Mobilne i stacjonarne stacje robocze Lenovo

Nowe rodziny stacji roboczych, po raz pierwszy prezentowane przez Lenovo pod koniec 2015 roku, wchodzą obecnie do sprzedaży na polskim rynku wyposażone w najnowszej generacji układy iCore i Xeon.

Lenovo wprowadza do oferty zarówno nową generację komputerów przenośnych ThinPad 50 i 70, jak i stacjonarnych stacji ThinkStation P300, P500, P700 oraz P900 wyposażonych w najnowszej generacji procesory iCore lub Xeon wykorzystujące architekturę Skylake.

Stacje robocze ThinkPad

Są to pierwsze modele w ofercie Lenovo, które pozwalają na instalację procesorów Intel Xeon.

Dwie podstawowe linie różnią się przede wszystkim wielkością wyświetlaczy Ultra-HD, 4K: 15,6” (ThinPad 50) oraz 17” (ThinPad 70), a także możliwościami konfiguracji i wyposażania w dodatkowe elementy systemu. Użytkownik może określić jakie opcje i parametry urządzenia są dla niego najbardziej interesujące i wybrać model skonfigurowany zgodnie z jego wymaganiami i możliwościami finansowymi.

Zobacz również:

Jeśli chodzi o podstawowe parametry sprzętu to warto wymienić:

- możliwość wyboru procesorów mobilnych iCore i5, i7, Xeon

- pamięć RAM DDR4 (opcja ECC) o pojemności do 64 GB (2-krotnie większa niż w starszych modelach)

- możliwość instalacji do 4 dysków HDD lub SSD

- opcja wyboru zaawansowanych kart graficznych NVIDIA Quadro

Oprócz tego notebooki są wyposażone w system kalibracji kolorów, a modele ThinkPad 70 mają dwa interfejsy optyczne Thunderbolt.

Przenośna stacja robocza ThinkPad P70.

Przenośna stacja robocza ThinkPad P70.

Stacjonarne stacje robocze ThinkStation

W przypadku modeli stacjonarnych Lenovo wprowadza większą liczbę wersji wchodzących w skład 4 serii P300, P500, P700 oraz P900. Wśród nich są komputery wyposażone w różnej wielkości obudowy (również stelażowe) oraz możliwości konfiguracyjne.

Najbardziej zaawansowane ThinkStation P900 mogą być wyposażane w dwa procesory Xeon i do 12 dysków umożliwiających konfigurację systemu RAID 0, 1, 5 lub 10 oraz dysków HDD lub SSD ze złączami SATA, M.2 SATA lub PCIe.

Jeśli chodzi o inne parametry to 64 GB maksymalnej pojemności pamięci DDR4 oraz możliwość instalacji kart graficznych NVIDIA Quadro.

Warto też zwrócić uwagę na firmową technologię Flex zastosowaną w komputerach Lenovo. Jest to rozwiązanie podobne do stosowanego w serwerowych systemach kasetowych. W ogólności Flex polega na wprowadzeniu specjalnego zintegrowanego okablowania oraz złączy umożliwiających podłączanie elementów systemu bez konieczności instalacji kabli.

Lenovo oferuje zestaw opcjonalnych elementów ze złączami Flex pozwalających na łatwe modyfikowanie lub rozszerzanie konfiguracji o dodatkowe interfejsy, napędy optyczne lub dyski.

Oprócz uproszczenia operacji serwisowych, dodatkowa zaletą tego rozwiązania jest zwiększenie efektywności chłodzenia systemu dzięki minimalizacji liczby znajdujących się w obudowie kabli.

Jeden z modeli serii ThinkStation P300.

Jeden z modeli serii ThinkStation P300.

Profesjonalne zastosowania i profesjonalny serwis

Nowe rodziny stacji roboczych są przeznaczone dla profesjonalnych użytkowników, projektantów np. CAD/CAM, grafików, inżynierów lub osób zajmujących się obróbką wideo.

Ich wymagania mogą być różne i dlatego Lenovo opracowało architekturę oferującą duże możliwości konfiguracji i dopasowania sprzętu do indywidualnych wymagań. Użytkownicy mogą samodzielnie rozbudowywać lub modyfikować konfigurację stacji roboczych wykorzystując zarówno elementy dostarczane przez Lenovo, jak i pochodzące od innych firm. Oczywiście, gwarancją objęte są tylko te, które zostały zakupione od producenta stacji roboczej.

W profesjonalnych zastosowaniach ważne jest zapewnienie zgodności sprzętu z wykorzystywanymi przez firmę aplikacjami. W przypadku stacji roboczych Lenovo dostarcza zestaw certyfikatów wydawanych przez stowarzyszenie ISV. Na stronie WWW firmy można zweryfikować czy komputery mają certyfikat zgodności z konkretnym oprogramowaniem.

Lenovo zadbało również o profejonalny serwis. Jako opcja oferowana jest gwarancja 24-godzinnego serwisu (dni robocze). Jest to możliwe, bo Lenovo zorganizowała sieć serwisową wykorzystującą lokalny magazyn części zamiennych. Jak mówi Łukasz Rutkowski, Business Development Manager w polskim oddziale Lenovo, koszt wykupienia tej opcji to tylko ok. 300 zł.

Pod koniec stycznia producent był jeszcze w trakcie opracowywania oficjalnych cenników dla polskich resselerów. Jak ujawnił Łukasz Rutkowski, orientacyjne ceny mobilnych stacji roboczych ThinkPad to 2000-3800 euro zależnie od modelu i wyposażenia. Natomiast modele stacjonarne będą kosztować od 900 do 8000 euro.