Nie żyje Andy Grove

Andy Grove założył razem z dwoma kolegami firmę Intel. Pierwszy to Gordon Moore (twórca słynnego prawa Moore’a), a drugi to nie mniej znany Robert Noyce. Był prawdziwą ikoną Doliny Krzemowej. Zmarł w wieku 79 lat. Pozostawił żonę Ewę oraz dwie córki i ośmioro wnucząt. Nie podano oficjalnie przyczyny śmierci, ale Andy Grove zmagał się od lat z chorobą Parkinsona, a wcześniej zdiagnozowano u niego raka prostaty.

Grove wyemigrował do USA w 1956 roku, dokąd przybył z Węgier. Urodził się w rodzinie żydowskiej w Budapeszcie w 1936 roku jako András István Gróf. Studiował chemię w City College of New York, a następnie zrobił doktorat na University of California at Berkeley. Karierę zawodową rozpoczął w firmie Fairchild Semiconductor, w której pracował również Gordon Moore. W pewnym momencie obaj opuścili ją i założyli razem z Robertem Noycem firmę Intel, w której pełnił przez wiele lat funkcję CEO.

Intel produkował na początku pamięci komputerowe i to właśnie Grove postawił w pewnym momencie na mikroprocesory, dzięki którym firma zaczęła zarabiać miliony dolarów i do dzisiaj jest niekwestionowanym liderem na tym rynku.

Zobacz również:

To właśnie między innymi dzięki niemu powstało słynne marketingowe hasło „Intel Inside” i to on przyczynił się do rozwoju korporacji, która wygrała swego czasu rywalizację z takimi, konkurującymi z nią wtedy na rynku rywalami, jak Cyrix czy Via Technologies.

After Grove odszedł z firmy Intel w 1997, ale dalej pełnił w niej przez kolejne lata funkcję doradcy.