Minibiuro z telefonem

Palmtop Omnigo 700 LX współpracuje tylko z telefonem GSM Nokia 2110.

Palmtop Omnigo 700 LX współpracuje tylko z telefonem GSM Nokia 2110.

Wraz z pojawieniem się na polskim rynku telefonii cyfrowej GSM przed użytkownikami otworzyły się nowe możliwości komunikacji. Hewlett-Packard wprowadził niedawno na polski rynek palmtop Omnigo 700 LX Comunicator Plus, dedykowany użytkownikom telefonów cyfrowych Nokia 2110. Omnigo 700LX Plus ma wymiary 18 x 5,7 x 8,7 cm i z bateriami waży 397 g. Wyposażony jest w procesor Intel I86C 8 MHz, pracujący pod systemem DOS 5.0. Palmtop ma 3 MB ROM z wbudowanym oprogramowaniem, 2 MB RAM oraz wyświetlacz ciekłokrystaliczny o rozdzielczości 640 x 200 punktów. Urządzenie jest zasilane przez 2 baterie R6 i 1,5 V baterię podtrzymującą napięcie przy wymianie baterii. Opcjonalnie dostępny jest zasilacz sieciowy.

W komunikator wbudowano kartę do obsługi współpracy i przesyłania danych za pośrednictwem telefonu cyfrowego GSM, który można zamocować w gnieździe na pokrywie komputera. Niestety, sposób zamocowania telefonu uniemożliwia wykorzystanie innych aparatów niż Nokia 2110. Alternatywny sposób wymiany danych ze światem zewnętrznym umożliwia interfejs szeregowy RS232 oraz gniazdo PC Card typ II, pozwalające na podłączenie zewnętrznego modemu. Port szeregowy można wykorzystać do drukowania na urządzeniach zgodnych z HP LaserJet, IBM ProPrinter lub Epson FXü80. Palmtop jest też wyposażony w interfejs IrDA do zdalnej komunikacji w paśmie podczerwieni. Gniazdo PC Card może służyć również do podłączenia karty sieciowej lub pamięci flash o pojemności 80 MB.

Omnigo 700LX zawiera zestaw aplikacji, jakiego nie "powstydziłby się" niejeden notebook. Można je podzielić na 3 rodzaje. Pierwszy to oprogramowanie do zarządzania informacjami personalnymi - rozbudowany terminarz pracujący w trybie rocznym, miesięcznym, tygodniowym lub dziennym, zawierający listę rzeczy do wykonania i funkcję powiadamiania o spotkaniach oraz książka telefoniczna, będąca jednocześnie kartoteką kontaktów, połączona z bazą danych. Drugi to zestaw programów biurowych: edytor tekstów, arkusz kalkulacyjny Lotus 1-2-3, program do zarządzania osobistymi finansami Pocket Quicken i rozbudowany kalkulator finansowy z funkcjami graficznymi. Trzecią kategorię tworzą aplikacje komunikacyjne: program wysyłania i odbierania faksów, terminal modemu, system wysyłania krótkich wiadomości, program łączności z komputerem PC oraz poczta elektroniczna cc:Mail. Całości dopełnia budzik, program konwersji czasów i jednostek oraz dwie proste gry.

HP Omnigo jest prosty w obsłudze, zwolennicy DOS mogą operować z jego poziomu, ale najwygodniejsze jest korzystanie z aplikacji menedżera. Interfejs zawiera ikony reprezentujące aplikacje: siedem z nich można wywołać dedykowanymi klawiszami, wszystkie natomiast dostępne są w menu menedżera. Aktywne programy mają podświetlone tytuły. Wyłączenie palmtopa nie powoduje utraty danych. Klawiatura pracuje w systemie QWERTY z wyróżnionymi klawiszami funkcyjnymi, numerycznymi i dedykowanymi aplikacjom. Dostępne są polskie znaki.

Prędkość transmisji w sieci cyfrowej ograniczona jest do 9600 b/s, co jednak wystarcza do przesyłania krótkich wiadomości lub faksów. Obsługa funkcji komunikacyjnych jest intuicyjna. Sterowanie telefonem przejmuje palmtop. Niestety, z powodu kodowania sygnałów z wiadomościami typu SMS, nie jest możliwe przesyłanie w nich polskich liter, które są zastępowane spacjami. Użytkownicy poprzednich modeli Omnigo 100 i 200 krytykują nowy model za niefortunne gabaryty - nie mieści się w kieszeni. Niewątpliwie jest to jednak urządzenie warte uwagi.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200