MapInfo w Warszawie

MapInfo Corp. powstała w 1986 r. w USA. Jej sztandarowym produktem jest program typu Desktop GIS (Geograficzne Systemy Informacyjne), czemu odpowiada używany w Polsce skrót - SIT (Systemy Informacji o Terenie) służący do graficznej i przestrzennej prezentacji danych, nazwany od imienia firmy która go stworzyła również MapInfo.

MapInfo Corp. powstała w 1986 r. w USA. Jej sztandarowym produktem jest program typu Desktop GIS (Geograficzne Systemy Informacyjne), czemu odpowiada używany w Polsce skrót - SIT (Systemy Informacji o Terenie) służący do graficznej i przestrzennej prezentacji danych, nazwany od imienia firmy która go stworzyła również MapInfo.

MapInfo potrafi przedstawić dowolne dane w postaci mapy. Daje to do ręki użytkownikom tego oprogramowania potężne narzędzie, dzięki któremu można już na pierwszy rzut oka dostrzec uwikłane i ukryte w gąszczu danych i tabel zależności, relacje i powiązania, a także dokonywać w sposób graficzny wyrafinowanych i szybkich analiz czy prezentacji.

Obok samego oprogramowania MapInfo dostępne są takie pakiety jak: język programowania MapBasic oraz pakiet SQLDataLink, który służy do dołączenia do wyświetlanej mapy informacji pochodzących z SQL-owych baz danych. MapInfo w nowej wersji 2.1, która ukazała się na rynku w grudniu 93 r., ma kontekstową pomoc typu help, możliwość korzystania z plików w formacie dBase IV i Excel 4.0, nowe polecenia jak AutoLabel (automatyczne powielanie etykiet elementów mapy), a co chyba najważniejsze, ulepszone właściwości przy przerysowywaniu ekranu i obsłudze plików graficznych. Najnowsza wersja oprogramowania MapInfo 2.1 kosztuje ok. 1300 USD, MapBasic 2.1 ok. 800 USD zaś SQL Data Link ok. 600 USD. Są to ceny rynku USA. Pakiet MapInfo jest oferowany w wersjach dla DOS, Mac, Windows i Unix (na komputery HP i Sun). Wersja dla Windows pozwala na wprowadzenie wszelkich nazw przy wykorzytaniu diakrytycznych znaków polskich.

Na całym świecie używa się ok. 45 tys. Zarejestrowanych programów, co jest liczbą o tyle bliską rzeczywistości, że oprogramowanie MapInfo, poza granicami USA, zabezpieczone jest sprzętowo przed nielegalnym kopiowaniem.

W Polsce jedynym dystrybutorem MapInfo jest warszawska firma Imagis (tel. 633 65 31 w. 122, 123). O ile w całej Europie sprzedano już ok. 15 tys. kopii, to w kraju zarejestrowało się dopiero ok. 150 użytkowników. Jest to jednak, jak się wydaje, dopiero początek lawinowego wzrostu zainteresowania tą tematyką.

Obecnie Imagis uczestniczy w procesie tworzenia Numerycznego Planu Adresowego Warszawy. Plan ten powstawał na podstawie różnego rodzaju źródeł - papierowych map topograficznych, zdjęć satelitarnych czy informacji pisanej. Aktualnie numeryczny plan Warszawy składa się z czterech warstw (ilość warstw może być dowolna), z których każda niesie z sobą informacje, dotyczące zasobów wody, elementów krajobrazu (zieleń miejska, charakterystyczne budowle), granic administracyjnych dzielnic/gmin oraz ulic wraz z adresami.

Ulice zostały narysowane z dokładnością taką jak na mapach o skali 1:10 000. Każdy odcinek ulic, położony pomiędzy dwoma skrzyżowaniami, jest traktowany jako oddzielny obiekt, do którego przypisana jest informacja adresowa. Zmiany nazw ulic są nanoszone prawie na bieżąco, natomiast informacje adresowe odpowiadają stanowi z końca lat 80-tych i są obecnie aktualizowane. Adresy są podawane jako numery domów na początku i końcu każdego odcinka ulicy.

Mapy, powstałe dzięki MapInfo, pozwalają na wyświetlanie lokalizacji obiektów na podstawie ich adresów w połączeniu z danymi przestrzennymi. Umożliwia to np. obejrzenie położenia określonego rodzaju sklepów, w trakcie rozpatrywania decyzji o lokalizacji nowej placówki czy też lokalizację szkół na tle mapy demograficznej. W przypadku prostego znajdowania miejsc na podstawie ich adresu, pakiet MapInfo przerysowuje mapę tak, aby interesujący obiekt znalazł się w centrum okna mapy.

Mapa tego typu może znaleźć zastosowanie w administracji (inwentaryzacje, ewidencje, planowanie przestrzenne, wspomagania decyzji), służbach ratowniczych, policji i służbach miejskich.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200