Lexmark WinWriter 600

Prezentujemy dziś drukarkę laserową firmy Lexmark WinWriter 600 - wspólne dzieło Lexmarka i Microsoftu. Urządzenie to przeznaczone jest głównie do pracy w środowisku MS Windows, gdyż wykorzystuje mechanizm Windows Printing System (patrz CW nr), jednakże jego konstrukcja zwiastuje to, czego możemy się w przyszłości spodziewać w ogóle po peryferiach przeznaczonych dla systemów graficznych.

Prezentujemy dziś drukarkę laserową firmy Lexmark WinWriter 600 - wspólne dzieło Lexmarka i Microsoftu. Urządzenie to przeznaczone jest głównie do pracy w środowisku MS Windows, gdyż wykorzystuje mechanizm Windows Printing System (patrz CW nr), jednakże jego konstrukcja zwiastuje to, czego możemy się w przyszłości spodziewać w ogóle po peryferiach przeznaczonych dla systemów graficznych.

Plug and play

Instalacja WinWritera ze wszystkimi dodatkowymi dobrodziejstwami (m.in. z zamontowaniem opcjonalnego podajnika na 500 kartek i wgraniem sterowników) zajęła nam ok. 5 minut. Drukarka dostarczana jest bowiem do końcowych użytkowników w stanie niemal kompletnie zmontowanym, a gros czasu poświęcanego na jej instalację traci się na skopiowanie na dysk sterowników stanowiących część jej wyposażenia. (Wraz z driverami otrzymujemy też m.in. 44 skalowalne fonty)

Skoro już jesteśmy przy instalacji nie sposób wręcz nie pochwalić autorów dołączonych do drukarki podręczników ("Fundamentals" oraz "Reference"). W zasadzie w ogóle można by ich nie czytać (drukarka i tak będzie działać po załadowaniu papieru), jednak ponieważ mniej doświadczeni użytkownicy uzyskają dzięki nim dobrą orientację we właściwościach drukarskich MS Windows, ich lekturę mogę polecić z czystym sumieniem niemal wszystkim, którzy korzystają z okienek.

Z bliska

WinWriter już na pierwszy rzut oka wyróżnia się ergonomiczną i przemyślaną pod względem konstrukcyjnym obudową. Dzięki tym właśnie cechom dostęp do wszystkich części i elementów manipulacyjnych drukarki jest niezwykle łatwy, a opisywane dziś urządzenie zajmuje bardzo małą powierzchnię na biurku. (Wymiary podstawy 530x378 mm, a wysokość 515 mm, co dla urządzeń o wydajności 10 str./min i pojemności 650 kartek jest dzisiaj raczej rzadko spotykane).

W praktyce silnymi punktami WinWritera okazują się m.in.: niski poziom emitowanego hałasu (poniżej 50 dB w czasie pracy i 33 dB w czasie oczekiwania), mały pobór prądu (230W średnio, 15 W w czasie bezczynności z włączoną opcją Power Save), krótki czas nagrzewania się mechanizmu drukującego (poniżej 30 s) oraz wysoka wydajność pojemnika z tonerem (wg zapewnień producenta ok. 10 tys. str. przy 2% zaczernieniu).

Sterowniki

WinWriter wyposażony jest standardowo w sterownik, który współpracuje w pełni z Windows Printing System. Oznacza to w praktyce, że drukarka ta nie wykazuje podczas pracy takich błędów jak np. przepełnienie pamięci przy drukowaniu złożonych grafik (tzw. complex page error), potrafi sama obniżać rozdzielczość, informować bardzo dokładnie o swoim stanie poprzez komunikaty ekranowe oraz optymalniej niż inne rozwiązania wykorzystywać zasoby połączonego z nią komputera.

Oczywiście uzyskanie tak dobrych efektów wymagało od producenta zastosowania dwukierunkowego portu drukarkowego o dużej przepustowosci i odpowiednim protokole transmisji (tzw. Bi-Di FastBytes), lecz efekt jest piorunujący - w okienku sterownika możemy zobaczyć na bieżąco, co dzieje się z arkuszem papieru, który przechodzi przez drukarkę, a wbudowany procesor (Motorola 68000) wydaje się działać efektywniej niż w innych modelach, tzn. urządzeniach wyposażonych w jakikolwiek PDL (Printer Driving Language).

Papierowe kwestie

WinWriter 600 akceptuje standardowy papier formatu A4 (o zalecanej gramaturze 75 g/m2) oraz wszelkie naklejki folie, koperty i kartoniki o rozmiarach do 210x356 mm oraz gramaturze z przedziału 60-285 g/m2. Tak duża elastyczność w stosowaniu nośników jest możliwa dzięki bardzo prostej drodze przebiegu arkuszy podawanych ręcznie i świadczy, iż konstruktorzy drukarki dołożyli wielu starań by stworzyć urządzenie jak najbardziej uniwersalne.

W WinWriterze przewidziano np. specjalne regulatory dostosowujące mechanizm pobierający papier z podajnika do jego grubości, a driver posiada opcję pozwalającą na przestawianie się z papieru gładkiego na szorstki i odwrotnie. Podobnie rzecz się ma z dostarczanym opcjonalnie podajnikiem górnym, w który można ładować zarówno koperty jak też pojedyncze kartki.

Inne takie...

WinWriter jest drukarką o bardzo wysokiej jakości wydruków i dobrej wydajności. Wspomagana przez PQET rozdzielczość 600 dpi pozwala z niej bowiem uzyskiwać niemal wierne reprodukcje skanowanych zdjęć, a szybkość pracy mechanizmu drukującego predestynuje ją do "poważnych" zastosowań biurowych. Godnymi pochwały wydają się też wysiłki konstruktorów tego urządzenia, gdyż rzadko kiedy, nawet tak doświadczonej firmie jak IBM udaje się wyprodukować równie wszechstronną drukarkę.

I jeszcze jedno. Wydawać by się mogło, że WinWriter jest drukarką czysto Windowsową. Jednak wbrew pozorom urządzenie to może również pracować pod DOS-em i to całkiem wydajnie. Wbudowana elektronika potrafi bowiem automatycznie przełączyć się w tryb emulacji PCL4, więc nie powinno być żadnych kłopotów z używaniem WinWritera np. z WordPerfectem 5.1. Z drugiej strony jednak czy skórka warta jest wyprawki? Nie sądzę. Wydaje się bowiem, że na rynku dostępnych jest wiele lepszych drukarek przystosowanych do pracy w środowisku znakowym.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200