Multimedia na wynos

Jeszcze do niedawna komputery stacjonarne można było uważać za starszych i silniejszych braci komputerów przenośnych - te ostatnie ustępowały im sporo pod względem ogólnych właściwości technicznych i użytkowych. Ostatnio powyższa sytuacja zmieniła się dość zasadniczo - na rynku pokazało się wiele modeli notebooków, których właściwości użytkowe wcale nie ustępują silnym konfiguracjom komputerów klasy desktop PC.

Jeszcze do niedawna komputery stacjonarne można było uważać za starszych i silniejszych braci komputerów przenośnych - te ostatnie ustępowały im sporo pod względem ogólnych właściwości technicznych i użytkowych. Ostatnio powyższa sytuacja zmieniła się dość zasadniczo - na rynku pokazało się wiele modeli notebooków, których właściwości użytkowe wcale nie ustępują silnym konfiguracjom komputerów klasy desktop PC.

Jest to związane z wyścigiem technologicznym, jaki ma miejsce w całej branży komputerów osobistych. Wysoko wydajne, szybkie procesory i towarzyszące im układy scalone są wytwarzane przy użyciu technik, które pozwalają na współpracę z coraz szybszymi częstotliwościami zegara taktującego i jednocześnie są zasilane coraz mniejszym napięciem polaryzującym. Te dwa procesy działają przeciwstawnie - o ile szybkie procesory "pożerają" więcej mocy (która podgrzewa procesor) i wymagają w związku z tym intensywnego chłodzenia o tyle zmiana napięć zasilających układy scalone z 5 do 3 V (lub nawet poniżej) powoduje, że tak szybkie układy mogą być instalowane w notebookach bez dużych radiatorów czy wentylatorów chłodzących. Właśnie dzięki powstaniu szybkich i nie nagrzewających się zbytnio procesorów możemy podziwiać konstrukcje komputerów przenośnych opartych na pracy procesorów Pentium 90 czy 120 MHz.

Ale to nie wszystko - stopień miniaturyzacji towarzyszący mechanicznym konstrukcjom notebookowym osiągnął taki poziom, że już nikogo zbytnio nie dziwią 2,5-calowe, wymienne dyski twarde o pojemności ponad 1 GB czy na stałe wbudowany do przenośnych komputerów napęd CD-ROM z czterokrotną prędkością odtwarzania. Inne, prawie typowe dzisiaj właściwości, jakie charakteryzują silne kofiguracje notebookowe to stosowanie kolorowych wyświetlaczy TFT z aktywną matrycą dla wykonań droższych i szybszych lub DualScan (z matrycą pasywną) dla modeli tańszych, grafika SVGA z 1 lub 2 MB pamięci VideoRAM, prawie powszechne korzystanie z łączy lokalnych (w tym coraz częściej z szyny i sterowników wideo PCI), możliwość rozszerzenia pamięci operacyjnej RAM do 40 MB, dołączone 16-bitowe karty dźwiękowe i wiele, wiele innych.

Cechą godną podkreślenia charakteryzującą notebooki nowej generacji jest łatwość rozbudowy konfiguracji - nie zawsze użytkownik tego urządzenia musi zakupić komputer z możliwie największym dyskiem twardym lub najsilniejszym z dostępnych procesorów. Dopiero w miarę rosnących potrzeb można dokupić dodatkową liczbę kości RAM, dodatkową kartę PCMCIA czy też np. replikator, który jest modułem zawierającym różnorodne porty i złącza (zwykle SCSI, kartę sieciową Ethernet, gniazda na "tradycyjną" klawiaturę czy mysz i wiele innych).

Często oferowanym dodatkowym rozszerzeniem właściwości przenośnych notebooków jest moduł z akumulatorami, który pozwala wydłużyć czas pracy tych urządzeń do ponad 5 godzin.

A dla korzystania z właściwości multimedialnych notebooków warto jest mieć trochę zapasu energii zasilającej. Dołączone do komputera karty dźwiękowe, wbudowane głośniki czy mikrofon lub napęd CD-ROM (często wbudowany wewnątrz czy dołączany zewnętrznie lub też - jak jest to często stosowane - wbudowany w stację dokową) jest wyposażeniem, które pobiera dość sporo mocy zasilającej. Lepiej korzystać z ich możliwości przy wykorzystaniu zewnętrznego zasilacza AC.

Komputery przenośne nowej generacji stanowią wyraźnie wyodrębniający się element rynkowy na całym rynku notebooków - a trzeba dodać, że w 1995 r. zakupiono tych urządzeń w całym kraju blisko 30 tys. sztuk czyli ok. 10% całej liczby nabytych w tym czasie komputerów PC. Jakby nie liczyć, prawie co dziesiąty komputer kupiony w Polsce w 1995 r. był notebookiem. Udział komputerów przenośnych nowej generacji będzie w tym rynku - jak się wydaje - coraz większy.

Gdyby mieć jeszcze odrobinę gwarancji, że urządzenia tego typu nie będą się w tak szybkim tempie starzeć technologicznie jak to ma miejsce właśnie dzisiaj.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200