Na mniejszy rynek

AlfaTechnis z Warszawy opracowuje urządzenia telekomunikacyjne, w tym transmisji danych, przeznaczone na rynek edukacyjny oraz małych i średnich firm.

AlfaTechnis z Warszawy opracowuje urządzenia telekomunikacyjne, w tym transmisji danych, przeznaczone na rynek edukacyjny oraz małych i średnich firm.

Dotychczas firma AlfaTechnis oferowała na polskim rynku system PairView, izraelskiej firmy RiT Technologies. Umożliwia on stworzenie lub aktualizowanie bazy danych linii miedzianych w pętli abonenckiej. Głównym klientem firmy jest Telekomunikacja Polska SA.

Wyjść z niszy

Obecnie z systemu PairView korzysta kilka jednostek TP SA. Przedstawiciele AlfaTechnis zakładają, że pojemność rynku to maksymalnie 20-50 takich instalacji. "PairView jest rozwiązaniem niszowym. W Polsce rynek ogranicza się praktycznie do jednej firmy - Telekomunikacji Polskiej SA. Inwestycja zwraca się bowiem wyłącznie wówczas, gdy operator ma co najmniej kilkaset tysięcy par kabli miedzianych. W przypadku TP SA jest ich ok. 10 mln" - mówi Andrzej Luber, prezes AlfaTechnis.

Pozostali działający na polskim rynku operatorzy nie są zainteresowani systemem. Nie mają bowiem wystarczającej liczby kabli miedzianych lub sieci tworzyli niedawno i dysponują dokładną ich dokumentacją. "W związku z tym chcemy rozszerzyć naszą działalność" - twierdzi Andrzej Luber. Firma rozpoczęła prace projektowe, zmierzające do stworzenia urządzeń telekomunikacyjnych, głównie transmisji danych, dla operatorów. Przed ich premierą - z obawy o konkurencję - przedstawiciele firmy nie chcą zdradzać szczegółów rozwiązania. AlfaTechnis jest także zainteresowana rynkiem edukacyjnym oraz małych i średnich firm.

Automatyczny skaner

Na system PairView składa się zestaw komputerów wyposażonych w dodatkowe urządzenia telekomunikacyjne. Pozwala - dzięki fizycznemu skanowaniu linii należących do operatora - stworzyć bazę danych dotyczącą stanu tych linii i dokumentację posiadanej infrastruktury.

"System wykrywa np. linie zapasowe, których istnienie nie zostało udokumentowane. Nawet jeśli wykryje on tylko 3% takich linii, to jego koszt zwraca się w ciągu kilku miesięcy" - wyjaśnia Andrzej Luber. PairView umożliwia skanowanie do 2 tys. linii w ciągu dnia.

Praca dla Nobla

AlfaTechnis powstała w 1990 r., ale działalność rozpoczęła dopiero w 1998 r. Kontakty pracowników zatrudnionych w AlfaTechnis z naukowcami ze słynnego genewskiego laboratorium CERN umożliwiły firmie uczestniczenie w projekcie prof. Georgesa Charpaka. AlfaTechnis wykonała - według projektu profesora - układ sterowania dla urządzenia nazwanego komorą Charpaka. Georges Charpak otrzymał za ten projekt Nagrodę Nobla z fizyki w 1992 r.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200