Mobilny VoIP

Aplikacje przesyłające głos przez bezprzewodowe sieci LAN (VoWi-Fi) bądź sieci rozległe (VoWiMAX) cieszyć się będą coraz większą popularnością. Według Infonetics Research obroty na rynku telefonów Wi-Fi będą rosnąć do 2009 r. w tempie co najmniej 100% rocznie - co stanie się podstawą powszechnego wdrażania telefonii mobilnej VoIP najpierw w infrastrukturze Wi-Fi, a wkrótce potem w sieciach WiMAX.

Aplikacje przesyłające głos przez bezprzewodowe sieci LAN (VoWi-Fi) bądź sieci rozległe (VoWiMAX) cieszyć się będą coraz większą popularnością. Według Infonetics Research obroty na rynku telefonów Wi-Fi będą rosnąć do 2009 r. w tempie co najmniej 100% rocznie - co stanie się podstawą powszechnego wdrażania telefonii mobilnej VoIP najpierw w infrastrukturze Wi-Fi, a wkrótce potem w sieciach WiMAX.

Technologia głosowa VoIP zyskuje na znaczeniu i zdobywa klientów zainteresowanych niskopłatnymi rozmowami telefonicznymi. W strefie europejskiej przykładem są Niemcy, gdzie odsetek użytkowników VoIP osiągnął 14%, a w połączeniach międzynarodowych ponad 12%. Telefonowanie przez Internet stało się tak proste jak surfowanie po sieci, dostarczając przy okazji więcej funkcjonalności niż standardowy telefon. Dotyczy to zarówno możliwości prowadzenia rozmów przez kilka aparatów jednocześnie, jak i coraz wyższego komfortu tych połączeń (przekierowania, poczta głosowa, IVR, inne).

Bezprzewodowe przyspieszenie

Mobilny VoIP

Poziom nakładów na komunikację

Mimo że usługi głosowe w sieciach stacjonarnych stają się coraz tańsze, a nakłady na utrzymanie takiej infrastruktury niewielkie, prawie 60% pracowników potrzebuje teraz komunikacji mobilnej (Gartner). Stacjonarne połączenia telefoniczne nie spełniają już takiej roli jak przed laty, jako że dzisiaj większość pracowników dużej firmy wymaga sprawnych narzędzi do bezprzewodowej komunikacji w terenie. Dla kierownictwa firm równie ważna stała się natychmiastowa dostępność własnych pracowników, co w większości sytuacji rozwiązują wprawdzie systemy komórkowe - niestety zwykle za wyższą cenę niż w telefonii stacjonarnej.

W tej sytuacji znaczenia dla przedsiębiorstw nabiera migracja komunikacji do rozwiązań konwergentnych, łączących bezprzewodowe przesyłanie danych, komunikację głosową VoIP, VoWLAN, telefonię komórkową oraz tradycyjne usługi głosowe sieci stacjonarnych. W konsekwencji upowszechnia się proces konwergencji różnych form dostępu do sieci (stałych i mobilnych) oraz narasta integracja sieci telekomunikacyjnej z siecią IP (IMS). Docelowo będą one umożliwiać implementację całkowicie nowych aplikacji, takich jak interaktywne gry sieciowe, nadzór medyczny, zdalne sterowanie czy zarządzanie inteligentnym domem, a darmowe lub bardzo tanie rozmowy telefoniczne staną się faktem.

Chcąc obniżyć koszty połączeń oraz inwestycji w infrastrukturę telekomunikacyjną na utrzymanie sieci, wiele firm i instytucji skłania się do stosowania nowej technologii w praktyce. Podczas rozmowy w technologii VoIP strumień pakietów głosowych jest przesyłany za pomocą sieci IP wraz z innymi danymi, co sprawia, że koszt połączenia jest wielokrotnie niższy, jeśli nie bezpłatny. Telefonia internetowa VoIP wykorzystywana jako tania komunikacja głosowa umożliwia dzisiaj wykonywanie połączeń przez komputer lub bramkę bądź poprzez specjalny numer operatora - zarówno na numery telefonów stacjonarnych, jak i komórkowych, a nawet do telefonów satelitarnych.

Mobilny VoIP

Komplementarne rozwiązania dostępu mobilnego

Użytkownicy telefonii internetowej powszechnie korzystają dzisiaj z bramek IP oraz komunikatorów głosowych różnych operatorów VoIP, wśród których prym utrzymuje Skype z prawie 180 mln zarejestrowanych klientów. W Polsce coraz większą popularnością cieszy się niemiecki operator internetowy Betamax, który ma pod swą opieką kilkanaście niskotaryfowych komunikatorów VoIP, a wśród nich kilka (np. Voipdiscount) udostępniających całkowicie darmowe połączenia z numerami stacjonarnymi zarówno w Polsce, jak i w kilkudziesięciu krajach świata. Jednocześnie rośnie popularność stacjonarnych rozwiązań VoIP dla firm, które w ten sposób starają się w zdecydowany sposób obniżyć koszt rozmów krajowych, a także długodystansowych.

Według firmy analitycznej Gartner Group, jedynie w tym roku ponad połowa dużych korporacji (liczących co najmniej 1000 pracowników) w tworzeniu relacji VoIP zamierza korzystać z różnych technologii dostępu bezprzewodowego. Za dwa lata ok. 80% pracowników biznesu będzie za ich pośrednictwem wykonywać tanie lub całkowicie darmowe połączenia głosowe VoIP w sieciach lokalnych, korzystając z aplikacji VoWi-Fi, natomiast w połączeniach rozległych poprzez VoWiMAX. Uzyskanie niskopłatnych rozmów telefonicznych VoIP nie sprawia trudności technicznych, a certyfikat firmy Skype już uzyskało blisko 160 urządzeń komunikacyjnych (terminali, bramek i routerów).

VoIP staje się mobilny

Wadą wszelkich stacjonarnych aplikacji VoIP jest przypisanie numeru telefonicznego rozmówcy do stanowiska pracy w domu lub firmie oraz konieczność internetowego dostępu przez przewodową sieć szerokopasmową (najczęściej xDSL) bądź przez infrastrukturę LAN przedsiębiorstwa. Ta sytuacja ulega zmianie w wyniku naturalnej potrzeby komunikowania się między ludźmi znajdującymi się w ruchu, co oznacza, że narasta zapotrzebowanie na usługi oferowane przez aplikacje Mobile VoIP (przekaz głosu VoIP podczas przemieszczania się terminalu). Operatorzy stają przed wyzwaniem, polegającym na jednoczesnym dostarczeniu zarówno usług telefonii komórkowej, łatwego dostępu do witryn sieci WWW, jak i telefonii IP w taki sposób, aby były one dostępne dla każdego użytkownika, w dowolnym miejscu i z jak najniższą taryfikacją.

W zamierzeniach sieci Wi-Fi były planowane jako rozszerzenie kablowej infrastruktury komunikacyjnej w celu uzyskania mobilnego dostępu do LAN. Do tej pory poszerzono obszar głosowych zastosowań jedynie o transmisję VoIP, ale docelowo będą to również treści multimedialne i telewizja IP. Ponieważ przekaz głosu nie wymaga dużych przepływności, jednoczesna transmisja danych i głosu nie sprawia problemów, przy zachowaniu odpowiedniego priorytetu usług (QoS) oraz warunków potrzebnych do transmisji w czasie rzeczywistym.

Wchodząca na rynek aplikacja mVoIP (mobile Voice over Internet Protocol) udostępnia telefonię internetową dla urządzeń przenośnych typu komunikatory PDA, notebooki PC czy telefony smartphone. Rozwiązania VoIP w wersji mobilnej pozwalają więc na bezprzewodowy dostęp do taniej telefonii IP, skierowanej do użytkowników telefonów przenośnych niezależnie od ich miejsca pobytu - chociaż w ograniczonym zasięgu. Obecnie wdrażana praktycznie jest jedynie technologia mobilna VoWiFi (Voice over Wi-Fi) o niewielkim zasięgu od węzła dostępowego (kilkaset metrów), jednak protokół SIP może być użytkowany w różnego typu łączach szerokopasmowych, takich jak: komórkowe 2G, szerokopasmowe HSPA (HSDPA, HSUPA), a zwłaszcza w rozległych sieciach radiowych WiMAX - znacznie rozszerzających ten zasięg. Wystarczy znaleźć się w zasięgu węzła dostępowego hot spot, aby swobodnie korzystać z tanich połączeń głosowych za pośrednictwem telefonu VoIP - o kształcie i funkcjach zbliżonych do tradycyjnego telefonu komórkowego.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200