Nowy nośnik optyczny

Duńskie laboratorium Risoe Forskningscenter ogłosiło odkrycie nowego materiału nadającego się do roli nośnika informacji. Pierwotnie, molekuły są rozproszone w cienkiej warstwie.

Duńskie laboratorium Risoe Forskningscenter ogłosiło odkrycie nowego materiału nadającego się do roli nośnika informacji. Pierwotnie, molekuły są rozproszone w cienkiej warstwie. Po naświetleniu niebieskim światłem laserowym ulegają uporządkowaniu.

Informację odczytuje się przy użyciu czerwonego światła laserowego. Upakowanie informacji jest wyjątkowo gęste, 1 gigabit mieści się na 1 cm2. Podobną gęstość osiąga się tylko w nośnikach stosowanych w CD-ROM i WORM. Jednak, w odróżnieniu od tego ostatniego nośnika, nowy materiał jest łatwy w produkcji, gdyż nie wymaga sterylnej czystości. "Można go uzyskać w kuchni" twierdzi wynalazca P. S. Ramanunjam. Materiał może służyć do wielokrotnego nagrywania danych. Rozproszenie molekuł - odpowiednik rozmagnesowania lub zmazywania - uzyskuje się przez podgrzanie nośnika do 80 C. Trwałość materiału jest obiecująca. Po 11 miesiącach, zapis pozostał niezmieniony pomimo tego, że wcześniej uległ modyfikacji ponad 100 razy. Badania nad nowym materiałem, którego skład chemiczny pozostaje tajemnicą, potrwają kilka lat. Nowym nośnikiem interesuje się francuskie przedsiębiorstwo CSF- Thomson oraz włoska fabryka chemiczna. Jeśli wstępne wyniki będą zachęcające, projekt może uzyskać status badania priorytetowy w ramach EWG. Praktyczne wykorzystanie nowego nośnika będzie możliwe nie wcześniej niż za ok. 5-10 lat. Główną trudność stanowi skonstruowanie taniego lasera generującego promieniowanie o odpowiedniej długości fali.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200