Nowe możliwości

Konsorcjum przemysłowe Object Management Group (OMG) przygotowuje nową wersję specyfikacji CORBA 3.0.

Konsorcjum przemysłowe Object Management Group (OMG) przygotowuje nową wersję specyfikacji CORBA 3.0.

Nowe właściwości specyfikacji CORBA dotyczą kilku dziedzin, w tym: lepszego wsparcia komponentów rozproszonych za pośrednictwem modelu komponentów CORBA, wsparcia dla komunikacji asynchronicznej między obiektami a aplikacjami wraz z określaniem jakości usług, lepszej integracji z Internetem przez wykorzystanie języka Java i in.

CORBA Component Model to najbardziej znaczące rozszerzenie specyfikacji. Określa on ramy do opracowania obiektów tej specyfikacji, które można łatwo łączyć ze sobą metodą plug-and-play. Zawiera też wymagania dotyczące tworzenia i określenia czasu życia obiektów, obsługi zdarzeń, możliwości pytania innych obiektów o ich właściwości: metody i obsługiwane zdarzenia. Model komponentowy znacznie usprawni proces tworzenia serwerów i klientów CORBA oraz ułatwi integrację z Javą i innymi technologiami komponentowymi.

Język skryptowy CORBA ma ułatwić używanie obiektów, automatyzując trudniejsze zagadnienia związane z alokacją i dealokacją pamięci, wskaźnikami do obiektów oraz kompilacją i konsolidowaniem programów. Umożliwi również twórcom aplikacji klienckich tworzenie i wykorzystanie serwerów CORBA. CORBA 3.0 wspierać ma także przekazywanie obiektów przez wartość (czego nie zapewnia np. Java) jako prostą metodę przesyłania przez sieć formatki i zawartych w niej wartości.

Specyfikacja brokerów obiektowych (ORB) czasu rzeczywistego o gwarantowanym poziomie usług (np. maksymalnym czasie odpowiedzi) pozwoli na budowanie obiektowych aplikacji wbudowanych w urządzenia sterujące i przemysłowe. Odwzorowanie Javy na język definiowania interfejsu (Interface Definition Language - IDL) umożliwi natomiast opracowanie aplikacji zgodnych z modelem CORBA całkowicie w Javie.

Rozszerzenia w nowej wersji specyfikacji pozwolą również na asynchroniczną komunikację między obiektami za pośrednictwem takich pakietów komunikacyjnych, jak IBM MQSeries lub Microsoft MSMQ. Nową specyfikację CORBA zamierzają wspierać w swoich produktach najwięksi dostawcy technologii i produktów zgodnych z poprzednimi wersjami specyfikacji, m.in. IBM, Inprise (dawniej Borland), Iona Technologies i BEA Systems.

Historia specyfikacji CORBA

CORBA pozwala na komunikację aplikacji między sobą niezależnie od tego, na jakiej platformie są one posadowione oraz kto je stworzył. Specyfikację CORBA 1.1 zaprezentował po raz pierwszy w 1991 r. Object Management Group. Zdefiniowano w niej po raz pierwszy m.in. Interface Definition Language (IDL) i Application Programming Interface (API). Specyfikacja CORBA 2.0 pojawiła się w 1994 r. Obecnie dostępna jest wersja 2.2.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200