Nie tylko dla inżyniera

Według Bentley Systems, wzrost efektywności pracy w biurach projektowych zależy obecnie nie od większej wydajności aplikacji CAD/CAE, lecz od systemów zarządzania projektami.

Według Bentley Systems, wzrost efektywności pracy w biurach projektowych zależy obecnie nie od większej wydajności aplikacji CAD/CAE, lecz od systemów zarządzania projektami.

Integracja, wymiana informacji w sieciach, zarządzanie projektami tworzonymi przez duże zespoły i wieloplatformowość to najważniejsze cechy nowych wersji oprogramowania Bentley Systems. Firma wprowadza na rynek m.in. ModelServer Continuum/J, ProjectBank DGN służący do przechowywania i udostępniania informacji o projektach i współpracujący z MicroStation/J, nową wersję ProjectWise i program MicroStation GeoParcel dla użytkowników nie będących specjalistami w systemach GIS.

ModelServer Continuum jest zestawem programów przeznaczonych dla serwerów obsługujących systemy geoinżynieryjne. Nowa wersja ModelServer Continuum/J umożliwia m.in. dostęp do informacji zapisanych w różnych bazach danych i wymianę zasobów z innymi aplikacjami obsługującymi technologię Java. Jak zapewnia Bentley Systems, możliwa jest automatyczna migracja danych z systemu ModelServer Continuum do nowej wersji.

Nowa wersja ProjectWise jest zintegrowana z pakietem aplikacji biurowych Office 2000. Przede wszystkim jednak umożliwia zarządzanie obiegiem dokumentacji i projektami tworzonymi w środowiskach, wykorzystujących różne platformy np. AutoCAD, PDMS lub Pro/ENGINEER. ProjectWise stosuje 40-bitowe kodowanie haseł i może być uruchamiany w systemach o wysokim poziomie zabezpieczeń np. zawierających wiele zapór firewall. Zawiera system pomocy w 9 językach, niestety, nie ma wśród nich polskiego. Lokalizacja systemu będzie możliwa dzięki opracowaniu nowych bibliotek.

Propozycja standardu

Bentley Systems przyszłość rynku upatruje w rozwoju aplikacji i systemów do inteligentnego zarządzania złożonymi projektami tworzonymi przez grupy pracowników, w skład których wchodzą nie tylko inżynierowie. W tym właśnie kierunku zmierzają modyfikacje oferty Bentley Systems, a jednocześnie firma dąży do opracowania otwartego standardu specyficznej wersji języka XML - tzw. aecXML. Miałaby ona ułatwić wymianę informacji między aplikacjami AEC/CAD (AEC - Architecture, Engineering, Construction) różnych producentów, a także programami biurowymi i systemami do wspomagania zarządzania przedsiębiorstwami.

Z inicjatywy Bentley Systems powstała organizacja, która ma za zadanie opracować uniwersalną specyfikację aecXML (http://www.aecxml.org). Jest to ambitna próba wprowadzenia jednolitego standardu dla plików zawierających różnego rodzaju projekty inżynierskie. Dotąd wszyscy liczący się producenci programów CAD/CAM/GIS stosowali przede wszystkim własne formaty zapisu plików, a dodatkowe filtry importu/eksportu dla innych formatów miały najczęściej ograniczone możliwości. Jednocześnie typowe formaty grafiki wektorowej były słabo przystosowane do efektywnej wymiany danych w Internecie - przede wszystkim ze względu na dużą objętość plików, brak mechanizmów szybkiego skalowania i zgodności ze standardami wykorzystywanymi w przeglądarkach.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200