Nieoczekiwana zmiana miejsc

W połowie stycznia dokonano zmiany na stanowisku prezesa polskiego oddziału Compaq Computer.

W połowie stycznia dokonano zmiany na stanowisku prezesa polskiego oddziału Compaq Computer.

Andrzej Widerszpil zrezygnował ze stanowiska dyrektora generalnego Compaq Computer. Piastował je przez 3,5 roku. Zastąpił go Holender Joop Ruijgrok. "Andrzej Wider-szpil zamierza podjąć własną działalność gospodarczą. W najbliższym czasie będzie nadal udzielał wsparcia nowemu szefowi" - napisano w oficjalnym komunikacie firmy. Z polskiego oddzia- łu Compaq Computer odeszli również: Barbara Stasz-czyk, dyrektor finansowy firmy, i Marcin Chudak, szef działu ABG (Access Business Group), odpowiedzialny m.in. za rynek PC w Polsce. Zastąpią ich odpowiednio: Matty Ryan (z Compaq Węgry) i Elżbieta Mołdawska--Chmużyńska.

Compaq w swoim oświadczeniu nie wskazał powodów zmian kadrowych w ścisłym kierownictwie polskiego oddziału. Firma jednak stanowczo zaprzecza plotkom, które pojawiły się wkrótce po ogłoszeniu informacji o rezygnacji Andrzeja Widerszpila, jakoby zmiany miały mieć związek z polityką finansową spółki.

Bez gwałtownych reform

"Po zmianie kierownictwa strategia Compaqa w Polsce się nie zmieni" - zapewniają przedstawiciele firmy. Oznacza to, że firma nadal będzie montować komputery w fabryce PC Factory pod Szczecinem, tym bardziej że we wrześniu ub.r. zakończył się sukcesem jej audyt, przeprowadzony przez przedstawicieli centrali z Houston. Uruchomienie montowni w Polsce zostało potraktowane jako projekt pilotażowy dla regionu EMEA.

Według nieoficjalnych informacji, w IV kwartale 2001 r. komputery ze Szczecina stanowiły 60% wszystkich PC sprzedanych przez Compaqa w Polsce. W sumie z taśmy produkcyjnej PC Factory zeszło w ub.r. ok. 25 tys. komputerów.

Do czasu połączenia?

Joop Ruijgrok (42 l.) pracował dotychczas w holenderskim oddziale Compaqa. Przez ostatnie dwa lata był wiceprezesem ds. sprzedaży w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA). Odpowiadał za strategię sprzedaży, organizację kanału oraz rozwój rynku małych i średnich firm. Prawdopodobnie, choć nie przyznają tego oficjalnie pracownicy Compaqa, pozostanie Joopa Ruijgroka w Polsce na dłużej zależy od losów połączenia z Hewlett-Packardem. Obecnie - jeśli do fuzji dojdzie - głównym kandydatem do objęcia zarządu nad połączonymi firmami jest Andrzej Dopierała, prezes HP Polska. Jeśli się to nie powiedzie, Compaq zapewne rozpocznie poszukiwanie nowego szefa oddziału.

Ostatnim cudzoziemcem, oddelegowanym przez centralę do kierowania oddziałem Compaqa, był John Rea, de facto dyrektor polskiego Digital Equipment. Miało to związek z przeprowadzanym w 1998 r. połączeniem Compaqa z Digital Equipment. Zaledwie po trzech miesiącach Anglika zastąpił Andrzej Widerszpil, kierujący poprzednio działem usług DEC Polska. To on właśnie doprowadził do skutecznego połączenia Compaqa i DEC w Polsce. Wcześniej zapowiadano, że John Rea będzie kierował polskim oddziałem przez 2 lata.

Decydujące wyniki

Lepsze niż oczekiwano, wstępne wyniki Compaq Computer za IV kwartał 2001 r. oznaczają zdaniem analityków poprawę na rynku PC. Według prognoz, w ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku przychody firmy wyniosły 8 mld USD (wobec przewidywanych 7,6-7,8 mld USD). Co najważniejsze, firma osiągnęła zysk. Szacowane przychody za 2001 r. wyniosły ok. 33,2 mld USD (42,4 mld USD w 2000 r.). Zdaniem analityków, oficjalne wyniki mają dać odpowiedź, czy Compaq będzie w stanie funkcjonować samodzielnie, nawet jeśli nie dojdzie do połączenia z HP.

Tymczasem Carly Fiorina, prezes Hewlett- -Packarda, stwierdziła w wywiadzie dla dziennika USA Today, że jeśli nie dojdzie do fuzji, HP może zdecydować się na zamknięcie działu komputerów PC. Szefowa HP jest jednak przekonana, że fuzja - mimo problemów - dojdzie do skutku. "Jeśli stałoby się inaczej, utrzymywanie działu produkującego PC nie byłoby w dłuższym okresie rentowne. Jedynym sposobem zaradzenia tej sytuacji jest fuzja z Compaqiem" - twierdzi. Władze firmy spodziewają się również, że połączenie poprawi wyniki działu produkującego drukarki.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200