Mapy Google po polsku

Produkt Google jest znany i wykorzystywany na polskim rynku od dłuższego czasu. Wczoraj (12 marca) firma zaprezentowała oficjalnie jego zlokalizowaną wersję.

Z usługi Google można korzystać pod adresem http://mapy.google.pl . Użytkownicy mogą również pobrać odpowiednią aplikację do obsługi map na telefon komórkowy (program w większości przypadków powinien sam rozpoznać rodzaj i model komórki).Przedstawiciele Google podkreślają, że serwis mapowy nie tylko otrzymał lokalizację interfejsu, lecz powstał w całości przy współudziale lokalnych partnerów. Mapy dostarczyło m.in. Polskie Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych (producent systemu nawigacji Navigo), a Eniro (Panorama Firm) dane o punktach handlowych i usługowych. Google nie ukrywa, że chce szybko podbić polski rynek lokalizatorów, na którym obecnie najbardziej znaną marką jest Zumi.pl Onetu.

"Naszego produktu będzie używał każdy przyjeżdżający do Polski z zagranicy" - przekonuje dyrektor Google Polska, Artur Waliszewski. O sukcesie firmy ma przesądzić nie tylko międzynarodowy zasięg usługi. Szefostwo Google spodziewa się, że pomocne w tym będą także narzędzia jakie udostępnia klientom, umożliwiające samodzielne dodawanie i edycję danych o swoich firmach (informacje teleadresowe, zdjęcia), chociaż podobne usługi oferuje także konkurencja.

Siłą napędową Google Maps mają być również dobrze udokumentowane i udostępniane bezpłatnie interfejsy API, dzięki którym można łatwo tworzyć nowe usługi i różnego rodzaju "maplety" na bazie map Google. Dla serwisów ogólnodostępnych są oferowane za darmo. W pozostałych przypadkach konieczne jest wykupienie komercyjnej licencji umożliwiającej wykorzystanie Google Maps. Firma jest przekonana, że funkcje lokalizacyjne zyskają wkrótce dużą popularność w różnego rodzaju serwisach społecznościowych, zwłaszcza dzięki możliwości tworzenia spersonalizowanych map ('moje mapy').