Mapa trochę inaczej

Biprogeo zajmuje się tworzeniem systemów informacji geograficznej i map numerycznych, realizując wiele międzynarodowych projektów.

Biprogeo zajmuje się tworzeniem systemów informacji geograficznej i map numerycznych, realizując wiele międzynarodowych projektów.

Firma Biprogeo powstała w 1992 r., zatrudniając 4 osoby. Jej zadaniem było opracowywanie map numerycznych do ewidencji gruntów na zlecenie urzędów gminnych i wojewódzkich. "Spotkaliśmy się z dużym zainteresowaniem ze strony urzędów administracji państwowej, od których pochodziła większość naszych zleceń" - mówi Tomasz Strzelecki, prezes zarządu Biprogeo SA. Firma podejmuje się również realizacji bardziej złożonych projektów, tworząc systemy informacji geograficznej, oparte na mapach małoskalowych, służące do tworzenia kompleksowych planów zagospodarowania przestrzennego. Na podstawie map wielkoskalowych opracowywane są systemy informacji o terenie, zawierające dane o stanie uzbrojenia technicznego terenu, stosunkach własnościowych oraz z zakresu ewidencji nieruchomości.

Ostatnio Biprogeo odnotowuje zwiększone zainteresowanie systemami GIS (Geographical Information Systems) ze strony urzędów wojewódzkich, zarządów dużych miast, specjalnych stref ekonomicznych i dużych okręgów przemysłowych. "Coraz częściej cyfrowe opracowania terenu stanowią przedmiot zainteresowania inwestorów, uzależniających od ich istnienia swoje działania. Opracowanie mapy cyfrowej wymaga dużych nakładów finansowych, dlatego coraz częściej koszty dzielone są między przedsiębiorstwa branżowe działające na danym terenie. Mapa jest tworzona w formie nakładek tematycznych, udostępnianych do wglądu zainteresowanym użytkownikom i zarządzanych przez osoby uprawnione" - mówi Tomasz Strzelecki.

Ze względu na koszty mapy nie są zazwyczaj całkowicie wektoryzowane, ale stanowią hybrydę składającą się z części zwektoryzowanej i odpowiednio udoskonalonego rastra. Uzupełnieniem części graficznej jest tekstowa baza danych, zawierająca informacje dotyczące poszczególnych obiektów na mapie. Biprogeo korzysta z rozwiązań Informixa i Oracle'a.

Biprogeo opracowało wiele ciekawych projektów realizowanych we współpracy z partnerami z Niemiec, Grecji i Holandii. Należą do nich m.in. numeryczne modele dróg i miast w Nigerii, Luksemburgu, Maroku, Grecji, Egipcie i Rwandzie. Niedawno firma otrzymała od Banku Światowego zlecenie na opracowanie systemu informacji geograficznej wspomagającego zarządzanie katastrem w Libanie. "Projekty realizowane poza granicami Polski pomagają nam w trudnym okresie przemian administracyjnych" - mówi prezes Biprogeo. Do prowadzenia tego typu projektów wydzielono spółkę Biprogeo Projekt. Biprogeo opracowało w Polsce m.in. systemy informacji geograficznej dla Wrocławia, Nowego Sącza, Suwałk, Żor i Polkowic.

W ostatnim czasie współwłaścicielem Biprogeo SA została firma Enterprise Investors. Po uzyskaniu dodatkowego kapitału firma planuje burzliwy rozwój. "Chcemy poszerzyć współpracę z firmami kanadyjskimi, zajmującymi się m.in. przygotowywaniem planów pod projekty elektrowni wodnych. Zamierzamy oferować również rozwiązania związane z nawigacją i obsługą sił szybkiego reagowania: sprzęt i oprogramowanie" - mówi Tomasz Strzelecki.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200