Nowe technologie u Tulipa

Stacje robocze z Pentium dla notebooków i komputery z portem USB

Stacje robocze z Pentium dla notebooków i komputery z portem USB

Tulip Computers jest jednym z nielicznych europejskich producentów sprzętu komputerowego - notebooków, stacji roboczych, komputerów PC i serwerów. Firma opracowuje, oryginalne projekty urządzeń, w tym także płyt głównych, które są następnie produkowane we własnych fabrykach w Holandii. Tulip aktywnie rozwija technologie oraz szybko wdraża nowe standardy - m.in. była to pierwsza firma, która wprowadziła do seryjnej produkcji komputery z szyną PCI. Również podczas tegorocznych targów CeBIT firma zaprezentowała kilka ciekawych produktów świadczących, że w dalszym ciągu zamierza dotrzymywać kroku światowym potentatom.

Nowe multimedialne notebooki Tulipa to rodzina Motion Line SB (Smart Bay), która ma się pojawić na rynku w czerwcu br. Komputery będą wyposażone w procesory Pentium 75-133 MHz, wyświetlacze TFT lub DSTN 11,3", wbudowane głośniki, mikrofon i kartę dźwiękową. Zasługującymi na uwagę nowościami w architekturze tych notebooków jest zastosowanie portu PC Card (PCMCIA) typu ZV (Zoom Video) oraz przystosowanie konstrukcji do instalacji interfejsu szeregowego USB. Motion Line SB mają budowę modułową, są wyposażone w uniwersalną kieszeń umożliwiającą dołączenie napędu dyskietek, czytnika CD-ROM lub dodatkowego zestawu akumulatorów. Interesującą cechą tego rozwiązania jest to, że standardowo instalowana w kieszeni stacja dyskietek może być po wyjęciu wykorzystywana jako urządzenie zewnętrzne.

Podczas targów CeBIT firma zaprezentowała również komputer PC - Tulip Vision Line dt5/133 wyposażony w interfejs szeregowy USB. Oznaką zastosowania nowej technologii była działająca mysz dołączona do gniazda w klawiaturze podłączonej do monitora. Komputery te będą jednak dostępne w sprzedaży najprawdopodobniej dopiero w II poł. br.

Szczególnie oryginalną konstrukcją firmy są stacje robocze Tulip Vision Line id, które zostały wprowadzone na rynek w II poł. ub.r. Są to stacjonarne komputery o wyjątkowo zwartej konstrukcji - wysokość obudowy wynosi tylko 4 cm.

Vision Line id są wyposażone m.in. w gniazda PC Card (PCMCIA) oraz zintegrowane na płycie głównej karty sieciowe i dźwiękowe. Komputery nie mają możliwości rozbudowy przez instalację dodatkowych kart rozszerzeń i są przeznaczone przede wszystkim dla odbiorców instytucjonalnych, którzy potrzebują małych oraz wydajnych maszyn (np. pracujących jako terminale w bankach). Podczas targów CeBIT Tulip zaprezentował stację Vision Line id z procesorem Pentium. Nowe modele będą wyposażane w nisko napięciowe układy Pentium stosowane w notebookach. Pozwoli to na utrzymanie małych wymiarów Vision Line id i ich pozbawionej wymuszonego chłodzenia architektury. Według zapowiedzi przedstawicieli firmy, komputery te mają się pojawić na rynku w czerwcu br.

Tulip oferuje również serwery. Najnowszym modelem jest Vision Line 2/5/166 - komputer wyposażony w dwa procesory Pentium 166 MHz oraz matrycę składającą się z 5 dysków pracujących w systemie RAID.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200