Największe targi na świecie

Co roku w marcu targowe centrum w Hanowerze wypełnia się tłumem biznesmenów, informatyków, dziennikarzy i zwykłych użytkowników, zainteresowanych rozwojem technik komputerowych. Targi komputerowe CeBIT są największą na świecie imprezą związaną z technologiami informatycznymi - powierzchnia wystawowa przekracza 350 tys. m2.

Co roku w marcu targowe centrum w Hanowerze wypełnia się tłumem biznesmenów, informatyków, dziennikarzy i zwykłych użytkowników, zainteresowanych rozwojem technik komputerowych. Targi komputerowe CeBIT są największą na świecie imprezą związaną z technologiami informatycznymi - powierzchnia wystawowa przekracza 350 tys. m<sup>2</sup>.

Jednocześnie trudno jest wskazać liczącą się na światowym rynku firmę związaną z przemysłem komputerowym, która nie byłaby tu obecna. Targi mają charakter światowy, ale skupiają się na rynku europejskim, w szczególności niemieckim. Wśród wystawców dominują firmy niemieckie, zarówno prowadzące działalność na skalę międzynarodową, jak i mniejsze, zainteresowane wyłącznie rynkiem lokalnym. Jednocześnie wiele koncernów światowych, np. Hewlett-Packard, Epson lub NEC, jest reprezentowanych przez swoje lokalne oddziały nastawione na prezentację oferty przede wszystkim dla odbiorcy niemieckiego.

Odzwierciedleniem rzeczywistej siły i rozwoju biznesu związanego z technologiami informatycznymi jest wielkość stoisk. Najwyraźniej swoją obecność zaznaczyły firmy niemieckie. Największe, zajmujące prawie całą halę, zafundowała sobie w tym roku Deutsche Telekom. Prawie na każdym kroku obecny był niemiecki potentat informatyczny Siemens-Nixdorf.

Tereny targowe w Hanowerze są imponujące - jest to część miasta z własną rozbudowaną infrastrukturą sklepów, restauracji, barów, wewnętrzną komunikacją autobusową, zespołem kilkudziesięciu sal konferencyjnych i seminaryjnych oraz ok. 30 ogromnymi halami wystawowymi, które są sukcesywnie modernizowane i przebudowywane. Co roku pojawiają się nowe obiekty. Obecnie wyraźnie daje się zauważyć wzrost aktywności inwestycyjnej, co jest związane z przygotowaniami do światowej wystawy Expo, która ma się odbyć w 2000 r. w Hanowerze. Budowana jest m.in. specjalna dodatkowa linia szybkiej kolei miejskiej, która ma ułatwić i przyspieszyć dojazd gości na tereny targowe.

Każdego ranka, jeszcze przed otwarciem terenów targowych dla publiczności, organizacja ruchu ulicznego w promieniu kilku kilometrów jest podporządkowana tej imprezie - ulice stają się jednokierunkowe (kierunek CeBIT). Po otwarciu terenu targów, wielotysięczny tłum przelewa się przez wszystkie wejścia i wypełnia teren targowego miasta. Podwyżka cen biletęw wstępu na CeBIT, która miał miejsce w ostatnich latach, przyniósła częściowy efekt. Nadal CeBIT odwiedzany jest przez setki tysięcy osób, ale mniej jest nie związanych zawodowo z informatyką.

Organizatorzy starają się podzielić ekspozycję na obszary tematyczne, koncentrując firmy prezentujące podobne produkty w określonych halach. Jest to zadanie trudne, które przynosi połowiczne efekty. Obecnie wiele dużych firm o szerokim profilu działalności wynajmuje powierzchnię wystawową w kilku halach, w różnych stoiskach, prezentując odmienne rodzaje produktów.

Tegoroczny CeBIT nie zawiódł tych, którzy chcieli poznać najnowsze technologie i produkty, o których dotychczas można było jedynie przeczytać bądź usłyszeć. Targi obfitowały w nowości odzwierciedlające aktualne tendencje rozwoju rynku komputerowego.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200