Nie samą pensją...

"Kiedy nasz kolega przechodził operację serca, pomogliśmy finansowo jego rodzinie" - mówi Paweł Bondar, dyrektor ds. marketingu firmy Macrosoft S.A. Ale czy tego typu zachowania są już powszechne w polskim biznesie?

"Kiedy nasz kolega przechodził operację serca, pomogliśmy finansowo jego rodzinie" - mówi Paweł Bondar, dyrektor ds. marketingu firmy Macrosoft S.A. Ale czy tego typu zachowania są już powszechne w polskim biznesie?

Minął już okres "drapieżnego kapitalizmu" charakteryzującego się chęcią maksymalizacji zysku firmy często kosztem świadczeń socjalnych pracowników i traktowaniu ich jako łatwego do wymiany wyposażenia zakładu. Zaczyna doceniać się korzyści płynące ze stabilizacji zatrudnienia. Zmieniają się też oczekiwania poszukujących pracy, którzy interesują się nie tylko wysokością zarobków.

Poza finansami coraz częściej przy wyborze nowej pracy decydują inne czynniki. Coraz ważniejsza staje się atmosfera w pracy i powód, dla którego firma chce zatrudnić nową osobę. Powoli zaczyna się też rozwijać zainteresowanie tzw. ofertą socjalną, którą proponuje firma.

System motywacyjny

Wszystkie firmy, a zwłaszcza związane ze sprzedażą bezpośrednią, mają swój wewnętrzny system motywacyjny. Do pewnego czasu były to tylko i wyłącznie awanse i gratyfikacje finansowe. "Mamy swoje sposoby - mówi Janusz Siuda, wiceprezes zarządu firmy JTT z Wrocławia - aby motywować pracowników. Samochód służbowy nie jest przecież i nie musi być wykorzystywany tylko służbowo. Pracownicy mogą z niego swobodnie korzystać prywatnie. I są to na pewno profity związane z zajmowanym stanowiskiem". Zdaniem Marka Maciasia, rzecznika prasowego Optimusa, samochody służbowe i telefony komórkowe są tylko rozwiązaniem pośrednim między motywowaniem do pracy a ofertą socjalną dla pracownika. W większości firm troska o pracownika rozumiana jest nadal jako finansowa gratyfikacja za osiągnięcia zawodowe. Powstają w związku z tym skomplikowane i wielopoziomowe systemy premii, nagród okolicznościowych. Coraz częściej wprowadza się określenia "człowiek miesiąca" czy "kontrakt roku". Wiele firm w podziękowaniu za wyjątkowe sukcesy wysyła swoich pracowników na wycieczki zagraniczne.

Integracja

"Najważniejsze jest, aby ludzie się znali - mówi rzecznik prasowy Optimus S.A. - Firma, aby mogła działać sprawnie, musi być zintegrowana". Po latach dzielenia pracowników wg hierarchii służbowej, obecnie często przeprowadza się masową integrację. Trudno nie zgodzić się z tym, że to ważne i potrzebne. Jednak wspólny biwak, będący tylko "biesiadą towarzyską", podkreślającą najgorsze cechy narodowe Polaków, to chyba jeszcze przeżytek z minionego okresu zarządzania firmą, a nie metoda na integrację zespołu. Istnieją bardziej efektywne formy rozwijania stosunków interpersonalnych. Do takich z całą pewnością należy coraz bardziej popularna rekreacja. "Wynajmujemy baseny, sale gimnastyczne, korty - mówi pracownik działu administracyjnego wrocławskiego JTT. Chcemy, aby nasi pracownicy spotykali się w czasie wolnym, ale bez specjalnej kontroli ze strony firmy. Ot taki wypad z kolegą z pracy na siłownię". Firmy coraz częściej organizują wspólne Wigilie, andrzejki czy inne okolicznościowe spotkania. "Nie wyobrażam sobie, żeby nie było Wigilii w pracy - mówi pracownik jednej z firm edukacyjnych w Warszawie - dzieje się tak już od lat i to bardzo sympatyczny dla wszystkich moment".

Wczasy

"Kupiliśmy ośrodek wczasowy dla pracowników, ale nie są nim zainteresowani" - mówi Marek Maciaś. Większość firm organizuje we własnym zakresie wczasy pracownikom bądź zwraca częściowo lub całkowicie koszty prywatnego wypoczynku. Dotyczy to przede wszystkim firm warszawskich. Poza stolicą sprawy związane z wypoczynkiem pracowników są jakby mniej ważne. Trudno określić przyczyny tego zjawiska. "U nas nigdy nie było zainteresowania ze strony kierownictwa - mówi pracownik wrocławskiej firmy - więc podchodzę do tego nieufnie. Zresztą czas wolny wolę spędzać z rodziną w domu". Najczęstszą formą wypoczynku, jaki jest ostatnio organizowany przez firmy, są "wczasy pod gruszą". "Odchodzi się od wykupienia wczasów dla pracowników w ośrodkach i w biurach podróży - mówi dyrektor ds. administracji jednej z warszawskich firm. Każdy ma przecież swoje zamiłowania i chce odpocząć na swój sposób".

Pożyczki

Pożyczki dla pracowników nie są jeszcze standardową ofertą we wszystkich firmach.. Jednakże powoli ten sposób pomocy "swoim ludziom" będzie coraz bardziej akceptowany przez firmy. Wiążą one pracownika z firmą, nie tylko fizycznie (nie spłacony dług), ale przede wszystkim psychicznie, jako forma zaufania i pomocy w trudnej sytuacji. Pożyczki zaciągane u pracodawców to przeważnie pieniądze inwestowane we własne mieszkanie. "Większość naszych pracowników to ludzie młodzi - mówi Janusz Siuda z JTT - w związku z tym pożyczki, które u nas zaciągają, to ułatwienie w nabyciu mieszkania, którego w większości nie posiadają". Oczywiście kupno lub remont mieszkania to nie jedyna przyczyna, dla której pracownicy starają się o wsparcie ze strony zakładu pracy. Często jest to trudna sytuacja rodzinna, związana z chorobą lub narodzinami dziecka. Udzielenie pożyczki zależy od wewnętrznych regulaminów jej przydzielania. Większość firm przydziela ją wszystkim pracownikom bez względu na długość pracy i zajmowane stanowisko w danej firmie. Są jednak też regulaminy, które uzależniają przydzielanie pożyczki od zajmowanego stanowiska, a co się z tym wiąże, od wysokości dochodów oraz stażu pracy w danej firmie.

Drugi dom

Coraz więcej firm zapewnia posiłki dla pracowników w godzinach pracy. Koszty z tym związane pokrywa firma. Dla wielu ludzi - jak mówi dyrektor administracyjny, jednej z krakowskich firm - obiad w pracy jest bardzo ważny. Firmy starają się zapewnić swoim pracownikom sympatyczną atmosferę w pracy. Wiele firm dolicza swoim pracownikom do pensji tzw. dodatki ubraniowe. W zależności od uwarunkowań wewnętrznych, w firmie dzieje się tak co miesiąc lub co kwartał. Dodatki ubraniowe są związane z wymogami, jakie firma stawia swoim pracownikom w stosunku do ich ubioru. Nie chodzi więc tu o kombinezony robocze, lecz o eleganckie garnitury dla panów i klasyczne kreacje dla pań.

Firma troskliwa

W wyjątkowych sytuacjach firmy udzielają często bezzwrotnych pożyczek swoim pracownikom. Do takich należy ciężka choroba, wypadek lub trwałe kalectwo uniemożliwiające dalszą pracę. I choć są to sytuacje rzadkie, a świadczenia wiążą się raczej z poczuciem człowieczeństwa niż wymogami socjalnymi., to tworzą w firmie poczucie socjalnego bezpieczeństwa i integrują zespół.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200