Mów spokojnie, nikt nie podsłucha...

Technologia zaawansowanego szyfrowania rozmów telefonicznych wkrótce może się stać rozwiązaniem dostępnym dla każdego, nie tylko dla agentów specjalnych.

Technologia zaawansowanego szyfrowania rozmów telefonicznych wkrótce może się stać rozwiązaniem dostępnym dla każdego, nie tylko dla agentów specjalnych.

Cellcrypt, mało znana brytyjska firma, publicznie ogłosiła plany wprowadzenia na rynek systemów umożliwiających zaawansowaną ochronę rozmów lub danych przesyłanych w sieciach komórkowych. Zdaniem przedstawicieli tej firmy, opracowana prze nią technologia może znaleźć odbiorców przede wszystkim w instytucjach rządowych, sektorze finansowym i dużych korporacjach, gdzie problemy związane z możliwością podsłuchania rozmów prowadzonych za pomocą telefonów komórkowych są coraz częściej uznawane za poważne. Obecnie zaawansowane systemy szyfrowania i zabezpieczania transmisji są dostępne tylko jako kosztowne i stosunkowo trudne w użytkowaniu rozwiązania do zastosowań specjalnych.

Dwie podstawowe techniki potencjalnych ataków to złamanie algorytmu szyfrowania wykorzystywanego przy transmisji w sieciach GSM, co - jak wykazano w niektórych wypadkach - jest możliwe do przeprowadzenia, lub też prostsza metoda polegająca na przechwyceniu transmisji w wewnętrznej sieci operatora, a nie sygnałów przekazywanych drogą radiową od komórki do stacji bazowej. Opracowanie oryginalnej techniki zabezpieczeń zajęło firmie trzy lata. System wykorzystuje oprogramowanie klienckie Cellcrypt Mobile 3.2, które po zainstalowaniu w smartfonie lub telefonie komórkowym w sposób przezroczysty dla użytkownika szyfruje dane przy wykorzystaniu algorytmów RSA 2048 lub AES 256-bit.

Jak zapewnia Rodolfo Rosini, wiceprezes Cellcrypt, firmie "udało się opracować technologię pozwalającą na szyfrowanie i przetwarzanie sygnałów VoIP z bardzo małymi opóźnieniami, które zapewniają wysoką jakość transmisji głosu". Wynika to z tego, że oprogramowanie klienckie zostało zaprojektowane od podstaw, bez korzystania z gotowych rozwiązań, a jednocześnie ściśle zintegrowane i zoptymalizowane do współpracy z systemami operacyjnymi, pod których kontrolą pracują smartfony.

Cellcrypt Mobile 3.2 może być instalowany tylko w telefonach Nokia (system Symbian) i wymaga, by oprogramowanie było uruchomione przez wszystkie komunikujące się osoby. Ale firma przygotowuje kolejne jego wersje dla RIM BlackBerry i urządzeń pracujących pod kontrolą Windows Mobile. Oprócz tego Cellcrypt opracowuje oprogramowanie, które będzie mogło być instalowane w centralach PBX i zabezpieczać transmisję w sieciach kablowych wykorzystujących standardowe aparaty telefoniczne. Jego premiera jest zapowiadana jeszcze w tym roku. Firma zamierza oferować Cellcrypt Mobile 3.2 jako samodzielny pakiet, ale i licencjonować je producentom OEM.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200