Nowe serwery PowerEdge z procesorami EPYC

AMD ogłosił, że jej najnowsze procesory EPYC linii 7000 zostały przez firmę Dell EMC wprowadzone do jej trzech serwerów PowerEdge oznaczonych symbolami PowerEdge R6415, R7415 i R7425.

Nowe serwery PowerEdge zostały zaprojektowane z myślą o bardzo wymagających aplikacjach (chodzi o wydajność) obsługujących takie środowiska obliczeniowe, jak vSAN (virtualized Storage Area Networks), chmury hybrydowe, systemy wirtualizujące zasoby IT oraz analityka dużych zbiorów danych (aplikacje typu Big Data).

Zastosowane w nowych serwerach PowerEdge procesory AMD EPYC linii 7000 mogą zawierać od od 32 do 64 rdzeni. Serwery mogą obsługiwać od 12 do 24 bezpośrednio podłączonych nośników NVMe.

Zobacz również:

  • Wielka inwestycja Atmana w przetwarzanie danych
  • Chiny wypowiedziały amerykańskim producentom chipów wojnę
  • AMD wprowadza do oferty nową linię procesorów Epyc

Dwa z trzech nowych serwerów PowerEdge (PowerEdge R6415 i R7415) zawierają jedno gniazda na instalowanie układu CPU, a trzeci serwer (R7425) dwa takie gniazda.

Serwer PowerEdge R6415 ma wielkość 1U i może obsługiwać pamięć RAM o pojemności do 2 TB oraz do 10 napędów SSD/NVMe. Serwer PowerEdge R7415 jest większy (2U) i może obsługiwać pamięć RAM o pojemności do 2 TB oraz maks. 24 napędy SSD/NVMe.

Największy serwer tej linii PowerEdge R7425 ma wielkość 2U, zawiera dwa procesory EPYC (każdy zawierający 32 rdzenie obliczeniowe) i może obsługiwać pamięć RAM o pojemności do 4 TB oraz maks. 24 napędy SSD/NVMe.

Serwery Dell EMC PowerEdge R6415, R7415, R7425 z procesorami AMD EPYC są już dostępne na całym świecie.

I na koniec informacja o zagrożeniach Meltdown i Spectre. AMD zapowiada, że w 2019 roku wprowadzi do oferty swoje pierwsze układy CPU, które będą odporne na ataki wykorzystujące podatność Spectre.

Chodzi o jeden z wariantów podatności Spectre (jest to wariant oznaczony numerem 2), bo tylko na takie ataki są narażone układy CPU tej firmy. Dzieje się tak dlatego, ponieważ AMD nie wprowadził do swoich procesorów szeregu mechanizmów przetwarzania danych (chodzi tu głównie o technologię "branch prediction", którą stosował Intel. Dlatego procesory AMD są odporne zarówno na ataki wykorzystujące podatność Meltdown, jak i na ataki wykorzystujące pozostałe warianty podatności Spectre.

AMD informuje, że rozwiązanie chroniące procesory przed atakami Spectre zostanie wprowadzone w przyszłym roku do rdzeni obliczeniowych bazujących na nowej architekturze Zen 2.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200