Mainframe ma się dobrze

Comparex pokonał ubiegłoroczne problemy finansowe.

Comparex pokonał ubiegłoroczne problemy finansowe.

Ponad 1,1 mln DEM warta była w 1996 r. sprzedaż drugiego na świecie po IBM dostawcy komputerów typu mainframe. Tym samym Comparex, będący niezależną firmą wchodzącą w skład niemieckiego koncernu BASF AG, przekroczył o kilka procent wyniki sprzedaży zanotowane w 1994 r. Przed rokiem firma miała problemy finansowe spowodowane brakiem nowych produktów w ofercie i kosztowną ekspansją na rynki Europy Wschodniej. Od stycznia br. Comparex posiada przedstawicielstwo w Polsce.

"Mainframe żyje i ma się dobrze" - skomentował 15% wzrost przychodów i 50% wzrost zysków przedsiębiorstwa Rolf Billinger, prezes Comparexu. Jego zdaniem, sukces finansowy firma zawdzięcza popularności wprowadzonych na rynek w ub.r. mainframe'ów modeli M2000. Jednak - jak przyznają przedstawiciele firmy - największym powodzeniem cieszą się słabsze maszyny z linii CMOS C2000, których sprzedaż rozpoczęto w ostatnim kwartale ub.r. Głównym dostawcą komputerów mainframe dla Comparexu jest japoński koncern Hitachi, który również dostarcza niemieckiej firmie peryferia, jak drukarki typu heavy duty i pamięci masowe. W krajach Europy Środkowej i Wschodniej znaczna część przychodów Comparexu pochodzi ze sprzedaży produktów sieciowych Cisco Systems.

Rolf Billinger liczy na zmianę nastawienia klientów do scentralizowanych systemów, które - jego zdaniem - zapewniają większą szybkość przetwarzania danych, a także należą do najbezpieczniejszych. "Moda na architekturę klient/serwer może minąć tak szybko, jak się pojawiła, a systemy mainframe będą potrzebne zawsze" - stwierdził Rolf Billinger.

Przedstawiciele Comparexu, którego nowe biura otwarto w tym roku również na Węgrzech (od 1995 r. firma ma przedstawicielstwa w Czechach i na Słowacji), sądzą, że firmie może nie udać się powtórzenie sukcesu finansowego z minionego roku. Problemem - ich zdaniem - jest ciągła presja rynku na obniżkę cen produktów, które tylko w ub.r. staniały o 35-55%. Mając to na uwadze, Comparex rozpoczął inwestycję w rozwój systemów otwartych, które mogą być obsługiwane przez urządzenia z linii C2000.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200