Mathematica

Pakiet programów Mathematica jest szeroko wykorzystywanym narzędziem, przede wszystkim do obliczeń naukowych. Ogromne jego możliwości powodują, że coraz częściej bywa stosowany do obliczeń inżynierskich, wszędzie tam, gdzie metody CAD wymagają stosowania procedur matematycznych.

Pakiet programów Mathematica jest szeroko wykorzystywanym narzędziem, przede wszystkim do obliczeń naukowych. Ogromne jego możliwości powodują, że coraz częściej bywa stosowany do obliczeń inżynierskich, wszędzie tam, gdzie metody CAD wymagają stosowania procedur matematycznych.

Na spotkaniu 24 października br., zorganizowanym przez Dział Aparatury Politechniki Krakowskiej wspólnie z Biurem Usług i Kompletacji Gambit, Conrad Wolfram, dyrektor generalny Wolfram Research Europe Ltd. prezentował możliwości pakietu Mathematica. (Conrad Wolfram jest bratem Stevena Wolframa, głównego projektanta pakietu i zarazem dyrektora generalnego firmy Wolfram Research Inc. - producenta pakietu.)

Pakiet składa się z kilku części:

1. Uniwersalny kalkulator numeryczny i symboli; za jego pomocą możliwe jest nie tylko obliczanie wartości funkcji, umożliwia także operowanie na formułach algebraicznych, a więc m.in. rozwiązywanie rówań oraz różniczkowanie i całkowanie symboliczne, operacje na macierzach itp.

2. System wizualizacji, na który składa się grafika 2D i 3D, grafika w czasie rzeczywistym oraz inne możliwości graficznej prezentacji wyników, m.in. wykresy konturowe, gęstościowe, histogramy itd.

3. Własny język programowania wysokiego poziomu, służący do porozumiewania się z programem i tworzenia własnych aplikacji do zastosowań specjalnych.

4. Oprogramowanie "Front-End"

5. Zintegrowane środowisko dla obliczeń inżynierskich.

Możliwości obliczeniowe pakietu powodują coraz większe zainteresowanie nim w środowiskach inżynierskich: ok. 1/3 użytkowników stanowią inżynierowie różnych specjalności, od inżynierii chemicznej, aeronautyki, elektroniki, mechaniki, po ochronę środowiska czy inżynierię systemową. ABB, Alcatel, Ball Aerospace, Boeing, CERN, General Electric, General Motors, IBM, Lawrence Livermore Laboratory, MIT, Motorola, NASA, Nippon Steel, Philips, Shlumberger, U.S. Air Force, Westinghouse - to tylko najbardziej znaczące firmy i ośrodki badawcze, wykorzystujące pakiet Mathematica.

Program, przy swoich ogromnych możliwościach, wymaga jednak dużej wiedzy matematycznej. Firma stanęła przed koniecznością opracowania bardziej przyjaznego interfejsu użytkownika. Obecnie połączenie z innym oprogramowaniem CAD/CAM odbywa się głównie za pośrednictwem Excela i jego makropoleceń. Rozwijane są odpowiednie narzędzia ułatwiające to zadanie: połączenie z programami w języku C zapewnia moduł MathLink, który będzie rozbudowywany o interfejsy ułatwiające komunikację z większością programów CAD/CAM. Obecnie w sprzedaży są wersje programu, działające na ponad 20 różnych systemach operacyjnych: od DOS, Windows, poprzez większość systemów unixowych, Solaris, OSF/1, po platformy IBM RISC, Silicon Graphics, Convex, Macintosh i PowerMac.

Pakiet Mathematica liczy już 6 lat. W tym czasie liczba jego użytkowników wzrosła do 1 mln. Firm Wolfram Research Inc. zatrudnia na całym świecie 200 osób, pracujących w trzech oddziałach: amerykańskim, europejskim (W. Brytania) i japońskim. Obroty (firma nie podaje dokładnych danych), wynikające ze sprzedaży pakietu Mathematica za 1993 r. są rzędu 20-30 mln USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200