O elastycznych łańcuchach

W Poznaniu po raz kolejny odbyła się Międzynarodowa Konferencja Logistics.

W Poznaniu po raz kolejny odbyła się Międzynarodowa Konferencja Logistics.

O tym, że dzisiejsza logistyka nie może się obejść bez systemów informatycznych, nikogo z uczestników VI Międzynarodowej Konferencji Logistics 2002 nie trzeba było przekonywać.

"Niestety, coraz częściej systemy informatyczne i logistyczne są ze sobą utożsamiane. Tymczasem systemy logistyczne to pojęcie znacznie szersze, a problematyka związana z ich wdrożeniem znacznie trudniejsza. Przekonał się o tym każdy, kto choć raz wdrażał taki system" - mówił prof. dr hab. Stefan Abt z Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Wdrażanie systemów logistycznych wymaga znacznie większych nakładów pracy związanych z projektowaniem relacji informacyjnych, a także stałym przepływem towarów i usług.

Informatyczna elastyczność

Poznańska konferencja odbywała się tym razem pod hasłem Elastyczne łańcuchy dostaw - koncepcje, doświadczenia i wyzwania. Właśnie o elastyczności systemów logistycznych, zapewnianej przez IT, uczestnicy konferencji mówili najczęściej.

Dużo uwagi poświęcono zagadnieniom związanym z miejscem logistyki w nowoczesnej organizacji. "Decydenci zaczynają rozumieć, że logistyka może być źródłem ogromnych oszczędności. Przekonując ich do swoich koncepcji, trzeba jednak zrezygnować z języka logistyki i zacząć mówić językiem korzyści biznesowych. Inaczej sami skazujemy się na niepowodzenie" - mówił Hans Christian Pfohl z Technische Universitaet Darmstadt, autor badań na temat świadomości zagadnień logistycznych wśród wyższej kadry zarządzającej w Europie.

Rynek usług logistycznych

W Poznaniu wiele mówiono o zmianach, jakim podlegał i będzie podlegać rynek usług logistycznych. "Wejście do Unii Europejskiej wiąże się z wieloma zmianami prawnymi, ale stanowi też ogromną szansę. W latach 2004-2006 Unia ma zamiar przeznaczyć ogromne, szacowane na 14 mld euro, środki na poprawę infrastruktury w Polsce. Musimy być na to przygotowani, żeby nie okazało się, że w pierwszych latach nie będzie gotowych projektów, na które można przeznaczyć te fundusze" - mówił Grzegorz Szyszka, dyrektor Instytutu Logistyki i Magazynowania, głównego organizatora konferencji.

Polska logistyka w latach 2000-2002*

Rozwój tego rynku w wielu segmentach przekracza dynamikę całej gospodarki.

20-proc. wzrost obrotów firm zajmujących się logistyką, spedycją i transportem

15-18-proc. wzrost obrotów na rynku usług kurierskich, szacowanym na 1 mld zł rocznie

10-proc. wzrost liczby pojazdów służących do transportu przewozów międzynarodowych

8-proc. wzrost obrotów na rynku usług logistycznych, szacowanym na 30-35 mld zł rocznie

<sup>*</sup> Dane pochodzą z raportu przygotowywanego przez Instytut Logistyki i Magazynowania, który ukaże się w lipcu 2002 r.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200