Małe misie i duże niedźwiedzie

Sun wprowadził mały intelowski serwer Big Bear pracujący pod kontrolą Linuxa. To samo zrobił IBM.

Sun wprowadził mały intelowski serwer Big Bear pracujący pod kontrolą Linuxa. To samo zrobił IBM.

Małe misie i duże niedźwiedzie

<b>Sun LX50</b> oparty na procesorach Intela i pracujący pod kontrolą Sun Linux.

Chociaż informacje o planach wprowadzenia przez Sun Microsystems serwerów z procesorami Intela już od kilku tygodni pojawiały się w amerykańskiej prasie, to dopiero na targach LinuxWorld odbyła się ich oficjalna premiera. Dwuprocesorowy Sun LX50 pracuje pod kontrolą specjalnej odmiany Linuxa przygotowanej przez Suna i umożliwia także uruchamianie Solarisa. Sun LX50, reklamowany jako uniwersalny serwer przeznaczony do serwowania plików, wydruku czy serwer buforujący, trafił już do sprzedaży. Równocześnie IBM wprowadził konkurencyjne do LX50 rozwiązania - serwery x305 i x335 - i zainaugurował nowy program migracji ze środowiska Solaris do Linuxa.

Pierwszy Intel od Suna

Dwuprocesorowy LX50 dostarczany w obudowie o wysokości 1U znany był wcześniej pod nieco mylącą nazwą roboczą Big Bear (wielki niedźwiedź). LX50 to pierwszy, poza dedykowanymi urządzeniami linii Cobalt, serwer Sun wykorzystujący układy Intela. Przedstawiciele producenta szczycą się tym, że wszystkie pozostałe rozwiązania firmy są wyposażone w rozwijane samodzielnie przez Suna UltraSPARC. Ich zdaniem skupienie ekspertyzy konstrukcji procesorów i serwerów pozwala osiągnąć lepsze efekty w zakresie dostępności, wydajności oraz optymalizacji pracy finalnych urządzeń.

Część analityków postrzega wprowadzenie na rynek serwerów LX50 również jako sposób promowania architektury Sun ONE. Nabywca LX50 otrzymuje wraz z urządzeniem bogaty pakiet oprogramowania: serwer aplikacyjny Sun Application Server, bazę danych MySQL, oprogramowanie Sun Grid Engine, środowisko Sun One Developer Studio, Sun One ASP oraz Sun Streaming Server.

Dostępne już w ofercie Suna urządzenia z serii Cobalt korzystały dotychczas z systemu Red Hat Linux. LX50 będzie jednak pracował pod kontrolą Sun Linux - nowej odmiany systemu operacyjnego opracowanej przez firmę. Ponadto na LX50 będzie można uruchamiać również specjalne wersje systemu Solaris - zarówno 8, jak i 9. Oznacza to zmianę ogłoszonej w styczniu br. decyzji o zaprzestaniu wprowadzania kolejnych wersji Solarisa dla systemów intelowskich. Zmiana strategii została wymuszona wyraźną dezaprobatą klientów, którzy nie mogą się pogodzić z decyzją producenta. Analitycy powątpiewają jednak, czy dostarczenie Solaris 9 wyłącznie w wersji dla LX50 zadowoli dotychczasowych użytkowników systemu.

Cena serwera LX50 wyposażonego w procesor Pentium III 1,4 GHz, 512 MB pamięci operacyjnej i 36 GB dysk twardy SCSI wynosi ok. 2800 USD. Cena systemu z dwoma takimi procesorami, 2 GB RAM-u i 36 GB dyskiem twardym wynosi ok. 5300 USD.

Pojedynczo i w klastrach

Premiera Sun LX50 spotkała się z natychmiastową ripostą IBM-a, który wykorzystał targi LinuxWorld do wprowadzenia linuxowych serwerów x305 i x335. Podobnie jak LX50, komputery IBM są oferowane w obudowach o wysokości 1U. Serwer x305 jest wyposażony w jeden procesor Intel Xeon, 256 MB pamięci operacyjnej i kosztuje ok. 1500 USD. Model x335 zawiera dwa procesory, 512 MB pamięci RAM i kosztuje ok. 2200 USD.

Przedstawiciele IBM zapowiedzieli również, że wkrótce wprowadzą nowe rozwiązanie klastrowe Cluster 1350, w których skład będą mogły wchodzić setki intelowskich serwerów pracujących pod kontrolą Linuxa.

Migracja wspomagana

Równocześnie z nowymi serwerami IBM wprowadził program, który ma ułatwić użytkownikom systemów pracujących pod kontrolą Solarisa migrację do platformy Linux. Firma reklamuje ten kierunek zmian jako jeden ze sposobów na obniżanie kosztów wdrożenia i utrzymania rozwiązań unixowych.

W ramach tej inicjatywy IBM powołał specjalny zespół, który będzie wspomagał przedsiębiorstwa w opracowywaniu planów migracji. Zespół każdorazowo ma się zajmować analizą wykorzystywanego środowiska Solaris, a także przygotowaniem szczegółowego planu migracji do środowiska linuxowego pracującego na platformie eServer. Proces migracji ma być realizowany kilkuetapowo. Najpierw będzie wdrażany sam system operacyjny w określonej konfiguracji, następnie będą przenoszone motory bazodanowe oraz aplikacje, a później rozwiązania wspomagające: systemy archiwizacji, infrastruktura zabezpieczająca itd. Po odbudowaniu środowiska klienta na platformie Linux będą przeprowadzane szczegółowe testy wydajności i bezpieczeństwa nowego środowiska. Dopiero po optymalizacji i załataniu wykrytych "dziur" będzie dokonywana migracja danych klientów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200