Microsoft SQL Server 2016 - także dla Linuksa

Microsoft ogłosił prace nad wydaniem bazy SQL Server 2016 dla Linuksa. Oprogramowanie będzie dostępne w obu modelach - chmurowym i klasycznym.

Jak informuje na blogu Microsoftu Scott Guthrie, EVP grupy usług chmurowych i korporacyjnych, najnowsza wersja bazy danych SQL Server wprowadzi najdalej idące zmiany technologiczne w historii tego produktu.

Najnowsze wydanie flagowej bazy danych Microsoftu będzie obsługiwać:

  • Szyfrowanie danych w stanie spoczynku, w tranzycie, a także w pamięci serwera,
  • Obsługa przetwarzania w pamięci dla każdych obciążeń - opcja in-memory przyspieszy kilkadziesiąt razy wykonywanie zapytań (producent podaje do 30-100x),
  • Radykalne przyspieszenie pracy hurtowni danych,
  • Nową platformę BI dla urządzeń mobilnych (iOS, Android, Windows Phone),
  • Obsługę platformy analitycznej R, co umożliwi prowadzenie predyktywnej analizy w czasie rzeczywistym,
  • Podział obciążenia pomiędzy instancjami w chmurze oraz w firmowym datacenter.

Zobacz również:

SQL Server 2016 dla platformy Microsoft Windows (oferowany także w chmurze Azure) będzie dostępny pod koniec bieżącego roku.

Piekło zamarzło?

Po raz pierwszy w historii Microsoftu flagowy produkt firmy przeznaczony dla użytkowników biznesowych został opracowany dla platformy open source. SQL Server 2016 będzie dostępny dla Linuksa, zarówno w modelu chmurowym (oferta Azure), jak i klasycznym, przeznaczonym do pracy w firmowym datacenter. W wydaniu dla Linuksa będzie obecna także opcja Stretch, która umożliwia dostęp do danych, które są przetwarzane w obu modelach (chmurowym i klasycznym). Obecnie wydanie dla Linuksa jest w trakcie testów. Najważniejsze funkcje motoru bazodanowego można sprawdzić już teraz, premiera gotowego produktu powinna odbyć się w połowie przyszłego roku. Oprogramowanie będzie licencjonowane w modelu własnościowym, spójnym z innymi produktami Microsoftu.

Wprowadzenie bazy SQL Server dla Linuksa jest kolejnym krokiem w kierunku spójnej obsługi mieszanego środowiska. Potwierdzeniem dalszych inwestycji jest zakup firm Xamarin oraz Revolution Analytics, a także wydanie oprogramowania Microsoft R Server z obsługą platform Hadoop i Teradata.

Microsoft obecnie oferuje usługi wykorzystujące systemy open source (taką usługą jest na przykład Azure Data Lake świadczona na platformie Ubuntu) i zamierza nadal rozwijać produkty, które będą działać w mieszanym środowisku. Partnerstwo z Microsoftem w rozwoju usług klasy Enterprise dla Linuksa oficjalnie zadeklarowały firmy Red Hat oraz Canonical (wydawca dystrybucji Ubuntu). W praktyce oznacza to, że firmy zyskają szerszy wybór oprogramowania. Do niedawna jedyną komercyjną bazą danych klasy high Enterprise dla Linuksa była baza Oracle. Niebawem będzie dostępny także SQL Server.