Mobilni użytkownicy kont bankowych bardziej narażeni na ataki

Zdaniem Komisji Nadzoru Finansowego użytkownicy mobilnych kont bankowych są znacznie łatwiejszym łupem dla cyberprzestępców niż "stacjonarni" internauci.

Mobilnych użytkowników kont bankowych jest coraz więcej. Obecnie szacuje się, że ok. 4,3 mln, co stanowi 43% ogółu właścicieli smartfonów. Tak szeroka rzesza osób zarządzających swoimi pieniędzmi nie mogła oczywiście ujść uwadze cyberprzestępcom, którzy w ostatnim okresie stali się tak bardo aktywni, że doczekaliśmy się reakcji ze strony Komisja Nadzoru Finansowego. Wydała ona orzeczenie, w którym ostrzega, że mobilni użytkownicy kont bankowych są znacznie bardziej narażeni na cyberataki, niż internauci korzystający z komputerów.

KNF zwraca uwagę na następujące elementy zwiększające ryzyko ataku:

1. W przypadku urządzenia mobilnego realizacja przelewu i autoryzacja odbywa się za pośrednictwem jednego urządzenia

Zobacz również:

2. Słabo zabezpieczona infrastruktura klienta (odpowiada za 40% wszystkich przypadków włamań)

3. Niechętnie wdrażane przez banki kolejne procedury zwiększające bezpieczeństwo (boją się, że zmniejszą one wygodę klientów i wydłużą czas dokonywanych transakcji)

W odniesieniu do ostatniego z punktów KNF deklaruje, że będzie prowadził bezwzględnie kontrolę bankowości i narzucał rekomendacje podnoszące poziom bezpieczeństwa.

Podsumowanie

Jako konsument korzystający z mobilnej bankowości pamiętaj, aby zachować jak największą ostrożność. Cyberprzestępcy mają bowiem wręcz nieograniczoną fantazję w wymyślaniu kolejnych "sztuczek", które mają im umożliwić dobranie się do Twoich pieniędzy.