Nowe karty SD do rejestracji wideo w rozdzielczości 4K i 8K

Pojawiła się zapowiedź kolejnej generacji kart pamięci SD. Nowe akcesoria będą się idealnie nadawać do rejestracji materiałów wideo w rozdzielczości - nie tylko 4K, ale również 8K.

Nowa klasa kart SD powstała z myślą o urządzeniach takich jak aparaty fotograficzne, kamery cyfrowe, smartfony i gogle wirtualnej rzeczywistości. Korzysta ona z nowego standardu SD 5.0.

Użycie nowej generacji kart pamięci pozwoli korzystać jednocześnie nawet z kilku plików 4K lub z 8K. Pozwoli to jednocześnie odtwarzać lub nagrywać kilka różnych materiałów w bardzo wysokiej rozdzielczości. Dzisiejsze karty pamięci pozwalają na rejestrowanie lub odtwarzanie w tym samym czasie tylko jednego pliku 4K.

Zanim rozdzielczość 8K zdobędzie popularność minie jeszcze sporo czasu, ale filmy 4K już teraz trafiają pod strzechy. Nie tylko pojawia się coraz więcej ekranów wyświetlających filmy o tej rozdzielczości - w tym nowoczesne telewizory, monitory i laptopy - ale też urządzeń służących do rejestrowania takich materiałów wideo. Potrafią to już nie tylko kamery, ale też coraz tańsze smartfony.

Karty SD do wideo 4K i 8K będą wyposażone w nowy kontroler pozwalający na jeszcze szybsze odczytywanie danych. Karty będą na szczęście kompatybilne z produkowanymi obecnie slotami na karty w urządzeniach i zewnętrznymi czytnikami SD.

Zdjęcie: Martyn Williams

Zdjęcie: Martyn Williams

Nowe karty SD, na których pojawi się nowe oznaczenie Video Speed, powinny być dostępne już tej wiosny. Taki termin wprowadzenia ich na rynek podał Brian Kumagai, szef stowarzyszenia SD. Do wideo 4K będą służyły karty V60 (szybkość rejestracji 60 MB/s), a do wideo 8K - karty V90 (szybkość rejestracji 90 MB/s).