LTE w ofensywie, choć problemów nie brakuje

Jednym z najnowszych sposobów na ograniczenie kosztów stawiania stacji bazowych jest rozwiązanie Light Radio, opracowane przez specjalistów z laboratorium Bell Labs (Alcatel-Lucent) we współpracy z HP i Freescale (półprzewodniki). Część urządzeń z serii Light Radio zaprezentowano na tegorocznych targach "Mobile World Congress". Nowe podejście polega na rozbiciu tradycyjnej stacji bazowej na kilka elementów, których funkcje są realizowane za pomocą inteligentnych anten i sieci internet (również w modelu "cloud computing").

Specjalne anteny, opracowane w laboratoriach Bell Labs, mają za zadanie zastąpić kilka urządzeń nadawczo-odbiorczych, dedykowanych poszczególnym sieciom: 2G, 3G, 4G/LTE. Do poprawnej pracy inteligentne anteny potrzebują zasilania i dostępu do szerokopasmowego łącza internetowego. Według szacunków Alcatela-Lucenta, zredukowanie liczby tradycyjnych anten i wykorzystanie globalnej sieci do przetwarzania danych pozwoli zredukować koszty operacyjne spółek telekomunikacyjnych nawet o 60%, w tym aż o 50% ma zmniejszyć się pobór energii. Ponadto, dzięki programowalnym układom sterowania możliwa będzie modyfikacja charakterystyki kierunkowej anteny w pionie, co w zależności od ukształtowania terenu i lokalnych warunków propagacji sygnału może zwiększyć zasięg o 20-30%.

Kompletne rozwiązanie Light Radio składa się z szerokopasmowego aktywnego zespołu antenowego, wielopasmowej zdalnej stacji czołowej, modułu Baseband, kontrolera oraz nowego, wspólnego mechanizmu zarządzania 5620 SAM. Testy szerokopasmowego aktywnego zespołu antenowego planowane są na drugą połowę br., a sam produkt ma być dostępny na rynku w 2012 r.

LTE w ofensywie, choć problemów nie brakuje

208 operatorów z 80 krajów wierzy w Long Term Evolution

Redukcja kosztów operacyjnych poprzez modernizację stacji przekaźnikowych to tylko jeden z elementów, mających wpływ na przyszłość sieci Long Term Evolution. Równie istotne są koncepcje umożliwiające realizację usług głosowych w środowisku opartym w całości na IP i przeznaczonym przede wszystkim do transmisji danych. Zaimplementowanie usług głosowych w LTE uniezależniłoby całą technologię od istniejących sieci GSM/3G i mogłoby wpłynąć na szybsze zwalnianie potrzebnych częstotliwości.

Podczas lutowego "Mobile World Congress" zaprezentowano rozwiązanie, które jest odpowiedzią dostawców na ten problem. System Voice over LTE, wsparty sprzętowo przez dwóch producentów (Ericsson i Samsung), pozwala na wykonywanie połączeń głosowych za pomocą multimedialnej platformy IMS (IP Multimedia Subsystem). Amerykański operator Verizon, jeszcze podczas trwania targów, zadeklarował, że już w 2012 r. można spodziewać się wprowadzenia w USA pierwszych komercyjnych rozwiązań związanych z VoLTE.

Opracowane rozwiązanie modyfikuje zarówno część radiową RAN (Radio Access Network) LTE, jak i szkielet sieci EPC (Evolved Packet Core). Oprócz tego sprecyzowano mechanizmy związane z wykorzystaniem struktury IMS, a także wymagania dotyczące przyszłych urządzeń końcowych.


TOP 200