakości kadry IT w administracji centralnej.

Czemu rejestry centralne są rozbudowywane na technologii IBM i to wszystko w tzw. trybie z wolnej reki? Tymczasem - jak mówią nasi czytelnicy - rejestry centralne to ok. 1TB danych, do czego nie trzeba farmy komputerów mainframe.

Rejestry centralne PESEL i OEWiUDO zostały rozbudowane na technologiach IBM - platforma mainframe i baza DB2. Postępowania przetargowe odbyły się zgodzie z zapisami ustawy Prawo Zamówień Publicznych. Ona rejestry zajmują znacznie więcej niż 1 TB, jednak najważniejszymi kryteriami wyboru optymalnej oferty były bezpieczeństwo, niezawodność, skalowalność oraz gwarancja ciągłości działania, nie zaś objętość danych.

Nadesłała Wioletta Paprocka, rzecznik prasowa MSWiA


TOP 200