Nadchodzi era Intela

''Dzięki Pentium Pro możliwe jest tworzenie komputerów klasy desktop oferujących moc dotychczasowych silnych serwerów i stacji roboczych'' - mówił podczas warszawskiej premiery Pentium Pro Tim Keating, szef marketingu procesorów Intela w Europie.

''Dzięki Pentium Pro możliwe jest tworzenie komputerów klasy desktop oferujących moc dotychczasowych silnych serwerów i stacji roboczych'' - mówił podczas warszawskiej premiery Pentium Pro Tim Keating, szef marketingu procesorów Intela w Europie.

Podczas premiery nowego układu, firmy Optimus i Intergraph zaprezentowały stacje robocze wyposażone w nowy procesor Pentium Pro o częstotliwości 150 MHz. Jest to na razie jedyny dostępny model Pentium Pro. Kolejne, o częstotliwościach 180 i 200 MHz, pojawią się na rynku jeszcze w tym roku. Wszystkie te procesory mają wbudowaną pamięć Cache poziomu drugiego o pojemności 256 Kb.

Modele 166 MHz i 200 MHz z 512 Kb pamięci Cache dostępne będą odpowiednio w I i II kw. przyszłego roku.

"Pentium Pro oferuje wymagającym użytkownikom moce obliczeniowe potężnych stacji roboczych po wielokrotnie niższej cenie" - argumentował Frank Hoffmeister z firmy Intel. Na konferencji prasowej zaprezentowano najciekawsze rozwiązania oparte na nowym procesorze: liczne zastosowania graficzne (animacja trójwymiarowych modeli w czasie rzeczywistym) czy też mechanizm rozpoznawania mowy w czasie rzeczywistym opracowany przez naukowców uniwersytetu Carnegie Mellon.

Nie bez znaczenia jest też fakt, że zaledwie w dwie godziny po światowej premierze Pentium Pro firma SunSoft zaprezentowała nową wersję systemu operacyjnego Solaris w pełni wykorzystującego możliwości nowego procesora. Pozwoli to uruchamiać na platformie intelowskiej aplikacje przeznaczone dla stacji roboczych Suna, które dotąd nie działały zbyt efektywnie na procesorach Intela.

Jednak Intel sądzi, że już wkrótce najważniejszym graczem na rynku systemów operacyjnych dla stacji roboczych będzie Windows NT firmy Microsoft.

Tim Keating, zapytany kiedy sprzedaż Penitum Pro przekroczy sprzedaż Pentium nie odpowiedział. Według niego "Pentium Pro to procesor elitarny przeznaczony dla bardzo wymagających użytkowników. Wszyscy inni powinni wybrać zwykłe Pentium".

Zgodnie z oczekiwaniami, kilkunastu przodujących producentów sprzętu zaczęło korzystać z układu Pentium Pro. Wśród firm produkujących systemy oparte na 32-bitowym procesorze szóstej generacji znalazły się: IBM, ICL, Hewlett-Packard, Dell Computer, Digital, Unisys, Data General, AST Research, NEC Technologies.

Większość produktów, których premiery ogłoszono w tym tygodniu, to serwery i stacje robocze jedno- i dwuprocesorowe. Komputery pojawią się na rynku w I kw. 1996 r. Ceny zestawów mają wahać się w granicach 5000-6000 USD.

Poza wspomnianym już Optimusem, również inni polscy producenci przygotowują premiery komputerów wyposażonych w Pentium Pro. JTT Computer zapowiada wyprodukowanie do końca br. wysoko wydajnych serwerów z nowym procesorem Intela. Nowe komputery wrocławskiej spółki powinny znaleźć się w sprzedaży jeszcze w pierwszym kwartale przyszłego roku. Plany wyprodukowania jednoprocesorowego serwera z Pentium Pro ma równiż sieradzki Inwar. Według przedstawicieli tej firmy, w przyszłym roku pojawi się na rynku dwuprocesorowy serwer z Pentium Pro 150 MHz.

Rozwiązania Hewlett-Packarda oparte na procesorze Pentium Pro zaprezentowano w dzień po światowej premierze samego procesora. Najnowszy dwuprocesorowy komputer HP Vectra XU 6/150 wyposażony jest w 16 MB RAM (maks. 256 MB), zintegrowane sterowniki Ultra SCSI, kartę sieciową 10BaseT/100VG-AnyLan oraz akcelerator wideo i grafiki 3D.

Drugim z zaprezentowanych komputerów Hewlett-Packarda jest jednoprocesorowa Vectra VT 6/150. Oba modele dostępne będą w Europie od grudnia br. Ceny nowych komputerów Vectra z Pentium Pro wynoszą ok. 5 tys. USD za model VT i 5700 USD za model XU.

Także Digital Equipment Corporation zaprezentował na konferencji prasowej w Nowym Jorku własne rozwiązania z Pentium Pro. Jest nim np. nowy serwer z rodziny Prioris, który może być wyposażony maksymalnie w cztery procesory o częstotliwości 200 MHz. Pozostałe cechy tego serwera to możliwość wymiany dysków podczas pracy (hot-swappable), zduplikowany system zasilania i chłodzenia, wysokoprzepustowa magistrala PCI, system zabezpieczeń dysków RAID oraz architektura Fast/Wide SCSI.

Wprowadzenie superserwerów z Pentium Pro zapowiedział także ICL. Serwery te będą mogły być wyposażone maksymalnie w 4 procesory Pentium Pro 166 MHz i 2 GB pamięci. Dostępne są już na rynku stacje robocze Fujitsu ICL ErgoPro 660/150 PC wyposażone w 150 MHz Pentium Pro, napęd płyt CD-ROM o czterokrotnej prędkości odczytu, 16 MB pamięci RAM, 1 GB dysk twardy oraz kartę dźwiękową Soundblaster AWE-32. Podstawowym systemem operacyjnym nowych komputerów ICL jest Windows NT 3.51.

Dwuprocesorowy serwer Model SVD Pentium Pro zaprezentował też Unisys. Wyposażony jest on w 32 MB RAM (maks. 512 MB), podwójną szynę PCI i EISA, Fast/Wide SCSI oraz opcjonalnie w podsystem RAID obsługujący dyski o pojemności do 24 GB. Ceny komputera wynoszą od 6200 USD wzwyż.

Mimo wcześniejszych zapowiedzi, produkcję komputerów wyposażonych w Pentium Pro wstrzymał lider rynkowy Compaq Computer Corp. Według Compaqa nowy procesor Intela nie współpracuje poprawnie z pewnymi modelami kart sieciowych. "Według zapowiedzi Intela poprawiona wersja Pentium Pro dostępna będzie dopiero w pierwszym kwartale przyszłego roku. Wtedy zaprezentujemy nowe produkty oparte na tym procesorze" - powiedział Witold Safarzyński z polskiego przedstawicielstwa Compaqa.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200