Nowa beta Chrome - Flash w piaskownicy

Często atakowaną wtyczką przeglądarki jest Flash. Aby zmniejszyć ryzyko wykorzystania luki w bezpieczeństwie tej wtyczki, firma Google opracowała izolację zasobów w przeglądarce Chrome.

Dodatkowo usprawniono wyszukiwanie za pomocą Google Instant. Po dwóch tygodniach od debiutu piaskownica (ang. sandbox), która oddziela podatną na ataki wtyczkę Flash od reszty środowiska przeglądarki, została wydana w wersji beta. Użytkownicy, którzy korzystają z wersji testowej, będą mieli tę aktualizację wprowadzoną automatycznie.

Środowisko piaskownicy, które izoluje procesy uruchamiane w komputerze użytkownika Internetu, bardzo zmniejsza ryzyko przełamania zabezpieczeń przez złośliwe oprogramowanie. Dzięki temu prawdopodobieństwo "ucieczki" malware'u i przejęcia kontroli nad systemem operacyjnym użytkownika radykalnie maleje. Ponieważ typowym celem cyberprzestępców jest Flash, opracowane rozwiązanie obejmuje właśnie tę wtyczkę. Jest ona ostatnio bardzo często atakowana, od stycznia wydano 5 aktualizacji, które łatały krytycznie ważne luki w bezpieczeństwie. Niektóre z aktualizacji były wydane w nadzwyczajnym trybie, by usunąć luki, które były aktywnie wykorzystywane do roznoszenia złośliwego oprogramowania.

Piaskownica wykorzystuje niektóre elementy, które są już opracowane, w celu zabezpieczenia motoru HTML i Javascript. Większość pracy została jednak wykonana praktycznie od początku, przy współpracy obu firm.

Brad Arkin, dyrektor działu bezpieczeństwa i prywatności w firmie Adobe mówi: "Największym wyzwaniem było uzyskanie pełnej funkcjonalności wtyczki Flash nawet podczas pracy w chronionym środowisku".

Chociaż sandbox obecnie występuje tylko w wersji Chrome dla Windows, firma Google obiecała, że ta funkcjonalność zostanie wprowadzona także dla wydań dla systemów Mac OS X oraz Linux. Niestety, termin ich wydania nie jest jeszcze znany.

Instant w przeglądarce

Najnowsze wydanie beta przeglądarki Chrome zawiera także wersję przeglądarkową Google Instant, narzędzia, które wyświetla miniatury stron WWW w wynikach wyszukiwania.

W ubiegłym miesiącu narzędzie Google Instant zostało wprowadzone do motoru wyszukiwarki, wersja przeglądarkowa ładuje podgląd stron już w chwili, gdy użytkownik zaczyna wpisywać adres URL.

Carlos Pizano, inżynier systemowy Google, pisze na blogu: "Dodatkowo, jeśli jest to wspierane przez wybrany motor wyszukiwania, wyniki pojawiają się natychmiast przy wpisywaniu zapytań w pole omnibox przeglądarki Chrome, przy czym przewidywane adresy pomagają użytkownikom w wyszukiwaniu informacji".

Chrome Instant nie jest włączone domyślnie w najnowszej wersji beta, trzeba je włączyć w opcjach, znajduje się w zakładce Basic.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200