Microsoft w strumieniu

Intranety to nowy obszar zastosowania przesyłania multimedialnych danych strumieniowych.

Intranety to nowy obszar zastosowania przesyłania multimedialnych danych strumieniowych.

Rynek mediów strumieniowych uległ przeobrażeniu, gdy w październiku br. firma Microsoft udostępniła specyfikację formatu ASF (Advanced Streaming Format) niezależnym producentom oprogramowania. W tym czasie firma RealNetworks (znana także jako Progressive Networks) wprowadziła na rynek nową linię swoich rozwiązań klient/serwer do dystrybucji danych strumieniowych Real 5.0.

Ostatnio Microsoft uzyskał pełne prawa do używania kodu źródłowego RealNetworks Real 4.0, kupił firmę VXtreme (uzyskując tym samym dostęp do wydajnej technologii serwerowej mediów strumieniowych) oraz zaoferował wersję 2.0 własnego programu do obsługi multimedialnych danych strumieniowych – NetShow. Obecnie firma zamierza wykorzystać te trzy technologie do stworzenia najlepszego na rynku rozwiązania typu klient/serwer w zakresie odbioru i dystrybucji danych strumieniowych. Wersja testowa produktu - nazwanego NetShow 3.0 - ma być przedstawiona jeszcze w tym roku. W przyszłości będzie zintegrowana z Site Serverem. Umożliwi ona odbiór danych strumieniowych z dotychczas istniejących źródeł (dzięki posłużeniu się rozwiązaniami stosowanymi przez RealNetworks).

Wejście Microsoftu na rynek mediów strumieniowych nadało mu większą wagę, zmieniając rzadko wykorzystywaną technologię internetową w poważne narzędzie przeznaczone dla użytkowników intranetów. W ubiegłym roku firmy Vivo, Xing, VDOnet i VXtreme prześcigały się w oferowaniu użytkownikom internetowym odtwarzaczy wideo. Obecnie dominują dwie technologie: Microsoft NetShow i RealPlayer firmy RealNetworks. Przejęcie VXtreme przez Microsoft i niedawne przejście firmy RealNetworks z segmentu przesyłania dźwięku w Internecie na przesyłanie wideo zmusiły firmy, takie jak Xing, VDOnet i Vivo do ponownej analizy rynku. Wszystkie chcą zająć najlepszą pozycję na rynku intranetów i szerokopasmowego przesyłania danych dla użytkowników indywidualnych.

Ponadto Internet nie jest przygotowany do przesyłania wideo, które nie jest dobrej jakości. Wideo, które rzeczywiście nadaje się do oglądania, ma co najmniej 250 linii i jest pokazywane z prędkością nie mniejszą niż 15 klatek na sekundę. Dla porównania - telewizja ma rozdzielczość 525 linii przy 30 klatkach na sekundę. Natomiast rozwiązania internetowe zazwyczaj pozwalają na uzyskanie od 6 do 10 klatek/s.

Dlatego też firmy Xing i VDOnet skupiają się teraz na sieciach lokalnych (LAN) lub szerokopasmowych. Xing opracowuje systemy mediów strumieniowych dla firm telekomunikacyjnych, takich jak Telecom Finland, Alcatel Germany czy Lucent. VDOnet zaopatruje w technologię szerokopasmowego przesyłania wideo izraelskiego producenta satelitów, firmę Gilat Satellite Networks.

Mimo wizji dorównania Netscape'owi, naciskani przez Microsoft i Progressive producenci mediów strumieniowych zaakceptowali zaproponowaną przez te firmy architekturę. Producenci powinni więc używać jako standardu własnego oprogramowania kodująco-dekodującego, formatu plików Active Streaming Format Microsoftu i protokołu Real-time Streaming Protocol firmy RealNetworks. Przedstawiciele Microsoftu mają nadzieję, że ASF wyprze standardy, takie jak QuickTime oraz ograniczy stosowanie plików .WAV i .AVI. Format ASF docelowo ma być standardowym formatem wszystkich plików multimedialnych w przyszłych wersjach Windows. Akceptację dla ASF muszą jeszcze wyrazić instytucje odpowiedzialne za zatwierdzanie standardów.

(IW/tłum. BTInfo, M. Witkowski)

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200