Nie gorsze od komercyjnych?

Społeczność ''otwartego kodu'' stworzyła rozwiązania, nie ustępujące produktom komercyjnym.

Społeczność ''otwartego kodu'' stworzyła rozwiązania, nie ustępujące produktom komercyjnym.

Wiele produktów dostępnych w ramach licencji open source zapewne długo jeszcze nie otrzyma szansy w zastosowaniach biznesowych. Tylko kilka najpopularniejszych, m.in. serwer Apache, język Perl, poczta Sendmail i kompilator Gnu C, zdobyło znaczną część rynku w swoich kategoriach. Istnieje jednak wiele innych interesujących programów, znanych jedynie ambitnym programistom, śledzącym światowe nowinki. Akceptacja Linuxa pokazała, że coraz częściej produkty komercyjne porównuje się z produktami otwartego kodu, a nie odwrotnie.

Od brokerów po bazy danych

Jednym z bardziej złożonych programów otwartego kodu jest broker obiektowy Mico (www.mico.org), zgodny ze specyfikacją CORBA 2.0, konkurujący z takimi brokerami komercyjnymi, jak Visibroker (Borland) czy Orbix (Iona Technologies). Jest on dostępny dla większości systemów operacyjnych Unix, różnych wersji Windows, a nawet Palm OS. Współpracuje również ze wspomnianymi wyżej brokerami.

Bardziej znany jest Squid (www.squid-cache.org) - serwer proxy, zapewniający szybki dostęp do często używanych witryn Web. Jak pokazują wyniki ankiety przeprowadzonej wśród profesjonalnych administratorów, jest używany z równie dobrymi wynikami, jak komercyjny serwer proxy Novella.

Na rynku systemów operacyjnych z Linuxem skutecznie konkuruje Free-BSD (www.freebsd.org), rozprowadzany przez Berkeley Software Design. Jest on oparty na dystrybucji Unix BSD 4.4, sprawdzonej wersji kodu, rozwijanej i dobrze udokumentowanej w środowiskach naukowych i uczelnianych USA. Wprawdzie FreeBSD jest dostępny tylko dla procesorów firm Intel i Al-pha, ale istnieją dwa nowe warianty: NetBSD (www.netbsd.org) i OpenBSD (www.openbsd.org) - przeznaczone dla innych procesorów, w tym również sprzętu wieloprocesorowego SMP.

Zatłoczony rynek serwerów aplikacyjnych to również pole do popisu dla społeczności programistów otwartego kodu.

Jednym z najpopularniejszych serwerów jest PHP, będący również językiem programowania stron Web. PHP pojawił się wcześniej niż Active Server Pages Microsoftu i zapewnia porównywalną funkcjonalność w środowisku Linuxa, zwłaszcza do programowania serwera Apache. Ostatnia wersja PHP 4 współpracuje z różnymi serwerami Web i działa na różnych platformach, m.in. Linux, Windows, Mac OS, Solaris, HP-UX.

Inne popularne serwery aplikacyjne to: Zope (www.zope.org), Tomcat (jakarta.apache.org) oraz najbardziej zaawansowane Enhydra (www.enhydra. org) i JBoss (www.jboss.org).

Zope (skrót od: Z Object Publishing Environment) jest serwerem napisanym w języku skryptowym Python. Tomcat to realizacja specyfikacji Java Server Pages (JSP) i Java Servlet. Enhydra i JBoss są serwerami aplikacyjnymi zgodnymi ze specyfikacją J2EE, mogącymi konkurować z komercyjnymi serwerami, ale raczej tam, gdzie nie są potrzebne obsługa klastrów ani bardzo wysoka skalowalność.

Liczba bezpłatnych baz danych jest uboższa i w zasadzie ogranicza się do dwóch rozwiązań: mySQL i PostgreSQL. Nie zapewniają one jeszcze takich możliwości, jakie oferują produkty komercyjne głównych producentów, ale np. dodanie przez firmę Nusphere do mySQL możliwości blokowania na poziomie rekordów zapewnia już bezpieczną obsługę transakcji. Najbardziej rozbudowaną bazą otwartego kodu jest InterBase (Borland), ale nie jest to baza bezpłatna.

W większości bazy otwartego kodu nie zapewniają replikacji, obsługi systemów wieloprocesorowych, obsługi klastrów czy możliwości multimedialnych itp. Natomiast świetnie nadają się do obsługi aplikacji dla małego biznesu, gdzie cena stanowi ważne kryterium wyboru.

Dla ubogich

W społeczności otwartego kodu pojawiły się również inne ambitne projekty. Testowanie aplikacji rozwija grupa OpenSTA (www.opensta.org); zarządzaniem zawartości witryn Web zaj-mują się projekty o nazwie Tea (www. open-source.go.com) i Midguard (www. midgard-project.org).

W początkowej fazie rozwoju znajduje się projekt systemu ERP do zarządzania przedsiębiorstwem PoorSAP (www.poorsap.org), czyli "SAP dla ubogich", jak żartobliwie nazwali ten projekt jego twórcy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200