Niezbędna będzie współpraca

Z Glennem Ricartem, dyrektorem ds. technologii w firmie Novell, rozmawia Michał Szafrański.

Z Glennem Ricartem, dyrektorem ds. technologii w firmie Novell, rozmawia Michał Szafrański.

Już przed kilkoma laty Novell miał rewolucyjne pomysły racjonalizowania sposobu dostępu do sieci. Czy idea I3 nie skończy podobnie jak NEST (zamiar integrowania klienta sieciowego w urządzeniach, takich jak tostery, lodówki itp.)?

Stawiając na NEST, Novell oddalił się od tego, co robi najlepiej - systemu NetWare i usług katalogowych. Obecnie pod kierownictwem Erica Schmidta firma nareszcie zmierza w dobrym kierunku. Koncentrujemy się na naszych kluczowych produktach. Dopiero po umocnieniu ich pozycji i wzbogaceniu je o wszystkie możliwości wymagane przez użytkowników, będziemy mogli zdobywać nowe terytoria.

Na razie Novell, przystępując do realizacji idei inteligentnej infrastruktury internetowej, nie wspomina o partnerach pomagających mu w tej inicjatywie. Czy zamierzacie przeprowadzić ją samodzielnie?

W dwóch pierwszych etapach tak. Wymagają one bowiem modyfikacji naszego oprogramowania w taki sposób, by stanowiło solidną podstawę inteligentnych sieci komputerowych. Oczywiście, będziemy przy tym współpracować z komitetami normalizacyjnymi IETF i DMTF, by przeforsować nasze propozycje, dotyczące nowych wersji protokołów sieciowych niezbędnych przy realizacji idei I3.

W ostatnim etapie będziemy musieli także współpracować z producentami urządzeń sieciowych i przekonać ich do korzyści wynikających z wdrożenia maszyny wirtualnej Javy w produkowanych przez nich routerach. Nie będzie to jednak łatwe, gdyż umieszczając w urządzeniu maszynę wirtualną Javy, producent praktycznie traci kontrolę nad jego oprogramowaniem systemowym. Każdy bowiem będzie mógł wykonywać na nim własne sieciowe programy w Javie, zmieniając np. sposób przesyłania pakietów.

Do czego mogą być wykorzystywane takie możliwości?

Jest wiele możliwości zastosowań. Pojawi się możliwość np. stworzenia specjalnego protokołu, który będzie przydatny przy zbieraniu wyników głosowań za pośrednictwem Internetu. Zamiast przesyłać wszystkie głosy do centrum, zajmującego się przetwarzaniem danych, tak jak to obecnie, będzie możliwe, by routery zliczały je, zaś do centrum przetwarzania trafiały tylko sumaryczne wyniki dotyczące głosów za i przeciw z danego regionu.

Inne, bardziej przyziemne zastosowanie, to możliwość pełnego dwustronnego komunikowania się urządzeń sieciowych z użytkownikiem - przekazywanie do aplikacji zwrotnej informacji, ile czasu musi ona oczekiwać na otrzymanie danych, których zażądała itp.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200