Nadchodzi energooszczędny Ethernet

Administratorzy nadzorujący pracę centrów danych oraz dostawcy sprzętu sieciowego będą mogli w tym roku skorzystać z dobrodziejstw nowych technologii, dzięki którym urządzenia Ethernet nowej generacji będą pobierać dużo mniej energii niż standardowe rozwiązania sieciowe.

Oszczędzanie energii elektrycznej nabiera pierwszorzędnego znaczenia biorąc pod uwagę fakt, że w centrach danych przybywa lawinowo sprzętu sieciowego, który pobiera olbrzymią ilość energii. Badania pokazują, że ilość energii elektrycznej jaką pobiera centrum danych średniej wielkości podwaja się co cztery/pięć lat.

Mając to na uwadze przemysł informatyczny zrobił już dużo w odniesieniu do serwerów, stanowiących jeden z najważniejszych elementów każdego centrum danych. Opracowano tu nawet metodę pozwalającą stwierdzić czy dany serwer jest rzeczywiście energooszczędny. Sprzęt sieciowy pozostawał jak dotąd w cieniu tych działań. Ostatnio nastąpiło tu jednak przyspieszenie.

Zobacz również:

IEEE (a konkretnie IEEE LAN MAN Networking Group) pracuje od trzech lat nad standardem 802.3az (znanym również pod roboczą nazwę Energy-Efficient Ethernet; EEE), który rozwiąże ten problem. Inżynierowie zaproponowali technologię LPI (Low-Power Idle; LPI), która znajdzie zastosowanie w transceiverach Ethernet BASE-T (100 Mb/s, 1 Gb/s i 10 Gb/s).

Technologia LPI pracuje podobnie jak znany powszechnie standard Wake-on-LAN, z tą wszakże różnicą, że opóźnienia w przypadku LPI są bardzo krótkie (są liczone w dziesiątkach mikrosekund).

Przepustowość połączeń LAN jest zazwyczaj wykorzystywana w niewielkim stopniu (średnio jest to 10%). Stąd pomysł aby transceivery sieciowe wprowadzać w stan uśpienia (co wiąże się z dużo mniejszym poborem mocy), wtedy gdy nie transmitują danych. Można to osiągnąć stosując technologię LPI.

Standard EEE przeszedł już pozytywnie trzy tury głosowań, zdobywając ponad 80% poparcie członków grupy roboczej pracującej nad tą technologią. Oznacza to rychłe zakończenie prac nad specyfikacją i daje nadzieję, że ostatecznej ratyfikacji standardu można oczekiwać jeszcze w tym roku.