Na specjalne zamówienie

Informatyzacja produkcji na zamówienie w El-Cab nie jest łatwa i tania, ale bez niej firma nie mogłaby się dalej rozwijać w szybkim tempie.

METRYCZKA

Firma: El-Cab

Branża: motoryzacyjna

Zatrudnienie: 430 osób

Zatrudnienie w dziale IT: 5 osób

Przychody: 101 mln zł (2012)

KLUCZOW SYSTEMY

Nazwa systemu: Epicor iScala

Do czego służy: zarządzanie przedsiębiorstwem

Dostawca: Epicor Software Poland sp. z o.o.

Nazwa systemu: WMS Formica

Do czego służy: zarządzanie magazynem

Dostawca: COMP SA NOVITUS k. Nowego Sącza

Nazwa systemu: WMSP Formica

Do czego służy: raportowanie przebiegu produkcji

Dostawca: COMP SA NOVITUS k. Nowego Sącza

Firma El-Cab istnieje od 1996 roku i zajmuje się produkcją wiązek kablowych, tablic sterowania elektrycznego i innych komponentów dla przemysłu motoryzacyjnego, morskiego i kolejnictwa. Jej biznes jest o tyle specyficzny, że opiera się na wytwarzaniu produktów na zlecenie, krótkich seriach produkcyjnych. Informatyzacja takiego rodzaju produkcji wymaga dużych nakładów finansowych i dużego nakładu pracy, nie tylko zatrudnionych w dziale IT, ale wszystkich pracowników i zarządu firmy.

Nie ma wzrostu bez IT

"Mimo to informatyzacja kolejnych obszarów działania firmy jest konieczna. Ostatnie trzy lata były czasem dynamicznego rozwoju zarówno, jeśli idzie o wzrost przychodów, jak i zatrudnienia pracowników. Bez systemów informatycznych nie bylibyśmy w stanie tym odpowiednio zarządzać i kontrolować. Poza tym myśląc o dalszym wzroście firmy w takim tempie, musimy dalej inwestować w ten obszar" - tłumaczy Małgorzata Dałek, dyrektor finansowy w firmie El-Cab. Do 2007 r. firma pracowała na kilku różnych systemach, obejmujących m.in. finanse, kadry, magazyny. Nie były one ze sobą zintegrowane, dane dotyczące tych samych zamówień były rozproszone po różnych systemach. Ponadto każdy moduł był przyporządkowany do danej osoby, co utrudniało udostępnianie i dzielenie się informacjami. "Brakowało nam też planowania. Posiłkowaliśmy się Excelem i innymi systemami, ale znacznie utrudniało nam to szybkie podejmowanie decyzji" - wyjaśnia Małgorzata Dałek. To główne powody, dla których biznesowi zależało na wdrożeniu systemu klasy ERP.

Od początku 2008 roku firma korzysta z systemu iScala. O wyborze systemu zadecydowało dostosowanie rozwiązania do potrzeb firmy w zakresie dotyczącym m.in. charakterystycznego rozliczania miedzi, obsługi magazynu konsygnacyjnego, a przede wszystkim produkcji opartej na zmiennej w czasie prognozie klientów. Duże znaczenie miała również możliwość obsługi całości procesów biznesowych, które w El-Cab są złożone - od produkcji elementów powtarzalnych na zlecenie klienta, aż po tworzenie technologii i produkcję elementów zgodnie z indywidualnymi potrzebami kontrahenta. Dzięki wdrożonemu systemowi ERP możliwa jest efektywna i sprawna koordynacja różnych procesów związanych z działalnością firmy - od dystrybucji wyposażenia autobusów np. w sprzęt audio, poprzez serwisowanie zamontowanych urządzeń, po zróżnicowaną produkcję wiązek kablowych, a także obsługę finansów i płac oraz raportowanie. Biznes najbardziej jednak podkreśla, że dzięki temu, że wszystkie dane są teraz dostępne w jednym systemie, potrzebne informacje zarządcze ma dostępne od ręki. "Dzięki temu znacząco skrócił się czas podejmowania decyzji" - podkreśla Małgorzata Dałek.

Policzyć pracę rąk

El-Cab korzysta obecnie z modułu logistycznego, sprzedażowego, finansowego i produkcyjnego systemu iScala. Korzysta też z funkcjonalności Availability To Promise, dzięki której przy składaniu zamówienia dla klienta sprzedawca El-Cab może sprawdzić w systemie, czy dane produkty są dostępne lub na kiedy mogą być dostępne w magazynie. System ERP jest zintegrowany z systemami klasy MES i WMS. Z systemu WMS Formica firma korzysta od 2011 r. "Firma się rozwijała i dynamicznie rosła ilość asortymentu i zapasów w magazynach. Dlatego firma zdecydowała się na wdrożenie systemu do zarządzania lokalizacjami magazynowymi" - mówi Marta Grześkowiak z działu IT firmy El-Cab. I dodaje, że kiedy w magazynie znajduje się kilkadziesiąt tysięcy różnych produktów, ich przeszukiwanie i przygotowywanie do wysyłki jest bardzo pracochłonne i czasochłonne bez systemu do zarzadzania lokalizacjami magazynowymi. System pomaga też optymalizować zużycie materiałów przechowywanych w magazynie.

Firma wdrożyła system klasy MES do obsługi produkcji i realizacji zamówień. "Nasza produkcja jest w części wykonywana ręcznie, a nie automatycznie. Mierzenie czasu pracy takich pracowników jest trudne. Wdrożony system wykorzystuje kody kreskowe przyporządkowane poszczególnym pracownikom i pozwala dokładnie mierzyć czas pracy pracowników i czas trwania poszczególnych etapów produkcji" - wyjaśnia Marta Grześkowiak. Dzięki temu firma może bardzo skrupulatnie mierzyć efektywność pracowników, kontrolować czas produkcji. Na podstawie danych dotyczących czasu realizacji poszczególnych elementów może przewidywać czas realizacji całego zamówienia i szacować czas realizacji kolejnych zamówień o podobnych parametrach.

Cała produkcja w systemach

To nie koniec informatyzacji firmy El-Cab. Nie wszystkie procesy produkcyjne są już zautomatyzowane. Firma cały czas pracuje nad tym, żeby doskonalić proces produkcji. Chce, żeby wszystkie procesy, od przyjęcia zamówienia, do zużycia materiału i sprzedaży produktu klientowi, były w systemach IT. Chce kontrolować odpady, chce, żeby część zamówień była realizowana automatycznie. "To nasze plany na najbliższe lata. Nie robimy wszystkiego na raz. Proces informatyzacji rozłożyliśmy w czasie, ponieważ to proces trudny i kosztowny" - mówi Małgorzata Dałek, dyrektor finansowy w firmie El-Cab.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200