Na własną rękę

Brenntag Polska jest jednym z przykładów spółki, która samodzielnie i konsekwentnie rozwija swoje systemy informatyczne.

Brenntag Polska jest jednym z przykładów spółki, która samodzielnie i konsekwentnie rozwija swoje systemy informatyczne.

Pierwszy dzień 2005 roku będzie dla informatyków z firmy Brenntag Polska przełomową datą. Właśnie na ten dzień przewidziano bowiem start przeprojektowanego systemu logistycznego, dostosowanego do zmian w dystrybucji produktów dostarczanych przez spółkę. Dla firmy zajmującej się dostawami produktów chemicznych - w tym także towarów niebezpiecznych - do kilkuset odbiorców na terenie całego kraju, dobrze funkcjonujący system logistyczny stanowi klucz do sukcesu.

Towary niebezpieczne pod ścisłą kontrolą

Na własną rękę

Jacek Fert, dyrektor ds. informatyki

Aplikacja Differos używana w Brenntagu już od pięciu lat to produkt autorski informatyków z Kędzierzyna-Koźla. Oparty na serwerze Microsoft SQL Server 7.0 i Microsoft Access 97 run-time (interfejs użytkownika) system udostępnia wszystkie standardowe funkcje typowe dla takich aplikacji: umożliwia składanie zamówień, zarządzanie powierzchnią magazynową i sprzedaż. Pozwala na śledzenie każdej partii towarów wysyłanych z jednego z 14 oddziałów regionalnych.

System informatyczny czyni zadość wymogom prawnym przepisów o przewozie towarów niebezpiecznych, podlegających ścisłej kontroli na każdym etapie obrotu. Firma musi prowadzić dokładną ewidencję towarów wraz z danymi na temat osób, które odpowiadają za dostawę produktów. Dzięki temu w przypadku jakichkolwiek problemów można stosunkowo łatwo stwierdzić, kto i na jakim etapie dopuścił się uchybień.

Dział Informatyki firmy Brenntag wyposażył go również w rozbudowany moduł raportowy. Differos jest zintegrowany z modułami księgowości i kontrolingu SAP R/3 - standardem dla wszystkich spółek należących do niemieckiego Brenntag AG.

Pracy nie zabraknie

Rozpoczęty niedawno projekt dostosowania Differosa do wymogów nowego scentralizowanego systemu dystrybucji jest realizowany siłami firmowych informatyków. Praktycznie wszystkie większe projekty były do tej pory realizowane w ten sam sposób. Jacek Fert, dyrektor ds. informatyki, jest przekonany, że to najwłaściwszy sposób rozwoju systemów w firmie o tak specyficznym zakresie działalności jak Brenntag Polska. Pozwala na szybkie uwzględnianie wszelkich zmian. Okazało się to bardzo przydatne chociażby w trakcie niedawnego przejęcia spółki Orlen Polimer. Nowa spółka dysponująca dwoma oddziałami została przyłączona do systemów używanych przez Brenntag w ciągu niespełna dwóch tygodni.

Właśnie ze względu na te korzyści także kolejne dwa duże projekty będą prawdopodobnie realizowane przez dział IT Brenntagu. "Myślimy o hurtowni danych, która odciążyłaby trochę system transakcyjny" - mówi Jacek Fert. Na razie istniejący system doskonale radzi sobie z liczbą zapytań do bazy, zadawanych przede wszystkim przez zarząd i pracowników działu marketingu. Mimo skokowego wzrostu liczby towarów i klientów, w ryzach udaje się także utrzymać same rozmiary bazy, która nie przekracza 2,6 GB. Na dłuższą metę zachowanie tak bezawaryjnego trybu działania jest jednak niemożliwe. Dlatego informatycy już dziś myślą nad rozwiązaniem analitycznym, które byłoby niezależne od systemu logistycznego.

Wewnętrzne wsparcie

Drugim dużym projektem, który czeka spółkę w przyszłym roku, jest wdrożenie systemu CRM. Ten system prawdopodobnie także będzie pisany we własnym zakresie przy niewielkim wsparciu merytorycznym specjalistów z zewnątrz. "Mimo zdawałoby się bogatej oferty ze strony firm programistycznych, żadna nie potrafiła zaproponować systemu w pełni spełniającego nasze wymagania - przede wszystkim korzystającego z danych z jednej centralnej bazy. Nie możemy sobie pozwolić na to, by każdy z systemów korzystał z odrębnej bazy, choćby ze względu na konieczność nadzoru nad sprzedawanymi towarami i substancjami" - twierdzi Jacek Fert. Zalążki takiego systemu powstały już dawno temu. Pozostaje jeszcze integracja całego rozwiązania i jego dopracowanie.

Finalista w kategorii Handel i usługi

Brenntag Polska sp. z o.o., Kędzierzyn-Koźle

Zenon Maślona, prezes zarządu

Jacek Fert, dyrektor ds. informatyki

Liczba pracowników: 354

Liczba pracowników działu IT: 5

http://www.brenntang.pl

Wykorzystywane rozwiązania

Diferros - własna aplikacja logistyczna;

SAP R3 - system klasy ERP (finanse, księgowość i kontroling);

TETA HR - system kadrowo-płacowy;

Lotus Notes\Domino - system obiegu dokumentów, przy pomocy którego realizowana jest coraz większa część procesów decyzyjnych;

Sieć WAN - obejmuje 16 oddziałów znajdujących się w Polsce i jest połączona z europejska siecią szkieletowa Brenntag AG (POLPAK-T), oparta jest na rozwiązaniach Cisco Systems;

Sieć LAN - urządzenia 3Com

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200