Multimedialna Armada

Compaq Armada 4130T oferuje bogate wyposażenie w funkcje multimedialne.

Compaq Armada 4130T oferuje bogate wyposażenie w funkcje multimedialne.

Armada 4130T należy do najnowszych modeli notebooków oferowanych przez Compaq Computer Corp. Komputer ma ładną i nowoczesną konstrukcję. Jest cienki i niewiele waży, mimo że producent wyposażył go zarówno w napęd dyskietek, jak i zestaw elementów obsługujących funkcje multimedialne.

Po uruchomieniu oprogramowania testującego wydajność okazało się jednak, że notebook osiąga słabsze rezultaty niż większość podobnej klasy modeli komputerów przenośnych innych firm. Ponadto akumulatory umożliwiają pracę bez zewnętrznego zasilania jedynie przez ok. 2 godz.

Compaq oferuje notebooki Armada w różnych wersjach. Jedna jest pozbawiona akumulatora instalowanego w specjalnej rączce do przenoszenia komputera - zmniejsza to wagę urządzenia o ok. 400 g, ale użytkownik musi wciąż korzystać z zasilacza sieciowego. Dostępny jest też model z dodatkowym akumulatorem litowo-jonowym instalowanym zamiast wewnętrznego napędu dyskietek - zwiększa to wagę notebooka o ok. 370 g. Firma oferuje również zewnętrzne stacje dyskietek.

Podobnie jak większość komputerów przenośnych najnowszej generacji, Armada ma powierzchnię niewiele większą od standardowej kartki papieru. Ale przeciętny notebook ma wysokość ok. 2 cali, podczas gdy Armada tylko 1,5 cala. Mimo to komputer jest wyposażony we wszystkie funkcje, jakie oferują modele tej klasy.

Do notebooka można dołączyć przystawkę multimedialną z napędem CD-ROM (Mobile CD) - zestaw taki waży ok. 4 kg. Jest to jedynie o kilkadziesiąt gram więcej niż ciężar większości multimedialnych, wyposażonych w CD-ROM, modeli innych firm.

Compaq wyposażył notebook w dobrze zaprojektowaną klawiaturę, która jest łatwa w użyciu. Rozkład klawiszy jest bardzo zbliżony do standardowych klawiatur komputerów stacjonarnych. Dzięki temu użytkownik przyzwyczajony do korzystania z PC nie musi szukać odpowiednich przycisków.

Armada zawiera kartę dźwiękową, 2 głośniki stereo, preinstalowane oprogramowanie do dekompresji plików standardu MPEG, gniazdo Zoomed Video PC Card (określane też jako Type III) oraz wyjście sygnałów telewizyjnych standardu NTSC lub PAL. Dodatkowym wyposażeniem jest modem Compaq PC SpeedPaq 288 Telephony Modem, dzięki któremu komputer może pracować jako faks, telefon z automatyczną sekretarką lub skrytka pocztową dla poczty elektronicznej. SpeedPaq umożliwia nawiązywanie połączeń przy wykorzystaniu standardowej telefonii publicznej, jak i systemu telefonii komórkowej. Wraz z modemem dostarczany jest pakiet do jego obsługi - Derlina Wincomm LTE - oraz oprogramowanie, które pozwala na jednoczesne przesyłanie przez łącze komutowane głosu i danych.

Cena innowacji

Notebook nie jest pozbawiony wad. Urządzenie wskazujące - tabliczka dotykowa EZPad jest trudna w obsłudze i nie należy do udanych konstrukcji. Jako opcja oferowany jest optyczny "trackball".

W testowanym komputerze zastrzeżenia budził wyświetlacz LCD. Dolna część ekranu miała nieco większą jasność niż górna i żadne regulacje nie pozwoliły na usunięcie tego defektu.

Pojemność akumulatora wystarczy, jak podaje Compaq, na niewiele więcej niż 2 godz. pracy - bez żadnych dodatkowych urządzeń dołączonych za pośrednictwem gniazda PC Card. Standardowo akumulator jest umieszczony w uchwycie notebooka, który może służyć do przenoszenia komputera, a także jako osłona portów lub podstawka do nachylenia klawiatury.

Porównanie

Na tle innych notebooków podobnej klasy Armada prezentuje się dobrze. Na przykład Digital HiNote Ultra II pozwala na instalację większej pamięci RAM i oferuje większą pojemność dysków, a IBM ThinkPad 560 ma lepszy 12,1" wyświetlacz oraz również większe możliwości rozszerzenia RAM, lecz oba te notebooki nie mają wewnętrznej stacji dyskietek, wyjścia sygnałów telewizyjnych oraz gniazda ZV PC Card. ThinkPad i HiNote ważą jednak mniej niż 2 kg, a Armada ponad 2,5 kg. Tak jak do Armady, również i do notebooka firmy Digital można dołączyć zewnętrzną stację multimedialną - zwiększa ona jednak jego wagę o ok. 1 kg, dlatego po jej dołączeniu oba notebooki ważą podobnie. Testy wydajności notebooka Armada wykazały, że pracuje on wolniej niż większość testowanych porównywalnych modeli komputerów. Uzyskał on o ok. 3 min gorszy rezultat od średniego (porównanie notebooków, Computerworld nr 46 z 16.12.1996), uzyskując czas 35 min i 51 s.

Armada nie jest komputerem, który może zastąpić system stacjonarny, ale jeśli ktoś potrzebuje notebooka z funkcjami multimedialnymi i wideo, to jest interesującą propozycją.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200