Nakoma - spojrzenie na nowy NetWare

W połowie przyszłego roku na rynek trafi uaktualniona wersja systemu operacyjnego NetWare.

W połowie przyszłego roku na rynek trafi uaktualniona wersja systemu operacyjnego NetWare.

Numeracja nowej wersji mogłaby sugerować kosmetyczne zmiany w stosunku do sprzedawanego od roku NetWare 6, ale w rzeczywistości Novell przygotowuje premierę. System, znany pod roboczą nazwą Nakoma, przyniesie wiele zmian oczekiwanych przez użytkowników NetWare.

Istotne usprawnienia

Wśród nowości producent wymienia m.in. wsparcie dla technologii iSCSI. Serwery NetWare będą tłumaczyć polecenia SCSI na komendy iSCSI, co ułatwi przedsiębiorstwom budowanie systemów pamięci masowych typu NAS - Network Attached Storage, pozbawionych ograniczeń w zakresie odległości między urządzeniami (maksymalna 24 m dla SCSI). System Novella będzie współpracować ze specjalizowanymi kartami translacyjnymi SCSI-iSCSI (początkowo ASA-7211 firmy Adaptec) i routerami (na początek z urządzeniami Cisco 5420).

Nowością, którą docenią zapewne małe przedsiębiorstwa, będzie możliwość programowego tworzenia macierzy RAID 5 z poziomu systemu operacyjnego bez konieczności kupowania kontrolerów sprzętowych. Dotychczas Novell Storage System w NetWare 5 i 6 umożliwiał jedynie tworzenie programowych macierzy zgodnych z RAID 1 (mirror). Nowa wersja NetWare ma pozwolić na tworzenie natychmiastowych kopii danych (snapshot). W wersjach 6 i wcześniejszych było to możliwe tylko po zakupieniu dodatkowego pakietu Snapshot Server rozwijanego wspólnie z Veritas Software.

Pogawędki w GroupWise 6.5

W I kwartale 2003 r. na rynek trafi kolejna wersja systemu pracy grupowej Novell GroupWise 6.5. Jedną z ważniejszych nowości jest komunikacja instant messaging, zabezpieczana za pomocą SSL. Administrator ma możliwość prowadzenia logów przesyłanych wiadomości.

Standardowo będzie można korzystać z serwera Apache jako serwera Web Access. Dotychczas wymagało to ręcznej integracji. Komunikacja między Apache a tzw. urzędami pocztowymi będzie zabezpieczona przy użyciu SSL.

Klienci otrzymają w pakiecie aplikację kliencką GroupWise dla palmtopów PocketPC i Palm. Nowy GroupWise obsługuje synchronizację opartą na SyncML, co umożliwia integrację z telefonami komórkowymi.

Rozszerzono funkcjonalność książki adresowej Group-Wise. Można m.in. sprawdzić historię kontaktów, wstawiać komentarze, tworzyć dodatkowe pola itp. Pojawiła się możliwość zmiany nagłówków wiadomości i sortowanie ich wg kategorii oznaczonych różnymi kolorami.

Nowa wersja pozwala wskazanym przez administratora aplikacjom (przede wszystkim antywirusowym) na odczytywanie i przeglądanie wiadomości - zarówno nowych, jak i już przechowywanych w bazie. Rozszerzono też zakres funkcjonalny filtrów antyspamowych. Pojawi się obsługa protokołu IMAP i SOAP - ten ostatni może być wykorzystywany do budowy systemu przepływu pracy i jako język definiowania filtrów.

W nowej wersji systemu - początkowo jedynie w konfiguracji klastrowej - pojawi się opcja tworzenia i udostępniania wielu komputerom jednocześnie (np. serwerom WWW) dysków logicznych z atrybutem "tylko do odczytu". Będzie można je automatycznie tworzyć i uaktualniać na podstawie danych z dysków źródłowych (master). Nakoma ma też ułatwić administratorom zarządzanie zasobami pamięci masowych poprzez mechanizm DFS - Distributed File Services. Dzięki niemu stanie się możliwe przenoszenie danych między dyskami fizycznymi i logicznymi bez obawy o spójność nazw wolumenów, praw dostępu itp.

Rozszerzony standard

Do standardowej wersji systemu NetWare 6.1 będą dodane: motor DirXML i sterowniki dla Novell eDirectory i Active Directory, co umożliwi bezproblemową integrację z istniejącymi strukturami domenowymi. Dzięki temu po raz pierwszy pojawi się możliwość zestawiania serwerów NetWare 4, 5 i 6 i Windows 2000 w jednej sieci - z możliwością pełnej synchronizacji danych katalogowych.

Wraz z wersją 6.1 Novell wprowadza nową architekturę I/O zwaną CIOS - Consolidated I/O System, która ma ułatwić dostawcom pamięci masowych tworzenie sterowników dla NetWare. Dzięki wykorzystaniu rejestrów NetWare, nowa architektura pozwoli też administratorom na zdalne konfigurowanie sterowników za pośrednictwem internetowej konsoli Novell Remote Manager, co nie było możliwe w przypadku dotychczasowych rozwiązań: NWPA - NetWare Peripherial Architecture i ODI - Open Data-Link Interface. Według zapowiedzi producenta nowa architektura będzie działać niezależnie od NWPA i ODI.

Nakoma zostanie wyposażona w nową wersję pakietu iFolder 2.1. W przeciwieństwie do obecnie używanej stanie się możliwe tworzenie wielu folderów iFolder, udostępnianie ich zawartości innym użytkownikom, podgląd (zamiast pobierania) znajdujących się w folderach plików przez klienta WWW i filtry konfiguracyjne synchronizacji.

Novell zapowiada, że w dniu premiery lub wkrótce po niej, NetWare 6.1 będzie zarządzać "cienkimi" serwerami typu blade. Jeszcze nie wiadomo, z jakimi urządzeniami będzie współpracować nowa wersja NetWare i jaka będzie maksymalna liczba urządzeń, którymi będzie można równolegle zarządzać.

Nowości NetWare 6.1
  • Wsparcie dla iSCSI

  • Programowe macierze RAID 5

  • CIOS - obiektowa architektura I/O

  • DFS - Distributed File Services

  • Obsługa serwerów typu blade

  • Narzędzia do tworzenia portali

  • Współpraca serwera NetWare z narzędziami exteNd do tworzenia usług Web

  • Możliwość uruchamiania serwera J2EE exteNd (kupowane oddzielnie)

  • Apache, Perl i PHP

  • Bazy danych MySQL i PostgreSQL

  • iFolder 2.1

  • W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

    TOP 200