MicroStation v.5

Kolejnym programem z dziedziny CAD/CAM/CAE, który stał się dostępny na polskim rynku informatycznym po zniesieniu barier COCOM jest Microstation firmy Intergraph. Wokół tego produktu powstało wiele środowisk CAD-owskich, wyspecjalizowanych do wspomagania prac w różnych dziedzinach techniki.

Kolejnym programem z dziedziny CAD/CAM/CAE, który stał się dostępny na polskim rynku informatycznym po zniesieniu barier COCOM jest Microstation firmy Intergraph. Wokół tego produktu powstało wiele środowisk CAD-owskich, wyspecjalizowanych do wspomagania prac w różnych dziedzinach techniki.

Edytor

Podstawowym modułem pakietu MicroStation jest wektorowy edytor graficzny, umożliwiający tworzenie rysunków dwu i trójwymiarowych. Dzięki temu, że został on wyposażony w graficzny interfejs użytkownika, obsługa jest w dużym stopniu intuicyjna i stosunkowo prosta. (Okienka dialogowe i systemy menus, przypominają swoim wyglądem (i filozofią) MS-Windows. Możliwe jest również wybranie standardu Motif.)

W czasie tworzenia projektu, MicroStation umożliwia otwarcie 8 okien, w których rysunek może być prezentowany w różnych skalach, przy czym ich wielkość i usytuowanie na ekranie może być ustalane dowolnie przez użytkownika. Poza całą gamą standardowych funkcji, w jakie powinien być wyposażony porządny edytor graficzny, na uwagę zasługuje funkcja wymiarowania. (Wymiar jest związany z elementem, co w konsekwencji oznacza, że podczas każdej modyfikacji następuje automatyczna jego korekta). Również automatycznie, po każdej modyfikacji, następuje aktualizacja wypełnień i kreskowań elementu. Konstruktorzy z pewnością potrafią docenić tę własność.

Edytor graficzny wyposażono w mechanizm "renderingu", dzięki czemu można tworzyć wirtualne fotorealistyczne obiekty z zadaną fakturą materiału powierzchni, jej kolorem, współczynnikiem odbicia światła i stopniem przezroczystości. Możliwe jest także dość precyzyjne określenie warunków oświetlenia w zależności od pory dnia lub roku. (rendering) Używając modułu architektonicznego (Project Architect Model), można projektowaną budowlę umieścić (wykorzystując wczytaną do komputera fotografię lub mapę) w miejscu przeznaczonym do jej wzniesienia, dokładnie przestudiować oraz zorientować się jak będzie się prezentować na tle obiektów już istniejących.

Parametryzacja obiektów

Jedną z cech MicroStation jest możliwość parametryzacji używanych elementów. Program zapamiętuje element, jego wymiary, rodzaj materiału z jakiego jest wykonany itp. informacje. Wszystko to, zapisane w pamięci, może być w każdej chwili odtworzone i w dowolny sposób użyte w dowolnym miejscu projektu. Możliwość zapamiętywania elementów wraz z ich cechami oraz wbudowane interfejsy do współpracy z bazami danych Oracle, Informix czy Xbase, jest podstawą opartego na MicroStation systemu GIS (Geographical Information System).

Edytor środowiska projektowego

Ciekawym narzędziem w środowisku MicroStation jest edytor środowiska projektowego. Umożliwia on samodzielne skonfigurowanie, zgodnie z wymogami i upodobaniami użytkownika, okien dialogowych, zestawów narzędzi, rodzajów linii, czcionek, palet kolorów itp., a program nadzorujący (manager) pozwala na zapisanie tego szystkiego pod własnymi nazwami. Standardowo producent może dostarczyć środowiska: Architektoniczne, Mechaniczne, Geodezyjne, Budowlane itp. Każde z nich zawiera w sobie edytor graficzny MicroStatoin.

Współpraca

MicroStation może obsługiwać (czytać i zapisywać) pliki w formacie AutoCADa oraz IGES, CGM i DXF. Wyposażony jest także w moduł obsługi plików rastrowych oraz umożliwia obsługę dokumentów mieszanych rastrowo (podkład) - wektorowych. Program wyposażono w możliwość pracy w sieci poprzez wykorzystanie właściwości systemu operacyjnego w którym może działać: MS-Windows for Workgroups, Windows NT, wiele odmian Unixa, Novell NetWare).

Sprzęt

W zasadzie MicroStation może działać na komputerach z procesorami 80486, producent zaleca jednak sprzęt trochę lepszy. Stanowisko konstrukcyjne powinno być wyposażone w komputer - stację roboczą TD1 zawierającą procesor Intel i486/66 MHz, pamięć RAM - 16 MB i 4 MB pamięci VRAM (Video RAM). Zalecany jest dysk SCSI-2 o pojemności co najmniej 512 MB i monitor 20". System operacyjny - jeśli DOS, to koniecznie z Windows 3.1 lub Windows NT. Komputer powinien być wyposażony w kartę Ethernet.

Cena

Koszt zakupu przedstawianego dziś oprogramowania nie jest mały. Dla MicroStation v.5 niezależnie od wersji wynosi 4548 USD. Do tego należy doliczyć jeszcze cenę komputera, która w opisanej konfiguracji wynosi ponad 9000 USD. W zamian jednak użytkownik dostaje w pełni nowoczesne i przyjazne środowisko CAD, nie wymagające do pracy dodatkowych inwestycji w postaci różnych akceleratorów rozszerzania pamięci i zabiegów przyspieszających pracę programu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200