Nowe i zaskakujące wyniki finansowe Apple

Apple opublikował swoje wyniki finansowe za pierwszy kwartał fiskalny 2016 roku. Dowiedzieliśmy się, jaki przychód wygenerowała firma i na jakiej wielkości zyski się to przełożyło. Przedsiębiorstwo pochwaliło się też ponownie rekordową liczbą sprzedanych iPhone'ów i przedstawiło mało optymistyczne prognozy na przyszłość.

Wyniki finansowe i wolumen sprzedaży Apple'a za pierwszy kwartał fiskalny tego roku są zbliżone do tych sprzed roku. Przychód kwartalny firmy wzrósł o 2 proc. rok do roku i wynosi teraz 75,87 mld dol. Zaraportowany przez firmę zysk netto to z kolei 18,36 mld dol - o 340 mln dol. więcej niż rok wcześniej w analogicznym okresie.

Apple notuje mniejsze przychody niż rok temu na wielu dojrzałych rynkach. Sprzedaż zmalała w Ameryce Północnej, Ameryce Południowej i w Japonii. Wzrosty generuje z kolei Europa oraz w dużej mierze wiele pomniejszych państw azjatyckich oraz Chiny, gdzie Apple oficjalnie jest obecny dopiero od niedawna, a rynek nie zdążył się nasycić.

Zobacz również:

Apple pochwaliło się, że w kwartale fiskalnym kończącym się pod koniec grudnia 2015 roku sprzedano 74,78 mln telefonów iPhone, czyli tylko minimalnie więcej niż rok temu w analogicznym okresie. Tim Cook zapowiedział też, że w przyszłym kwartale po raz pierwszy sprzedaż może być niższa niż w ubiegłym roku.

Zdjęcie: Martyn Williams

Zdjęcie: Martyn Williams

Apple notuje też niższą sprzedaż w innych kategoriach produktowych. Na rynek dostarczono 16,1 mln iPadów, czyli aż o 25 proc. mniej niż rok wcześniej. Dostawy komputerów Apple'a do klientów końcowych opiewają na liczbę 5,3 mln urządzeń, czyli o 4 proc. mniej niż w pierwszy kwartale fiskalnym 2015 roku.

Firma raportuje przy tym, że dział usług i innych urządzeń, do których zaliczane są m.in. zaprezentowane w 2015 roku Apple Watch i Apple TV czwartej generacji przynoszą znacznie większy zysk niż rok wcześniej.