Na bazie produkcji

Infor AG, jeden z największych producentów aplikacji ERP w Niemczech, wzbogaca polską wersję systemu, przeznaczonego dla średniej wielkości przedsiębiorstw o profilu produkcyjnym.

Infor AG, jeden z największych producentów aplikacji ERP w Niemczech, wzbogaca polską wersję systemu, przeznaczonego dla średniej wielkości przedsiębiorstw o profilu produkcyjnym.

Działająca na polskim rynku od ponad roku niemiecka firma Infor oferuje zintegrowany system zarządzania produkcją. Choć szczyci się trzema tysiącami wdrożeń, w Polsce na wybór tego oprogramowania zdecydowały się do tej pory tylko cztery przedsiębiorstwa. Kierownictwo katowickiego przedstawicielstwa liczy, że do końca roku liczba klientów wzrośnie do 10. W tym celu Infor Polska wzbogaca funkcje polskiej wersji systemu. Do końca 2000 r. ma wprowadzić na rynek pakiet finansowy, obejmujący m.in. obsługę księgowości, środków trwałych i kontroling.

Niemiecka precyzja

Charakterystycznym elementem systemu infor:NT jest rozbudowany moduł planowania, które obejmuje zarówno planowanie produkcji, jak i mocy produkcyjnych. Według firmy, system pozwala na planowanie z wyprzedzeniem roku z dokładnością do jednego dnia, a także na sporządzanie planów szacunkowych na kolejny rok. Na wdrożenie systemu z dwuletnim okresem planistycznym zdecydowała się np. niemiecka DASA - producent samolotów Airbus.

Za pomocą systemu można planować zarówno produkcję seryjną, jak i wariantową, a pracę planisty wspomagają narzędzia w formie kreatorów. Ważną cechą systemu jest import danych o produkcie finalnym i materiałach wprost z aplikacji Autodeska - AutoCAD w wersjach 13 i 14. Możliwa jest również sytuacja odwrotna - system może utworzyć opis produktu, na podstawie którego AutoCAD dokona wizualizacji.

System od środka

Klient systemu infor:NT ma graficzny interfejs Windows. Wygląd interfejsu, raportów, wydruków oraz logikę biznesową można dostosować za pomocą tzw. Dialog Managera - dostarczanego z systemem narzędzia programistycznego. Jest to generator aplikacji wykorzystujący Ljapunow - język 4GL, opracowany przez Infor. "Wybraliśmy infor:NT ze względu na jego elastyczność oraz możliwość jednoczesnej pracy w wielu językach. Zakupiliśmy tylko niektóre moduły - nietypową funkcjonalność, np. planowanie z uwzględnieniem wymiany form wtryskowych, realizujemy stopniowo sami, właśnie za pomocą narzędzi programistycznych dostarczonych z systemem" - mówi Zygmunt Cwaliński, dyrektor ds. informatyki w firmie Jokey Plastik z Blachowni k. Kędzierzyna-Koźla.

Infor:NT został stworzony przy użyciu narzędzi Borland C++. Aplikacja pracuje na serwerze Windows NT 4.0. W przypadku bazy danych istnieje jednak ograniczona możliwość wyboru - może to być SQL Server 7.3 dla Windows NT lub Oracle 7.3 w przypadku AS/400 i Linuxa. System nie korzysta bezpośrednio z bazy danych. Dane są pobierane z bazy przez tzw. serwer tabel, który jest nakładką na motor bazy. Następnie są przetwarzane bezpośrednio w serwerze tabel i udostępniane aplikacjom w postaci tzw. widoków. Według przedstawicieli firmy, mechanizm ten pozwala na wygodne manipulowanie danymi na potrzeby raportów i spełnia rolę bufora danych. "Niestety, całe przetwarzanie odbywa się na serwerze - potrzebna jest bardzo mocna maszyna. Intensywna wymiana danych z oprogramowaniem klienckim powoduje też konieczność stosowania kart i przełączników 100 Mb/s" - mówi Piotr Rowiński, główny informatyk w Gebo Technika sp. z o.o. z Warszawy, wdrażającej system.

Produkcja i nie tylko

Firma specjalizowała się w systemach produkcyjnych od chwili powstania.

Z biegiem czasu powstały inne moduły funkcjonalne, w tym magazynowy i do obsługi sprzedaży. Obecnie dostępny jest również moduł zbierający dane o współpracy z klientami. Za jego pomocą można zbierać i systematyzować informacje o kontrahentach, badać historię zamówień, upodobań oraz gromadzić w jednym miejscu całą korespondencję bez względu na medium - e-mail, faks, poczta głosowa itd. Rozbudowana wersja tego modułu obsługuje również dział serwisu, wsparcia technicznego, przedstawicieli handlowych pracujących z komputerami przenośnymi.

Kluczowym elementem systemu nadal pozostaje obsługa zagadnień produkcyjnych. "W systemie brakuje pewnych zagadnień logistycznych, np. zarządzania miejscami paletowymi i transportem" - dodaje Zygmunt Cwaliński. Według producenta, zagadnienia związane z zarządzaniem transportem znajdą się w nowej wersji systemu, która będzie dostępna jesienią br.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200