Lepiej bez pośpiechu

Przed instalacją pakietu Office 2000 SP2 warto dokładnie przeczytać dokumentację.

Przed instalacją pakietu Office 2000 SP2 warto dokładnie przeczytać dokumentację.

Microsoft udostępnił na stronie WWW drugi zestaw poprawek Service Pack 2 (SP-2) dla pakietu Office 2000 w wersji amerykańskiej. W przeciwieństwie do poprzedniego pakietu Service Release 1 (SR-1) ten zestaw poprawek nie zawiera nowych funkcji i ulepszeń. Wręcz przeciwnie - jest to pierwsza aktualizacja udostępniona przez Microsoft, w której zmniejszono liczbę dostępnych funkcji oprogramowania. Dlatego też warto dokładnie zapoznać się z dokumentacją dostarczaną wraz z pakietem. SP-2 nie oferuje bowiem możliwości wyboru aktualizacji i poprawek, które mają być zainstalowane, a zawarty w pakiecie Outlook 2000 Email Security Update w znaczący sposób ogranicza funkcje klienta poczty elektronicznej.

Choć instalacja pakietu SP-2 nie nastręcza większych trudności, to fakt aktualizacji może spowodować powstanie tak wielu problemów, że jej wykonanie może się okazać nieopłacalne. Jednocześnie trzeba zaznaczyć, że instalacja SP-2 jest nieodwracalna - jedyną metodą powrotu do stanu poprzedniego jest całkowite usunięcie pakietu Office 2000 z komputera i ponowna instalacja oprogramowania. SP-2 wymaga, aby przed jego uruchomieniem na komputerze był zainstalowany pakiet Office Service Release 1 lub 1a.

Bezpieczeństwo niepożądane

Problemy, które może wywołać instalacja SP-2, są związane przede wszystkim z istotnymi modyfikacjami systemu zabezpieczeń, ograniczającymi bądź usu-wającymi funkcje, które wcześniej umożliwiały łatwe rozprzestrzenianie się wirusów pocztowych, takich jak Melissa. Ubocznym skutkiem tych modyfikacji jest jednak utrudnienie lub uniemożliwienie działania również niektórych przydatnych funkcji.

W aplikacji Outlook Microsoft wprowadził mechanizm całkowitej blokady załączników, którymi są programy wykonywalne, m.in. EXE, MDB, JS, BAT, COM - na podstawowej liście (tzw. Level 1) znajduje się kilkadziesiąt typów plików. Nie są one usuwane z otrzymywanych listów, ale są niewidoczne dla odbiorcy. Próba przesłania takiego listu z niewidocznym załącznikiem innemu odbiorcy automatycznie usuwa załącznik. W efekcie niektórzy użytkownicy mogą być pozbawie- nie możliwości korzystania z dokumentów, które wcześniej były standardowo dostępne.

Istnieją metody obejścia tych ograniczeń. Można wysyłać załączniki z kodem wykonywalnym, zmieniając rozszerzenie np. z EXE na EX_. Odbiorca, po zapisaniu załącznika na dysk i modyfikacji rozszerzenia, może uruchomić program. Innym rozwiązaniem jest odbieranie poczty z załącznikami z wykorzystaniem aplikacji Outlook Express.

Oprócz tego Microsoft wprowadził do aplikacji dodatkową listę sankcjonowanych typów załączników (tzw. Level 2), których próba otwarcia powoduje wyświetlenie na ekranie ostrzeżenia z prośbą o potwierdzenie.

Bezpieczna integracja

Inną modyfikacją jest wprowadzenie tzw. object model guard (zabezpieczenia modelu obiektowego), które wpływa na funkcjonowanie większości modułów plug-in, współpracujących z Outlook i umożliwiających automatyzację powtarzalnych czynności. Powoduje to m.in. powstawanie alarmów, gdy jakiś program próbuje uzyskać dostęp do książki adresowej lub wysłać list elektroniczny. W efekcie pojawiają się problemy dotyczące synchronizacji danych z komputerami naręcznymi, pracującymi pod kontrolą PalmOS i Windows CE, wysyłania listów przez aplikacje CRM lub współpracy z oprogramowaniem do rozpoznawania mowy. Praktycznie bez- użyteczne staje się oprogramowanie do automatycznego generowania poczty elektronicznej. Przy każdym z listów Outlook będzie żądał potwierdzenia wysyłki, a minimalny czas między kolejnymi potwierdzeniami wynosi 5 s.

Trudno określić, jakie problemy mogą się pojawić w konkretnym systemie, ponieważ zależy to od jego implementacji, zastosowań i sposobu pracy użytkowników. Wiadomo jednak, że nie należy instalować SP-2 w środowisku Exchange Server, gdzie dostęp do skrzynek pocztowych powinny mieć klienckie programy Outlook 2000 dla Windows i Outlook dla Macintosh. Nie jest także zalecana instalacja Office 2000 SP-2 w systemach wykorzystujących takie oprogramowanie, jak Lotus, HP OpenMail lub Novell Groupwise, zanim producenci tych aplikacji nie opracują nowych wersji programów poprawnie współpracujących z Office 2000 SP-2.

Za zgodą administratora

Jeśli pakiet Office 2000 był instalowany poprzez sieć przy użyciu udostępnionej przez administratora wersji instala- cyjnej, to użytkownicy nie powinni samodzielnie uruchamiać pakietu SP-2. Poprawne działanie programów wymaga bowiem wcześniejszej aktualizacji wersji instalacyjnej, udostępnionej w sieci z wykorzystaniem specjalnej wersji SR-1 przeznaczonej dla administratorów.

Po zainstalowaniu Office 2000 SP-2, w okienkach informujących o wersji programu, aplikacje pakietu Office w dalszym ciągu wyświetlają symbol SR-1. Skontrolowanie, czy dokonano aktu- alizacji SP-2, wymaga sprawdze- nia wersji oprogramowania i porów- nania go z listą udostępnianą przez Microsoft pod adresem:http://support. microsoft.com/support/kb/articles/ Q278 /2/69.ASP. Na przykład informacje o aplikacji Outlook po aktualizacji powinny mieć postać: Outlook 2000 SR-1 wersja 9.0.0.4527.

Office SP-2 dostępnego na serwerze Microsoftu nie należy instalować na zlokalizowanej wersji pakietu Office. Zestaw poprawek SP-2 dla polskiej wersji Office 2000 powinien pojawić się na początku przyszłego roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200