NASK wkrótce zaoferuje klientom nowe usługi

NASK inwestuje w rozwój sieci szkie-letowej. W wyniku modernizacji wszystkie węzły szkieletowe Frame Relay zostaną wzbogacone w technologię ATM - do tej pory NASK oferował ją jedynie w Warszawie. Zwiększy się przepustowość łączy - do końca roku główne trakty będą umożliwiać transmisję z prędkością 622 Mb/s (dotychczas 155), a na mniej obciążonych odcinkach - 155 Mb/s (dotychczas 34). Nowy szkielet będzie wykorzystywać także nowatorski protokół MPLS (MultiProtocol Label Switching).

Nie od razu

Przygotowania do modernizacji sieci szkieletowej trwały od 1998 r. "Trudno było znaleźć dobre rozwiązania dla sieci tej skali. Przesłaliśmy potencjalnym dostawcom wymagania, dając im czas na przygotowanie się - chcieliśmy przeprowadzić rzeczywiste porównanie. Pół roku później rozpoczęliśmy testy, które trwały jeszcze kilka miesięcy. Ostatecznie zdecydowaliśmy się na przełączniki Cisco z serii Catalyst 8500" - mówi Andrzej Skrzeczkowski, kierownik zespołu projektowania sieci w NASK w Warszawie. Bezpośrednim dostawcą routerów został polski oddział NCR.

Czar MPLS

W jaki sposób MPLS miałby zmienić jakość usług NASK? Rozwiązanie to pozwala na bliską współpracę różnych protokołów sieciowych, np. ATM i IP. Adres docelowy IP wychodzącego z sieci lokalnej zostaje w warstwie brzegowej przetłumaczony na adres ATM i wysłany szkieletem najbliżej miejsca przeznaczenia. Tam adres ATM zostaje z powrotem przetłumaczony na IP i wysłany dalej. Dzięki MPLS rośnie wydajność transmisji. Pakiety nie są "odpytywane" o adres docelowy na każdym kolejnym węźle IP - większość drogi pokonują w ramach komutowanego połączenia ATM. NASK wprowadzi MPLS tylko na podstawie ATM. "MPLS oparte na Frame Relay to na razie tylko teoria" - twierdzi Andrzej Skrzeczkowski. Wdrożenie MPLS na szerszą skalę wymaga w obecnych warunkach utrzymania homogeniczności sieci. Standard wciąż ewoluuje, a poszczególni producenci różnie go interpretują i są w różnym stopniu zaawansowani w jego implementacji.

Wprowadzając MPLS, NASK zamierza zaoferować w swojej sieci usługi z gwarancją jakości, na podstawie tzw. service level agreement. "Dzięki technologii MPLS klient będzie mógł wykupić pasmo, a następnie wymagać od nas utrzymania odpowiednich parametrów dla poszcze- gólnych usług" - mówi Andrzej Skrzeczkowski. Klient będzie mógł kupić pasmo np. 1 Mb/s, z zastrzeżeniem 300 Kb/s dla aplikacji kluczowej, 200 Kb/s dla poczty elektronicznej, a resztę przeznaczyć na ruch internetowy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200